Борисов: В предното правителство нямаше кой да защити ракията
Бойко Борисов в Министерския съвет   
Източник: БГНЕС

"Комунистите пият руска водка, ДПС пият йени ракия, не пият наша, НДСВ пият уиски, така че не е имало кой действително да защити българското производство на ракия."

Така премиерът Бойко Борисов обяснява защо предишното правителство не се е опитало да се бори за по-нисък акциз за гроздовата ракия заради характера й на традиционна напитка.

На последното заседание на Министерския съвет той инструктира министъра на земеделието Мирослав Найденов и министъра на финансите Симеон Дянков как да се аргуменират пред Европейската комисия за по-ниска акцизна ставка за гроздовата ракия.

Освен обясненията за навиците на предишното правителство, Борисов обяснява и че ако ЕК дойде и мине по ресторантите, лесно ще се убеди, че ракията е национална напитка. 

Борбата в комисията ще е доста тежка, но ще я поема, казва Дянков. 

Откъс от стенограмата на заседанието на Министерски съвет от 23 февруари 2011 г.

Точка 28

Проект на Решение за одобряване доклад от министъра на земеделието и храните за традиционния характер на българска спиртна напитка „гроздова ракия” и предприемане на действия за допълнение на чл. 23 от директива 92/83/ЕИО на Съвета от 19 октомври 1992 г. за хармонизиране структурата на акцизите върху алкохола и алкохолните напитки

МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ: Уважаеми господин министър-председател, уважаеми колеги, на основание чл. 31, ал. 2 от Устройствения правилник на Министерския съвет, внасям за разглеждане от Министерски съвет проект на решение за одобряване на традиционния характер на българската спиртна напитка "гроздова ракия" и предприемане на необходимите действия пред институциите на Европейския съюз за допълнение на чл. 23 от директива 92/83, с цел Република България да прилага намалена ставка на акциза, по-ниска от минималната ставка по отношение на продуктите, които представляват винена дестилатна спиртна напитка "гроздова ракия".

В доклада се съдържат исторически данни за традиционния начин на производството на гроздовата ракия. Спецификата на традиционната българска спиртна напитка "гроздова ракия" се дължи на използваните винени сортове грозде и технология за производство и техническите съоръжения за дестилация.

В рамките на Европейския съюз съществува възможност за прилагане на намалена акцизна ставка по отношение на спиртни напитки с регионално и традиционно естество. Предприемането на тези действия пред институциите на Европейския съюз за допълнение на чл. 23 от директива 92/83 с цел намаление на акциза на ставката за традиционната напитка „гроздова ракия” ще има положителен икономически и социален ефект. Това ще доведе до изкупуването на многократно повече качествено грозде в сравнение с минали периоди и подобряване на икономическото състояние на гроздопроизводството. Така че, въз основа на гореизложеното, предлагам на Министерски съвет да приеме това предложение за решение.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Понеже Министерството на финансите ще трябва да работи заедно с Министерството на земеделието и храните по тази точка, искам просто да кажа, че това ще бъде доста трудна битка. Защо? България е имала, както и други държави, възможност 2006-2007 година, при влизането в Европейския съюз да постави този въпрос. Въпросът тогава не е бил поставен добре, както трябва и, един вид, ние се борим не само за това, да ги убедим, че ракията е нашата национална напитка, а и, един вид, ще се борим срещу тежестта от 2006-2007 година.

БОЙКО БОРИСОВ: Поне в това комисията би трябвало лесно да се убеди, ако дойде и мине по ресторантите.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Да, просто казвам, че ще е доста тежка борбата в комисията, но ще я поема.

МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ: Само да допълня. Да благодаря на вицепремиера Дянков, тъй като това е наистина една от пропуснатите възможности пред България, но поне тук ще доведе до радост доста хора, ако успеем и въпреки тежката битка се надявам ние да успеем пред Европейската комисия.

БОЙКО БОРИСОВ: Желаем ви успех останалите членове на кабинета, на Дянков и Найденов, в тежката битка да докажат пред Европа, че българската ракия е национално питие.

СИМЕОН ДЯНКОВ: Че е станала такава в последните години, защото първият въпрос, който ще ни зададат, е: „Вие това не го ли знаехте 2007 година като правителство?” Затова казвам просто, че надеждите са добри, но борбата ще е много тежка.

