Борисов представи новите си министри
Източник: БГНЕС

Л идерът на ГЕРБ и кандидат за премиер Бойко Борисов обяви състава на предложеното правителство след разговори с президента Росен Плевнелиев.

Борисов е министър-председател от 27 юли 2009 г. до 13 март 2013 г. в 87-то правителство. На 1 септември 2001 г. с указ на президента на Петър Стоянов Борисов е назначен на длъжност гл. секретар на МВР. В началото на 2002 г. с президентски указ му е дадено званието генерал-майор, а през 2004 г. с указ на президента Георги Първанов е удостоен със званието генерал-лейтенант. От 2005 до 2009 г. Борисов е кмет на Столична община.

Дипломира се във Висшата специална школа на МВР като инженер по специалността "Противопожарна техника и безопасност" с чин лейтенант.

Вицепремиер по коалиционна политика и държавна администрация ще бъде Румяна Бъчварова.

Румяна Бъчварова
Румяна Бъчварова Източник: БГНЕС

Тя е народен представител от ГЕРБ в 43-тото НС. Бъчварова е завършила СУ "Св. Климент Охридски", специалност Социология. От началото на тази година е и член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ. В края на юли 2009 г. Бъчварова е посочена за началник на политическия кабинет на премиера Борисов. Притежава дългогодишен опит в маркетинговите и медийните проучвания, комуникациите, връзките с обществеността и рекламния пазар. Автор и участник е в проекти и проучвания в областта на потребителския и рекламния пазар, медиите и общественото мнение.

Вицепремиер по координация на европейските политики и институционалните въпроси ще бъде Меглена Кунева. В момента Кунева е депутат в 43-тото НС и съпредседател на ПГ на РБ. Кунева оглавява партията Движение „България на гражданите”, била е министър по европейските въпроси в правителствата на Симеон Сакскобурготски и Сергей Станишев (2002 – 2006) и еврокомисар по защита на потребителите в първата комисия на Жозе Мануел Барозо в периода 2007-2010 г.

Вицепремиер по европейските фондове и икономическата политика ще бъде Томислав Дончев. Между 2007 и 2010 г. Дончев е кмет на Габрово, а от март 2010 до март 2013 г. е министър по управлението на средствата от ЕС в правителството на Бойко Борисов. През май 2013 г. Дончев е избран за депутат от ГЕРБ в 42-то НС, а година по-късно, след европейските избори през май 2014 г., става член на ЕП от групата на ГЕРБ / ЕНП. През 1991 г. Дончев завършва математическата гимназия в Габрово. През 1997 г. получава магистърска степен по философия от ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий”, с втора специалност по журналистика. През 1998 г. специализира политически науки в Международното лятно училище по политически науки и международни отношения, Полша. През 2001 г. специализира “Подпомагане на високотехнологични малки и средни предприятия и научно-развойни стартиращи фирми” в Института НЕГЕВ, Израел. През 2005 г. Дончев завършва курс по бизнес-менторинг в Академията по бизнес -менторинг, Оксфорд.

Вицепремиер по демографската и социална политика ще бъде Ивайло Калфин, който ще бъде и социален министър. Калфин е избран за народен представител от АБВ в 43-тото НС. Той е бил заместник министър-председател и министър на външните работи в правителството на Сергей Станишев от 17 август 2005 до 27 юли 2009 г., бивш евродепут в периода 2009-2014. Беше кандидат за президент от БСП през 2011 г.

Ето и кои ще бъдат министрите в кабинета на Бойко Борисов:

Веселин Вучков
Веселин Вучков Източник: БГНЕС

Бившият зам.-министър на вътрешните работи от предишното правителство на ГЕРБ Веселин Вучков сега става министър на вътрешните работиДепутат от ГЕРБ в 42-то и 43-то Народно събрание. Автор е на редица научни публикации в областта на наказателния процес. През 1994 г. завършва Юридическия факултет на СУ. Вучков започва кариерата си през 1994 г. като стажант-съдия в Софийския окръжен съд. Бил е следовател в столичното следствие (1994-1996), после асистент и старши асистент по наказателноправни науки в Академията на МВР (1996-2001), гл. асистент (2001 - 2009). Преподавал е и в Пловдивски университет, Югозападен университет-Благоевград, Свищовска стопанска академия, Варненски технически университет и др. Посещавал курсове за квалификация в Испания, Унгария, Германия, Холандия, САЩ и др.

Председателят на СДС Божидар Лукарски става министър на икономиката. Той е народен представител в 43-тото НС от Реформаторския блок. През 1999 г. става член на СДС, а в момента е лидер на партията, която е част РБ. Лукарски е бил главен експерт-юрисконсулт в дирекция „Прана”, главен секретар на район Младост към Столична община, а по-късно става зам.-кмет на района. Лукарски е завършил Националната гимназия за древни езици и култура в София и специалност „Право” в СУ.

