Борисов тръгва за Турция
Мавзолеят на създателя на модерната турска държава Кемал Ататюрк в Анкара   
Източник: Архив
Пм миерът Бойко Борисов заминава на двудневно официално посещение в Турция по покана на министър-председателя Реджеп Тайип Ердоган, съобщи пресслужбата на кабинета.

Визитата започва със среща с турския президент Абдуллах Гюл, разговор между двамата правитествени ръконодители и пленарно заседание на делегациите.

На 30 януари, премиерът Борисов ще иде в Истанбул, където ще посети църквата "Св. Стефан", ще се срещне с Вселенския патриарх Вартоломей и с настоятелството на "Фондацията на Православната църква на Българската екзархия".

Предвидено е посещение на валийството в Истанбул и среща с кмета на града Кадир Топбаш.

В делегацията са вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министърът на културата Вежди Рашидов, зам.- министърът на външните работи Марин Райков и кметът на София Йорданка Фандъкова.

Перспективните направления за сътрудничество между България и Турция са в изграждането на смесени предприятия, участието на турски фирми в големи инфраструктурни и строителни проекти, както и сътрудничество в туризма.

Възможност е и проектът "Набуко" за пренос на природен газ от Каспийския басейн за Западна Европа, който е с огромно значение за страните от региона.

Сътрудничеството в енергийната инфраструктура, транспорта, строителството

са сред потенциалните сфери за развитие на българско-турските икономически отношения, показват данни на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

Хранително-вкусовата, химическата и текстилната промишленост също предлагат широко поле за инвестиции. Съществува потенциал за навлизането на още производители на автомобилни части - сектор, в който Турция има сериозни традиции и дял в световното производство.

От министерството отбелязват, че нараства интересът за аутсорсинг на турски фирми от сектора на производството на автомобилни части.

Вече са осъществени няколко такива инвестиции - на "Нурсанлар Холдинг" в "Нурсан Отомотив", с. Люляково, Бургаско (производство на електрически инсталации за леки автомобили Fiat, Renault, Hyundai, Ford чрез комплектуване на кабели, внос от Турция) и "Аркомат", Казанлък (собственост на "Фолксваген Електрик Системлери", част от "Фолксваген Груп").

Още една фирма с турски капитали произвежда електрооборудване за автомобили "Атес" ЕООД - с. Кермен, Сливенско.

За десетте месеца на миналата година стокообменът между двете държави възлиза на 1,9 млрд. долара. Спрямо същия период на 2008 г. стокообменът отчита спад от 46,7%.

Турция е на шесто място в стокообмена ни със света

с 6,1% от общия ни стокооборот (след Германия, Русия, Италия, Гърция и Румъния).

Сред водещите стоки в българския износ за Турция за периода януари - октомври 2009 г. са рафинираната мед и медни сплави в необработен вид, нефтени масла, семена от слънчоглед, пури (включително тези с отрязани краища), пурети и цигари от тютюн или от заместители на тютюна, необработени цинк и олово, скрап, плочи от дървесни частици, жици, кабели.

България внася от Турция за периода януари - септември 2009 г. домати, различни видове хидравличен цимент, жици, кабели (включително коаксиални кабели) и други изолирани електрически проводници, пръти и профили от алуминий, нефтени масла, цитрусови плодове, трикотажни платове, автомобили за транспорт на десет или повече човека.

По данни на дирекция "Обща икономическа политика" на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма акумулираният общ обем на

турските инвестиции в България

за периода 1992-2008 г. възлиза на 476,12 млн.долара.

За периода януари - септември 2009 г. инвестициите на турските компании в България възлизат на 25,6 млн. долара.

