С лед десетките слухове и медийни публикации за мистериозната пума, забелязана край Шуменското плато, мнозина се питат: „Къде е пумата?“. Отговорът е прост и напълно безопасен – в Софийския зоопарк.

Издирването на черния леопард край Шумен продължава

Ако искате да видите тази екзотична дива котка отблизо, не е нужно да се впускате в приключения из горите. Вместо това, можете да хванете един от удобните градски автобуси в София – 64, 66, 68, 83, 88, 98, 120, 288 или 805, които ще ви отведат направо до вратите на зоопарка в столицата, пошегуваха се от Центъра за градска мобилност в столицата.

Освен че ще избегнете евентуален „лов за паркомясто“ 🅿️, ще се радвате и на безопасна среща с голямата котка, както и с много други животински видове от цял свят, допълват от ЦГМ в пост в Instagram.

Рядък животински вид затвори достъпа до "Шуменско плато"

По-рано днес заместник областният управител на Шумен Диян Димитров, директорът на Регионалната дирекция по горите - Шумен инж. Емил Гелов и Георги Кръстев, директор на Национален парк "Централен Балкан" дадоха брифинг след заседание на сформирания в петък временен оперативен щаб в Шумен и обявиха, че издирването на едрия хищник от семейство "Котки" на територията на Природен парк "Шуменско плато" продължава.

Активират BG-Alert заради хищника в Шумен

Георги Кръстев каза, че голяма част от капаните вече за заложени.

"Остава да направим нужните кървави следи в района, с които да привлечем вниманието на хищника, които ще покажат, че там, в района има храна и се надявам, тази вечер или най-късно утре да имаме резултат, най-малко да установим дали все още хищникът е на локализираното място. Въпрос на време е да разберем в района ли е и дали ще имаме успех със залавянето със самите капани. Капаните работят при абсолютно всички хищници, които са типични за България, досега не сме ги използвали за такъв вид, надяваме, че ще има успех" каза Кръстев.

От зоопарка на Дамбовците до Кроко от "Ботунец" - екзотичните животни в България

Той поясни, че има капан тип клетка и капани, които са с примка за крака на животното. Има 15 наземни капана и един от типа "кафез", уточни директорът на Национален парк "Централен Балкан". Кръстев коментира още, че падналият вчера дъжд не се е отразил на издирването на животното. "Не е достатъчно, няма достатъчно влага, за да има следи, така че ще разчитаме на фотокапаните", каза той.

Има останки от убити животни, но те са в рамките на два-три дена, никой не може да каже колко време това животно е там. "Никой не знае до каква степен то е опитомено, дали е взето малко от дивата природа, дали в поколенията назад, никой не може да каже. Реакцията в клипа от сигнала, подаден за животното, показва, че то не се плаши от хора", каза Кръстев.

При среща с животното Кръстев препоръча хората да се отдръпнат без да правят резки движения и да викат. След това - да подадат сигнал. Според Георги Кръстев не се налагат допълнителни мерки за защита на домашните животни в дворовете на хората в близост до Шуменското плато. "Досега няма нападнато домашно животни", каза той.

Заместник областният управител на Шумен Диян Димитров отбеляза, че е разговарял с представителите на Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен, те са информирали прокуратурата и са започнали издирвателни мероприятия за установяване на собственика на животното. "Нямам данни дали и какво са установили", добави той.

Инж. Гелов каза, че периметърът на търсене на хищника е скалният венец над квартал "Дивдядово" и по неговите думи е около 1000-2000 декара. "През вчерашния ден беше отцепен целият периметър на Природен парк "Шуменско плато". След това вчера бе взето решение да бъде привлечена и жандармерията и от днес вече районът е намален към периметъра, който предполагаме, че се обитава от животното и ще бъде ограничен основно от служители на полицията и жандармерията. В същото време служители от Националния парк "Централен Балкан" предприемат действия животното да бъде заловено живо. Координираме връзката със служители от държавните ловни стопанства, които очакваме до следобед да се включат и да бъде обезопасен периметърът от страната на кв. "Дивдядово", за да няма навлизане към къщите на хората, допълни директорът на Регионалната дирекция по горите.