Теменужка Петкова
Теменужка Петкова Източник: БГНЕС

Теменужка Петкова ще бъде министър на енергетиката. Петкова е зам.-министър на финансите в служебното правителство на Георги Близнашки, като ресорът й включва дирекциите „Данъчна политика" и „Вътрешен контрол" в Министерството на финансите, Националната агенция по приходите, Агенция „Митници", Агенцията за държавна финансова инспекция и Държавната комисия по хазарта. В периода 2010-2013 г. Петкова е директор на Агенцията за държавна финансова инспекция. Завършва УНСС с магистърска степен в специалност „Счетоводство и контрол". Преминава обучения в областта на „Вътрешния одит в публичния сектор" в Министерствата на финансите на Ирландия и Великобритания и в областта на „Държавната финансова инспекция" в Министерството на финансите на Португалия.

Владислав Горанов става министър на финансите.  В предишния мандат на Борисов като премиер Горанов беше зам.-министър на финансите. Той е завършил счетоводство и контрол в СА "Д. А. Ценов".  Горанов е работил в Министерство на земеделието и горите. Бил е началник отдел "Социални разходи" в Министерство на финансите. Депутат от ГЕРБ в 41-во и 42-ро НС. На 17 февруари 2014 подава оставка като депутат и напуска парламента.

Христо Иванов остава министър на правосъдиетоСлужебният заместник министър-председател и министър по правосъдие ще остане само министър в кабинета на Бойко Борисов. Христо Иванов е магистър по право от СУ „Свети Климент Охридски“. Специализира във Fulbright/Hubert Humphrey Fellowship Program, Washington College of Law, във Вашингтон (САЩ) в областта на правото на национална сигурност и процедурите по съдебни назначения в САЩ. От 2006 г. досега заема длъжността Програмен директор на Български институт за правни инициативи, където ръководи проекти в областта на съдебната реформа, превенцията на корупцията и утвърждаване на върховенството на закона.

Десислава Танева
Десислава Танева Източник: БГНЕС

Десислава Танева ще бъде министър на земеделието. В момента Танева е народен представител в 43-то НС, избрана от Сливен. Танева бе народен представител в 41 и 42-ото НС. В мандата на 41-ия парламент тя оглавява тогавашната Комисия по земеделие и гори към Народното събрание, а в 42 бе член на Комисията по земеделието и храните.

Николина Ангелкова ще бъде министър на туризмаВ служебното правителство на Близнашки тя беше министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. През март 2014 г. бе избрана за един от 214-те млади световни лидери от общността на Младите световни лидери за 2014 г. (Young Global Leaders). През 2010-2011 г. е ръководител на звено „Контрол, комуникация и координация” към министъра на регионалното развитие и благоустройството. През 2011 г. Ангелкова е член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“, а до 2013 г. е зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството с ресор европейски въпроси, връзки с международните институции, европейско териториално сътрудничество и стратегическо планиране на регионалното развитие.

Лиляна Павлова ще бъде министър на регионалното развитие и благоустройството. От август 2009 г. заема поста зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството. На 7 септември 2011 г. Павлова е посочена от премиера Борисов за министър на регионалното развитие и благоустройството на мястото на подалия по-рано оставка във връзка с кандидатирането си за президент Росен Плевнелиев. Народното събрание приема оставката на Плевнелиев и одобрява Павлова като нов министър на 9 септември 2011. Завършва УНСС със степен бакалавър по „Международни икономически отношения" и Варненския свободен университет със степен магистър по „Публична администрация и европейска интеграция". Защитава докторска степен по икономика, специализира право в Института за следдипломна квалификация към УНСС през 2002 г.

Ивайло Московски става министър на транспорта. В момента е депутат от ГЕРБ. В предишният мандат на Борисов като премиер, Московски беше зам.-министър, а след това оглави транспортното министерство от 2011 г., след като предшественикът му Александър Цветков подаде оставка. Като зам.-министър Московски подписа и „споразумение за създаване на единен блок на въздушно пространство „Дунав”, което влиза в сила от 2013 г.

Николай Ненчев става министър на отбраната. Народен представител от РБ, по образование е юрист, магистър по право и политически науки. Специализирал е в Европейския парламент. Бил е преподавател в НБУ. Зам.-председател на Сдружение „Евроинтеграция“. Координатор на програма за трансгранично сътрудничество и европейската интеграция за Югоизточна Европа. Бил е началник на кабинета на вицепрезидента Тодор Кавалджиев.