Пикови години за турските инвестиции са 2006 г. - с общ обем на вложенията 119,3 млн.долара и 2007 г. - 106,3 млн.долара.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трима задържани при опит да пласират фалшиво евро в София

Трима задържани при опит да пласират фалшиво евро в София

България Преди 55 минути

Те са хванати с 10 000 фалшиви евро в центъра на столицата

Задържаха марихуана за 1,3 млн. лева край Дунав мост

Задържаха марихуана за 1,3 млн. лева край Дунав мост

България Преди 2 часа

Арестуваният е криминално проявен и до момента е осъждан 16 пъти

ПП-ДБ предложи 100% машинно гласуване

ПП-ДБ предложи 100% машинно гласуване

България Преди 4 часа

В мотивите на законопроекта се посочва, че целта е да се премахнат недействителните гласове и да се ограничат човешките грешки

,

ББР и БАКБ стартират ново партньорство в подкрепа на бизнеса по програма InvestEU

Любопитно Преди 4 часа

Гаранционен ресурс от 32 млн. евро ще отключи кредитиране за над 160 млн. евро за развитие на МСП и изпълнение на зелени проекти

Почина режисьорката Иванка Антонова

Почина режисьорката Иванка Антонова

България Преди 5 часа

Направила е стотици емисии "По света и у нас" и повече от 60 предавания "Панорама"

Без синя и зелена зони в София през празничните дни

Без синя и зелена зони в София през празничните дни

България Преди 5 часа

Това съобщиха от Центъра на градска мобилност

Тинейджъри вандализираха офис на ДПС в Бургас

Тинейджъри вандализираха офис на ДПС в Бургас

България Преди 5 часа

Малолетните са разпитани в присъствието на родителите си и са направили пълни самопризнания

Coldplay аферата на годината: HR директорката най-накрая проговори за прегръдката с женения си шеф

Coldplay аферата на годината: HR директорката най-накрая проговори за прегръдката с женения си шеф

Свят Преди 6 часа

Кристин Кабот, 53-годишна майка на две деца, наруши мълчанието си в поредица от интервюта, публикувани в четвъртък — месеци след като 16-секундната ѝ публична проява на нежност на концерт на Coldplay с тогавашния ѝ шеф, главния изпълнителен директор на Astronomer Анди Байрън, предизвика бурна обществена реакция

Центърът на София под полицейска охрана тази вечер

Центърът на София под полицейска охрана тази вечер

България Преди 6 часа

Органите на реда ще наблюдават за евентуални провокатори

Росен Желязков връчи ценни дарове на лидерите на ЕС

Росен Желязков връчи ценни дарове на лидерите на ЕС

България Преди 6 часа

Министър-председателят увери, че правителството е предприело всички необходими мерки, за да осигури плавен, прозрачен и успешен преход към еврото

Кейт Мидълтън и принц Уилям показаха новата си коледна картичка

Кейт Мидълтън и принц Уилям показаха новата си коледна картичка

Любопитно Преди 6 часа

Кейт Мидълтън и принц Уилям публикуваха новата си семейна коледна снимка с трите си деца – Джордж, Шарлот и Луи, заснета през пролетта на 2025 г., с което продължиха дългогодишната си празнична традиция

"Най-малкото, което можеше да направи" - Джорджина споделя за предложението на Роналдо

"Най-малкото, което можеше да направи" - Джорджина споделя за предложението на Роналдо

Любопитно Преди 6 часа

Джорджина и Кристиано Роналдо обявиха годежа си след 9 години връзка и пет деца - новината беше съобщена от модела, която показа впечатляващия си годежен пръстен – огромен овално шлифован диамант, оценяван на над 6 милиона евро

В София: "Недосегаем съм. Ще те убия и няма да те лежа"

В София: "Недосегаем съм. Ще те убия и няма да те лежа"

България Преди 7 часа

Нападателят нанесъл на пострадалия телесна повреда

Селена Гомес разкри защо не си премахва „мустаците“

Селена Гомес разкри защо не си премахва „мустаците“

Любопитно Преди 7 часа

Селена Гомес отговори открито на неудобен въпрос за външния си вид, като обясни, че тъмната сянка над горната ѝ устна не е окосмяване, а мелазма, причинена от слънцето, и използва случая, за да говори за грижа за кожата, слънцезащита и самоприемане