Подготовката за българското председателство на Съвета на ЕС трябва да започне възможно най-рано, макар да се вижда далече в бъдещето - втората половина на 2018 г., заяви премиерът Бойко Борисов в Народното събрание.
В парламента премиерът запозна депутатите с развитието на основните за страната ни теми по време на датското председателство на ЕС и приоритетите на България по време на кипърското председателство.
Борисов отбеляза, че през първите шест месеца на годината са се водили интензивни преговори по ключови въпроси, като основният акцент е бил върху Многогодишната финансова рамка на ЕС 2014 - 2020 г.
В хода на преговорния процес България постигна напредък по два важни приоритета - отделяне на кохезионната политика в отделен подраздел на Многогодишната финансова рамка и включване на текст за продължаване на помощта за извеждане от експлоатация на ядрени мощности в България, Словакия и Литва, заяви премиерът.
Борисов открои четири основни теми през кипърското председателство през втората половина на 2012 г.
По думите му така формулираните приоритети изцяло съответстват и на поставените от България цели. Сред тях Борисов посочи справяне с несигурността и нестабилността, причинени от финансовата криза, подобряване на рамката за икономическо управление, засилване на бюджетния контрол.
Особено критично към работата на правителството в тази посока се изказа депутатът от КБ и бивш финансов министър Пламен Орешарски, веднага след резюмето на премиера.
Шеста година България е член на ЕС и преобладаваща част от периода е при управлението на ГЕРБ, но нито един от приоритетите им не е реализиран, каза той.
Провали се широко прокламираното членство в ERM 2 и в Шенген.
Нашата страна не стартира добре при усвояване на еврофондовете, но все пак заемахме средните места по този показател в ЕС, а сега сме на едно от последните места, добави Орешарски.
Съществува вече реална опасност да загубим заделените за нас средства и не планираме какво финансиране ще искаме занапред и за какви политики, предупреди той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!