С цветя, усмивки и настроение преминава празникът в София, въпреки дъждовното време. Още от рано пред Археологическият музей в София се събраха граждани и гости на столицата, който се включиха в Общоградското празнично шествие по случай 24 май, информира БНР.
Денят започна с проливен дъжд, но чудото се случи. Валежите почти спряха и гражданите на София се включиха в шествие
от триъгълника на властта до Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Шествието започна от бул. „Цар Освободител“, бул. „Васил Левски“, до Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“, където се проведе официалната церемония по отбелязването на празника.
Начело на шествието са министърът на образованието Красимир Вълчев, кметът на София Васил Терзиев, вицепрезидентът Илияна Йотова и патриарх Даниил.
На 24 май не съм убедена, че дори по отношение на този празник имаме обща визия като общество, каза проф. Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник“ и декан на Факултета по славянски филологии към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, по време на тържеството пред паметника на „Св. св. Кирил и Методий“ на Националната библиотеката.
"Когато говорим за ценностна на езика, ние говорим за ролята на образованието, мястото на култура и ценностите, които отстояваме. Сега, когато кажем "Български език", една част от обществото казва, че е важно само националното, глобализъмът е национално предателство, трябва да прокламираме корените. Другата част от обществото, с което се идентифицирам, казва, че българският език е част от европейското семейство", посочи Личева.
Вярата в езика в новия век направи дебата за големите и малките езици излишен. Дойде ред в култ да издигнем ролята на преводачите,
каза още проф. Амелия Личева. Ковид пандемията накара много политици да препрочетат антиутопиите на Марагратет Атууд, за да схванат, че литературата отдавна е предрекла случващото се, посочи тя.
Според Личева, ако опитаме малко повече да четем и да се четем, да тълкуваме и да прилагаме четене с разбиране, може би ще успеем да свържем нишките в така разделеното ни общество, в което в момента разговорът е невъзможен. И тогава наистина ще можем да празнуваме овластяването на езика, допълни тя.
Българският език е създаден да обединява, да прославя, а не да разделя и не да изпепелява, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на тържественото честване по повод 24 май.
"Ако умът се моли на непознат език, духът се моли, но умът остава безславен.
От България книгите започват да говорят на един език, разбираем за много хора. А светлините, които пали един народ и осветяват пътя му напред, са просвета и културата. Светлината е живот", каза още вицепрезидентът Илияна Йотова.