В този си вид проектът АЕЦ "Белене" е невъзможен и е време да се оформи юридически процесът на неговото прекратяване, заяви икономистът и анализатор Илиян Василев на пресконференция днес.
Василев, който е бивш шеф на Агенцията за чуждестранни инвестиции и бивш посланик в Москва, посочи, че има два вариант за прекратяването на проекта - "твърд" и "мек" и посочи, че ще бъде по-добре и за българската, и за руската страна да не влизат в тежки съдебни битки, а да приключат проекта чрез споразумение помежду си.
На заведени в арбитражен съд дела не трябва да се гледа като на нещо катастрофално, но не може от една страна да се води арбитраж, а от друга - да текат преговори по проекта за АЕЦ "Белене", смята Василев.
Според него и към днешна дата, и след още три месеца консултантът по проекта - британската банка HSBC, не може да даде еднозначно мнение дали е обосновано проектът да се реализира.
Това, по думите на Василев, ще остане политическо решение.
Според него никоя западна търговска банка няма да даде финансиране за АЕЦ "Белене", защото проектът не отговаря на така наречените "екваториални принципи" за управление на подобни проекти.
Тези принципи са въведени от международната финансова корпорация и предвиждат извършване на проучвания за социално-икономическото и екологично въздействие, както и на независими анализи на проекта, а такива липсват, посочи Василев.
Икономистът очерта развитието на ядрената енергетика в миналото и отбеляза, че то е било възможно, само защото държавите са инвестирали средства в тези технологии заради своите геополитически интереси и заради възприемането на ядрената енергетика за мирни цели като част от развитието на ядрените технологии изобщо.
След като светът се отказва вече от използването на ядрени оръжия, не може да се направи пробив и в изследванията на ядрената енергетика и да се достигне до такъв тип реактори, които да са напълно безопасни, смята Василев.
Той припомни, че загубите от ядрената авария в Япония надвишават многократно сключените от централата Фукушима застраховки и че рискът от ядрена авария изобщо не може да бъде осигурен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!