БСП: Лошо, ГЕРБ, лошо...
Янаки Стоилов на трибуната, заедно с Краси Премянов (зад него), Сергей Станишев (л) и Евгени Узунов (в средата).   
Източник: БГНЕС
Са аната е в процес на налагане на "авторитарна демокрация" - това е една от оценките, които БСП даде на управлението на ГЕРБ.

На днешния Национален съвет на червената партия бе приета политическа позиция за поведението на властта и определени съставите и председателите на съветите и комисиите към НС на БСП.

Стилът на управлението на ГЕРБ се характеризира с авторитарност, популизъм, некомпетентност и непоследователност, бе тежката дума на Янаки Стоилов, който изнесе доклад по темата.

Според него властта се разкъсва между противоположни мотиви и интереси, но в крайна сметка се съобразява предимно с интересите на едрия и донякъде на средния капитал, като типично дясна политическа формация.

"От една страна са опитите на ГЕРБ и лично на премиера да отговорят на обществените очаквания и дори бързо да коригират непопулярни решения, като това за отмяната на облекченията за младите семейства и акциза върху домашния алкохол. От друга страна са интересите на влиятелни икономически групи, тясно свързани с управляващите", уточни Стоилов.

Задълбочава се дясната политика и се ограничават социалните разходи, отлага се икономическият растеж и повишаването на доходите на българите, здравеопазването става по-скъпо и по-малко достъпно, липсва и национална индустриална политика, са част от изводите в доклада.

Според БСП властта има колеблива и неопределена политика във важни сектори като енергетиката. Заявява се участие в трансгранични проекти, но няма категорично изразено отношение към стратегическите енергийни проекти "Южен поток" и АЕЦ "Белене", отбеляза Стоилов.

Сред останалите критиките са:

Правителството не е нотифицирало нито една държавна помощ в земеделието, а предвидените мерки в селското и горското стопанство няма да спрат обезлюдяването на селските райони.

Налице е изоставане в първоначалния обявен график за започване на процедурите около завършването на трите магистрали - "Тракия", "Марица" и "Люлин".

Административната реформа се свежда до закриване на няколко агенции и съкращения на служители. Досега са уволнение над 300 държавни служители на висши управленски нива, което е безпрецедентно през последните 10 години, и се извършват назначения по политически мотиви.

Подценява се местното самоуправление и отсъства регионална политика.

Науката е изправена пред финансови ограничения, а културата е на свободния пазар.

Според Янаки Стоилов с пълно отрицание на правителството БСП в момента ще отговори на очакванията само на 12% от избирателите, въпреки че тенденцията била този процент да нараства.

По данни на Стоилов подкрепата за партията на Бойко Борисов само за последните три месеца е намаляла със 7 на сто, но е два-три пъти по-висока от тази за БСП.

Време е да преминем от реактивна към проактивна политика и поведение, призова обаче той, като поясни, че това означава не само да се реагира на обвинения, а да се поставят важни теми и да се предлагат решения на важни обществени проблеми.

Предишните управляващи губеха от кризите, сегашните показват, че може умело да ги използват, обърна внимание той.

Стоилов също така предупреди, че е възможно при определени обстоятелства управляващите да предизвикат предсрочни парламентарни избори.

НС на БСП утвърди съставите на 10 комисии и на 15 съвета на партията, те не представляват "правителство в сянка", каза секретарят на БСП Корнелия Нинова на пресконференция след днешния пленум.


Тя обясни, че това са работни органи, които ще следят по ресори работата на министерствата и на Министерския съвет и ще изготвят алтернативни политики.