Петър Москов става министър на здравеопазването. В момента Москов е избран за народен представител от РБ. Той завършва медицина в „Медицински университет” – София, специалност „Анестезиология и интензивно лечение”. Специализирал е във Франция, Великобритания, Испания и САЩ. Работил е в УМБАЛ „Св. Анна” АД като старши асистент в Клиниката по анастезиология и интензивно лечение. През 2013 г. година Москов е избран за зам.-председател на ДСБ, част от РБ, на Национално събрание на партията.

Тодор Танев става министър на образованиетоТой е избран за народен представител от РБ. Танев е доктор по политология, преподавател в СУ, НБУ, АУБ, ръководител катедри Политология и Публична администрация в СУ.

Даниел Митов  остава министър на външните работи. Служебният външен министър в кабинета „Близнашки” запазва поста си в новото правителство. Митов завършва СУ „Климент Охридски“, специалност „Политология“. Участва в програмите за обмен „Маршал“ на Marshall Memorial Fund (German Marshall Fund of the US), както и в „Programme des personnalites d’avenir” на френското външно министерство. Специализира „Политически умения“ в Центъра за продължаващо обучение на НБУ. От есента на 2010 г. работи за Националния демократически институт (НДИ) на САЩ първоначално в Ирак, където е програмен мениджър на Програмата за развитие и подпомагане на политическите партии. Като официален представител на НДИ, работи в Брюксел, в Либия, в Демократична Република Конго, Украйна, Йемен, Тунис и други. През 2006 г. става член на ДСБ и се кандидатира на частичните избори за европейски парламент през 2007 г. През 2012 г. Митов напуска ДСБ и се присъединява към ДБГ, но през същата година се оттегля от политиката поради ангажиментите си към НДИ.

Ивелина Василева
Ивелина Василева Източник: БГНЕС

Ивелина Василева ще бъде министър на околната средаТя е народен представител от ГЕРБ в 43-тото НС. Василева е филолог по образование и специалист по управление на проекти. Тя беше и зам.-кмет на Бургас по въпросите на евроинтеграцията. При сформиране на правителството на ГЕРБ Василева стана зам.-министър на околната среда и водите.

Вежди Рашидов пак става министър на културата. Рашидов е бивш министър на културата от 27 юли 2009 до 13 март 2013 г. в правителство на Борисов. Член-кореспондент на  БАН от 2004 г.  

Красен Кралев ще е министър на младежта и спортаНароден представител от ГЕРБ в 43-тото НС. Завършва Медицинския университет Варна, след което специализира Глобален маркетинг в Association of the National и Мениджмънт на политически кампании в University of South Carolina, USA през 1990 г., Association of the National Advertisers of USA през 1997 г.

Очаква се новият състав да бъде гласуван утре. Днес президентът Росен Плевнелиев подписа указ, с който предлага на 43-ото Народно събрание да избере Бойко Борисов за министър-председател, след като днес в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 председателят на най-голямата парламентарна група връчи на държавния глава успешно реализиран проучвателен мандат за съставяне на правителство. Указът вече е внесен в деловодството на парламента.

"В тази безспорно тежка ситуация, в която три политически сили сдадоха властта, ние бяхме принудени пред ангажимента, отговорността, хората, да търсим всякакъв разумен компромис." Това написа във "Фейсбук" Бойко Борисов.

"Направихме компромиси с едно нещо в главите си – не власт, не постове, а да се опитаме преди нови избори да направим правителство. Благодаря на всички преговорни екипи, че успяха да подготвят коалиционното споразумение между ГЕРБ и РБ, което подписахме днес", отбелязва той. Патриотичният фронт подкрепи правителството чрез своя декларация, а с АБВ бе подписано споразумение за сътрудничество, добавя кандидатът за премиер.

"Е, на мен най-тежкият ми ден беше днес.

Не последната седмица на денонощни преговори, нито вчерашния ден на висящия постоянно на косъм компромис. А днес - мързелив и нервен, "празен" ден, в който претеглях плюсовете и минусите на компромиса и проследих реакциите на хора, които са важни за мен. Оттук напред ще е по-трудно. Например утре, когато ще наруша обещание, което съм дал на избирателите си във Варна", написа във "Фейсбук" Радан Кънев от РБ.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>След ограниченията на САЩ: Австрия предлага европейско присъствие на Anthropic</p>

Виена призова ЕС да проучи стратегическо присъствие на Anthropic в Европа

Свят Преди 9 минути

Виена призовава Европейската комисия да проучи възможността AI компанията да изгради стратегическо присъствие в Европейския съюз

КНСБ и КТ „Подкрепа“ излизат на протест срещу Бюджет 2026

КНСБ и КТ „Подкрепа“ излизат на протест срещу Бюджет 2026

България Преди 33 минути

Синдикатите се обявяват срещу съкращаването на разходите за персонал и прехвърлянето на осигурителните вноски върху държавните служители

<p>България ще участва в ключови&nbsp;разговори на НАТО -&nbsp;Доцова заминава за Истанбул</p>

Българска делегация, водена от Михаела Доцова, участва в срещата на НАТО в Истанбул

България Преди 2 часа

Форумът в Истанбул събира председателите на парламентите на 32-те държави членки преди лидерската среща на Алианса

Колаген срещу хиалуронова киселина: Кое е по-добро за борбата със стареенето?

