Честит празник! Отбелязваме 24 май – „Духовният Великден“
Източник: iStock/GettyImages

На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден в България се отбелязва националния празник на просветата, културата и създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица.

История на празника

Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в град Шумен.

За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в „Христоматия славянского язъка“ от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на светите братя е почетен в българската църква „Св. Стефан“ в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата „Света Богородица“, а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие.

От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов. По време на борбите за църковна независимост от началото на XVIII в. историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев. Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник.

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата ѝ против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда.

Кирил и Методий
Кирил и Методий Източник: iStock/GettyImages

24 май

Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война. С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден – 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника – църковен (11 май) и светски (24 май).

За официален празник на Народна Република България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 г., а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България, когато Народна република България е преименувана на Република България. Най-ранните данни за отбелязване на 11 май като ден на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий датират от XII в., като те са признати за светци още в края на IX в.

Поотделно паметта на св. Кирил се отбелязва на 14 февруари, а на св. Методий — на 6 април (дните на тяхната смърт). Всеруският Синод по повод празнуването хилядогодишнината на Моравската мисия на Св. св. Кирил и Методий взема следното решение: „За спомен на хилядолетието, откакто първоначално бе осветен нашият бащин език чрез Евангелието и Христовата вяра, да се установи ежегодно, започвайки от тази 1863 г. 11 май като църковен празник на преподобните Кирил и Методий!“.

След това празникът се чества във всички православни славянски страни. Общият празник на Св. св. Кирил и Методий се чества и от българската църква и през следващите векове, а през Възраждането се превръща и в училищен празник на буквите. Празникът на Св. св. Кирил и Методий се отбелязва през Възраждането не само в българските земи, но и зад граница — сред възрожденската имиграция в Румъния и Русия, сред българските студенти в чужбина, сред българите, заточени в Диарбекир. През 1856 г. Йоаким Груев предлага денят на Св. св. Кирил и Методий да бъде празнуван като празник на българските ученици.

Училищният химн „Върви, народе възродени“

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11.05.1900 г. музиката към химна.

11 май се чества от православната църква като празник на св. св. Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, на българската просвета и култура. 24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий се отбелязва и в Русия. Той там се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов. В Мурманск е най-северната точка, където има паметник на св. св. Кирил и Методий.

Братята са канонизирани като светци за превода и популяризирането на Библията на старославянски език (придобил популярност в неговата руска редакция като църковно-славянски език, черковно-славянски език) и разпространяване на християнството сред славяните. Обявени са от папата за покровители на Европа. Православната църква ги почита и като едни от светите Седмочисленици.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Терзиев: Всичко, свързано с образование, за нас е приоритет</p>

Терзиев: Всичко, свързано с образование, за нас е приоритет

България Преди 49 минути

Кметът на София заяви, че е осъзнат проблемът за недостатъчното училища в южните райони на града

Местопрестъплението в Хамбург

Четирима от наръганите в Хамбург са в критично състояние

Свят Преди 1 час

Ръководителят на Федералната служба на криминалната полиция (БKA) на Германия – Холгер Мюнх, предупреди за нарастваща радикализация сред младежите от средите на крайнодесните екстремисти

<p>&bdquo;Тренд&ldquo;: 43% от българите не са прочели книга през последната година</p>

„Тренд“: 43% от българите не са прочели книга през последната година

България Преди 2 часа

Основната причина сред тези, които не са чели книги през последната година, е липсата на интерес (43%), следвана от липсата на време (34%)

Росен Желязков

„Лъч от миналото, който сочи в бъдещето“: Политическите послания за 24 май

България Преди 2 часа

Българските политици отправиха своте поздравления и пожелание по случай Денят на славянската писменост и култура - 24 май

Били Джоел

Легендарен музикант отмени изяви заради тежка диагноза

Любопитно Преди 3 часа

76-годишният певец и автор на песни има рядко мозъчно заболяване

Руската атака над Киев на 24 май

Русия с мощна атака срещу Киев с дронове и ракети

Свят Преди 3 часа

Няколко души са били ранени в среднощното нападение

<p>От Каси до Дженифър Лопес: Любовният живот на Пъф Деди</p>

От Каси до Дженифър Лопес: Любовният живот на Шон "Диди" Комбс

Свят Преди 4 часа

Кои са звездните половинки на Комбс?

Тръмп наложи мито на Apple, докато компанията не слуша

Тръмп наложи мито на Apple, докато компанията не слуша

Технологии Преди 5 часа

Той иска iPhone за САЩ да се произвежда в страната и никъде другаде

Френски хирург е изправен пред правосъдието за сексуални посегателства над 299 деца

Френски хирург е изправен пред правосъдието за сексуални посегателства над 299 деца

Свят Преди 12 часа

Прокуратурата иска 20 години затвор за хирурга

Висцерална лайшманиоза – рядка, но опасна паразитна болест, която се среща и у нас

Висцерална лайшманиоза – рядка, но опасна паразитна болест, която се среща и у нас

България Преди 13 часа

Вижте какви са рисковете от ухапване на насекоми

Катастрофа затрудни движението по пътя Пловдив - Пещера

Катастрофа затрудни движението по пътя Пловдив - Пещера

България Преди 14 часа

Катастрофата е станала преди село Кадиево

Додик: Германия и Франция задълбочават кризата в БиХ

Додик: Германия и Франция задълбочават кризата в БиХ

Свят Преди 14 часа

"Нон-пейпър", изпратен до членовете на Европейския съюз от Франция и Германия, призовава за изолация на ръководството на Република Сръбска

Путин: Русия трябва да засилва позицията си на пазара на оръжия

Путин: Русия трябва да засилва позицията си на пазара на оръжия

Свят Преди 14 часа

Москва запазва лидерските си позиции на световния оръжеен пазар

Нападение с хладно оръжие в Хамбург, има тежко ранени

Нападение с хладно оръжие в Хамбург, има тежко ранени

Свят Преди 15 часа

Задържан е заподозреният за атаката

"Не за това се записахме": Чуждестранните студенти в Харвард са в безизходица

"Не за това се записахме": Чуждестранните студенти в Харвард са в безизходица

Свят Преди 15 часа

През учебната 2024-2025 година в университета се обучават 20 българи