БОЙКО БОРИСОВ: Можете да им кажете, че 2007 г. имаше правителство – комунистите пият руска водка, ДПС пият йени ракия, не пият наша, НДСВ пият уиски, така че не е имало кой действително да защити българското производство на ракия. Така им обяснете и мисля, че те ще ви разберат.

Приемаме точка 28.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
28 засечени "локали" от началото на годината в София

28 засечени "локали" от началото на годината в София

България Преди 4 часа

Органите на реда посочиха, че по 24 от случаите има задържани

Костадинов: На 9 май ще бъда в Москва

Костадинов: На 9 май ще бъда в Москва

България Преди 4 часа

"Подписахме сътрудничество с "Единна Русия", защото сме многовекторна партия", каза лидерът на "Възраждане"

<p>&nbsp;&bdquo;Срив&ldquo; на летищата в Москва заради украински дронове</p>

„Срив“ на всички летища в Московска област заради украински дронове

Свят Преди 7 часа

Вучич трябваше за кратко да кацне в Баку

<p>Тарифен симулатор предвижда кои сектори ще пострадат най-силно от митата&nbsp;</p>

Тарифен симулатор предвижда кои сектори ще пострадат най-силно от митата на Тръмп

Свят Преди 8 часа

Секторът на играчките може да изгуби $78,5 млрд.

ЕК заведе два иска срещу България в Съда на ЕС

ЕК заведе два иска срещу България в Съда на ЕС

България Преди 8 часа

Комисията също така призовава България да спазва Акта за цифровите услуги

Луи отново покори публиката: Малкият принц открадна шоуто на военен парад

Луи отново покори публиката: Малкият принц открадна шоуто на военен парад

Любопитно Преди 8 часа

Луи всеки път ни напомня, че преди всичко е дете – с настроение, капризи и неподправено очарование

Мъжът, хвърлил дете от мост, се оплака от тормоз

Мъжът, хвърлил дете от мост, се оплака от тормоз

България Преди 8 часа

Окръжният съд в Ловеч днес потвърди мярката му за неотклонение - задържане под стража

Паднали дървета, наводнения, силна буря удари Хасково

Паднали дървета, наводнения, силна буря удари Хасково

България Преди 9 часа

Падна и градушка с големината на лешник

<p>Ще пеят ли Лейди Гага и Елтън Джон на сватбата на Джеф Безос във Венеция?</p>

Ще пеят ли Лейди Гага и Елтън Джон на сватбата на Джеф Безос във Венеция? Ето какво знаем

Любопитно Преди 9 часа

По предварителна информация сватбените тържества ще продължат три дни – от 24 до 26 юни

Порой наводни Асеновград, градушка като орехи в 6 села

Порой наводни Асеновград, градушка като орехи в 6 села

България Преди 10 часа

Има изпочупени стъкла на автомобили, а реколтата на хората е поразена.

Тревожен пробив в случая „Мади“: Откриха нови доказателства, сочещи към смъртта ѝ

Тревожен пробив в случая „Мади“: Откриха нови доказателства, сочещи към смъртта ѝ

Свят Преди 10 часа

Главният заподозрян по случая е германският гражданин Кристиан Брюкнер – осъждан педофил с тежко криминално досие

<p>Украинският външен министър: Путин се подиграва със САЩ&nbsp;</p>

Украинският външен министър: Путин се подиграва с усилията на САЩ за мир

България Преди 10 часа

Ръководителят на украинската дипломация изрази тази позиция в социалната мрежа „Екс“

Метеорологични оръжия: Конспиративна група заплашва радари в САЩ

Метеорологични оръжия: Конспиративна група заплашва радари в САЩ

Свят Преди 10 часа

Жизненоважни радари са мишена на антиправителствена милиционерска организация

След злобните коментари за тялото ѝ: Bebe Rexha разкри, че е загубила бебе

След злобните коментари за тялото ѝ: Bebe Rexha разкри, че е загубила бебе

Любопитно Преди 10 часа

Изпълнителката беше публично засрамена за външния си вид от Азилия Банкс по повод появата си на Met Gala 2025