Колаген срещу хиалуронова киселина: Кое е по-добро за борбата със стареенето?

Любопитно Преди 2 часа

Експерти подчертават, че въпросът не е коя е по-добра, а как се допълват взаимно

,

Огън и свобода: Как Американската революция разпалва страстите във Великобритания

Любопитно Преди 2 часа

Разкол за данъци, свобода и наемници: Как каузата на бунтовниците отвъд океана намери неочаквани съюзници сред британските интелектуалци и търговци, превръщайки Лондон в бойно поле на безпрецедентна пропагандна война

Германия: Защо канцлерът Мерц е толкова непопулярен

Германия: Защо канцлерът Мерц е толкова непопулярен

Свят Преди 2 часа

Днес едва всеки шести в Германия е доволен от работата на Мерц начело на правителството

Прокълнати филми: 10 холивудски шедьоври, белязани от мистериозна смърт и инциденти

Прокълнати филми: 10 холивудски шедьоври, белязани от мистериозна смърт и инциденти

Любопитно Преди 2 часа

Историята на световното кино пази зловещи тайни за снимачни площадки, белязани от трагедии. От мистериозни смъртни случаи и брутални катастрофи до странни природни аномалии – вижте кои легендарни заглавия се превърнаха в истинско филмово проклятие

,

Астрономи откриха големи планети, които са по-леки от захарен памук

Любопитно Преди 2 часа

По данни на НАСА към момента са потвърдени близо 6300 планети извън нашата Слънчева система

Опасно горещо: До 39° в понеделник, кога ще разхлади

Опасно горещо: До 39° в понеделник, кога ще разхлади

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

„Ефектът на бабата“: Какво ни казва присъствието на бабата по майчина линия за бъдещето на детето

„Ефектът на бабата“: Какво ни казва присъствието на бабата по майчина линия за бъдещето на детето

Любопитно Преди 10 часа

Известният семеен терапевт Мария Бустаманте обяснява феномена на безусловната бабина обич и разкрива как дълбоката връзка с майката на майката изгражда психическа устойчивост, чувство за идентичност и модел за общуване за цял живот

Дипломация на ръба: Защо преговорите между София и Скопие са в застой

Дипломация на ръба: Защо преговорите между София и Скопие са в застой

България Преди 11 часа

Доцент Наум Кайчев с анализ за студената война със Северна Македония, изтеклите ноти и натиска над българите в Скопие

14-годишно дете пострада тежко при катастрофа край Луковит

14-годишно дете пострада тежко при катастрофа край Луковит

България Преди 12 часа

Възстановено е движението по първокласния път Ботевград – Плевен край Луковит, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“

Вътре във "Форест Лодж" – луксозното убежище на Уилям и Кейт

Вътре във "Форест Лодж" – луксозното убежище на Уилям и Кейт

Любопитно Преди 12 часа

Принц Уилям и Кейт Мидълтън търсят ново начало за семейството си в имението "Форест Лодж", за което плащат колосалните 411 435 долара годишен наем от личния си джоб. Двойката планира да остане там дори и след като Уилям се възкачи на престола

Трагедия без край: Откриха мъртви жената и децата на футболист под руините във Венецуела

Трагедия без край: Откриха мъртви жената и децата на футболист под руините във Венецуела

Свят Преди 13 часа

След мъчително 74-часово издирване спасителните екипи във Венецуела откриха безжизнени телата на съпругата и двете деца на аржентинския футболист Лукас Трехо. Броят на загиналите от двойния трус в страната вече надхвърли ужасяващите 1430 души

Любомир Николов: Затягаме контрола на пътя с дронове и цивилни автомобили

Любомир Николов: Затягаме контрола на пътя с дронове и цивилни автомобили

България Преди 14 часа

И.д. главен секретар Любомир Николов с разкрития за корупционни схеми, издирването на Пепи Еврото и тежкия пропуск след трагедията на „Тракия“

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

„Ягодовата луна“ изгрява на 29 юни – какво трябва да знаем за „най-сладкото“ пълнолуние

Любопитно Преди 14 часа

На 29 юни нощното небе ще бъде озарено от вълшебното пълнолуние, известно като „Ягодова Луна“. Макар името да обещава розов цвят, реалността зад този феномен е съвсем различна, а през 2026 г. ни очаква и любопитно астрономическо съвпадение