Пума или ягуар - любителски кадри на животното, което издирват в Шумен (ВИДЕО)

Инж. Гелов призова, ако жители на други региони са планирали през почивните дни посещения на Природен парк "Шуменско плато", тези пътувания да бъдат отменени. Той посъветва жителите на Шумен да не използват пътеки и да не навлизат в периметъра, който е ограничен. "Особено важно е да запазим спокойствието на това животно, за да може то да бъде заловено, почувства ли се стресирано, шансовете намаляват много", каза Гелов.

На брифинга бе отправена молба към гражданите да не пускат дронове в района на охранявания периметър около Дивдядовските скали.

Издирването на едрия хищник от семейство "Котки" в Шуменското плато е без резултат към тази сутрин. Вдиганият през нощта дрон с термокамера не е открил животното, съобщиха по-рано днес от пресцентъра на ОДМВР - Шумен. Вчера следобед на различни места са оставени и захранки с надежда да привлекат котката. Сутринта те са намерени непокътнати.

Припомняме, че след сигнал за едър хищник от рода котки в района на Природен парк "Шуменско плато" вчера бяха предприети действия за залавянето му.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Путин посети команден пункт на руските сили в Украйна

Путин посети команден пункт на руските сили в Украйна

Свят Преди 1 час

По време на срещата на Путин е било докладвано, че руските сили са установили контрол над градовете Гуляйполе в Запорожска област и Мирноград в Донецка област

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Земетресение от 7 по Рихтер разтърси Тайван

Свят Преди 3 часа

Към момента няма информация за пострадали или разрушения и не е обявена заплаха от цунами

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Изненадващи факти за Коледа, които ще променят представата ви за празника

Любопитно Преди 4 часа

Коледа крие много изненади: от езическите корени на елхата и имела, през забраната ѝ в Англия и месните пайове с кайма, до факта, че Дядо Коледа не е червен заради Coca-Cola, а Jingle Bells не е коледна песен и звучи от космоса

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Тайната на Бари: Къде е погребан истинският Дядо Коледа

Любопитно Преди 4 часа

Град Бари претендира, че останките на брадатия старец са били погребани под църквата, която носи неговото име

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Исторически рекорди за златото – какво следва през 2026 г.?

Свят Преди 5 часа

Цената на благородния метал се повиши с повече от две трети и общо 52 пъти обнови историческия си максимум, като стойността за първи път надхвърли границата от 4500 долара

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Швейцария не може да се отбранява сама, предупреди ген. Зюсли

Свят Преди 5 часа

Началникът на националните въоръжени сили на Швейцария заяви, че страната е готова за нападения срещу критичната си инфраструктура и за кибератаки

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Русия удължи забраната за износ на бензин и дизел до 2026 г.

Свят Преди 5 часа

Временната забрана за износ на автомобилен бензин извън страната се удължава до 28 февруари 2026 г. включително

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

Почина Деян Кюранов – емблема на гражданското общество

България Преди 6 часа

Деян Кюранов беше съосновател на Екогласност“ и СДС

<p>Ройтерс разкри къде Русия крие най-мощното си оръжие</p>

Ройтерс разкри къде Русия крие най-мощното си оръжие

Свят Преди 7 часа

Разполагането на „Орешник“ идва седмици преди изтичането на договора New START от 2010 г. - последното споразумение между САЩ и Русия, ограничаващо стратегическите ядрени оръжия на двете най-големи ядрени сили

Доналд Тръмп и крал Чалрз

„Чарова офанзива“: Крал Чарлз и принц Уилям готвят визити в САЩ заради Тръмп

Любопитно Преди 8 часа

Крал Чарлз III и принц Уилям вероятно ще посетят САЩ догодина на отделни визити, планирани около 250-годишнината от независимостта. Лондон се надява чрез кралска дипломация да ускори търговска сделка със САЩ на фона на напрегнати преговори

Чарлз III разкри причината да жертва пръстите си

Чарлз III разкри причината да жертва пръстите си

Свят Преди 8 часа

През 2023 г. Чарлз III нарекъл охлювите „досадни“ и им обяви война

Кадър на 2025: Страх, ужас и моментите, които ни вдъхновиха да продължим

Кадър на 2025: Страх, ужас и моментите, които ни вдъхновиха да продължим

Свят Преди 8 часа

Снимки, които разтърсиха 2025 – от ужас и страх до човечност и надежда