До 20 януари комисиите и съветите трябва да представят становища по отделните политики и основните политически задачи.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Караджов разпореди проверка на обучението на младия шофьор, причинил тежката катастрофа край Созопол

Караджов разпореди проверка на обучението на младия шофьор, причинил тежката катастрофа край Созопол

България Преди 1 час

„Ще проверим пълната хронология на обучението – маршрути, времетраене, часове по управление", заяви министър Караджов

Страшилището Гешев отново стъпва на Арената на “Игри на волята”

Страшилището Гешев отново стъпва на Арената на “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Той ще излезе на бойното поле в Дивия север за своята втора кастинг битка

15 души загинаха в ужасяваща автобусна катастрофа в Бразилия

15 души загинаха в ужасяваща автобусна катастрофа в Бразилия

Свят Преди 2 часа

Инцидентът е станал снощи, след като шофьорът на автобуса, в който са пътували 30 души, е загубил контрол над превозното средство

Говорителката на Белия дом: САЩ са изтощени от войната в Украйна

Говорителката на Белия дом: САЩ са изтощени от войната в Украйна

Свят Преди 3 часа

Ливит подчерта, че търпението на президента Доналд Тръмп и американския народ е на изчерпване

Бела Хадид обясни причината за бавната си походка на шоуто на Victoria's Secret 2025

Бела Хадид обясни причината за бавната си походка на шоуто на Victoria's Secret 2025

Любопитно Преди 3 часа

Завръщането на Хадид на модния подиум дойде месец след като майка ѝ публикува снимки от болничния престой на дъщеря си

Кирил Петков към Трифонов: Всеки мъж струва, колкото тежи думата му

Кирил Петков към Трифонов: Всеки мъж струва, колкото тежи думата му

България Преди 4 часа

С тези думи Кирил Петков остро разкритикува лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов

Четирима съквартиранти в oжесточен сблъсък за оставане в Big Brother

Четирима съквартиранти в oжесточен сблъсък за оставане в Big Brother

Любопитно Преди 4 часа

Зрителите могат да подкрепят номинираните в приложението NOVA PLAY

Москва: Все още е рано за контакт с България за полета на Путин

Москва: Все още е рано за контакт с България за полета на Путин

Свят Преди 4 часа

Това заяви заместник-министърът на външните работи Александър Грушко

Ден на траур в Созопол след катастрофата с трима загинали

Ден на траур в Созопол след катастрофата с трима загинали

България Преди 4 часа

В понеделник (20 октомври) знамената на всички административни сгради ще бъдат спуснати

Запрянов: Правителството полага усилие да превърне развитието на Въоръжените сили в приоритет

Запрянов: Правителството полага усилие да превърне развитието на Въоръжените сили в приоритет

България Преди 5 часа

Запрянов припомни, че от началото на т.г. с 30% са увеличени средно възнагражденията на военнослужещите в Българската армия

<p>Политически трус в Япония -&nbsp;опозицията се разцепва</p>

Лидерката на японската управляваща партия се доближи до премиерския пост, опозицията се разцепва

Свят Преди 5 часа

ПЯВ - трета по брой депутати в парламента, обяви, че ще прекрати разговорите с две други партии за сътрудничество при парламентарния вот за нов премиер

<p>Киселова с първи коментар дали ще бъде отстранена като председател на НС</p>

Наталия Киселова: Очаквам следващата седмица стабилността да бъде възстановена

България Преди 6 часа

Тя добави, че предстои да седнат на масата на преговорите председателите на парламентарните групи

S&P понижи кредитния рейтинг на Франция заради политическа нестабилност

S&P понижи кредитния рейтинг на Франция заради политическа нестабилност

Свят Преди 6 часа

Така вече Франция е загубила рейтинг от ниво АА в две от трите големи кредитни агенции

Мощен взрив в руски завод за експлозиви, има загинали

Мощен взрив в руски завод за експлозиви, има загинали

Свят Преди 6 часа

Следователи разследват причините за взрива

Мъж почина след катастрофа в Русе

Мъж почина след катастрофа в Русе

България Преди 6 часа

Причините за инцидента се изясняват

<p>Бившият съветник на Тръмп пледира невинен по 18 обвинения (ОБЗОР)</p>

Бившият съветник на Тръмп пледира невинен по 18 обвинения

Свят Преди 6 часа

Седемдесет и шест годишният Болтън каза, че е поредната мишена на оръжието на Тръмп срещу враговете му