Опозицията печели в Източна Европа
Виктор Орбан обявява голямата победа на опозиционния десен съюз ФИДЕС на изборите в Унгария   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Оз зицията нанесе поражение на управляващите партии в цяла Източна Европа на произведените между 4 и 7 юни избори за Европейски парламент.

В България и Румъния, изборите са помрачени от твърдения за купуване на гласове, съобщава германскката информационна агенция ДПА, която отбелязва победата в България на ГЕРБ над управляващите социалисти и определя избирателната активност в страната за изненадващо висока.

В обзор на резултатите в Източна Европа информационните агенции отбелязват в Унгария съкрушителния разгром, който опозиционната дясна партия "Фидес" нанесе на управляващите социалисти в тежко засегнатата от икономическата криза страна.

Според окончателните резултати "Фидес" получава над 56% от гласовете, което й осигурява 14 от 22-те места, които се полагат на страната в Европейския парламент, предаде Франс прес.

Унгарските социалдемократите имат едва 17,37%, които се равняват на четири мандата. Крайнодясната партия "Йобик" прави пробив, като взима 14,77% и си осигурява три места в Европейския парламент.

Тежки удари понасят правителствата в Словения, Естония и Латвия.

В балтийските републики, по-добре се представя само управляващата партия в Литва. Консервативният съюз "Отечество - Християндемократи на Литва" на премиера Андрюс Кубилюс печели четири от 12-те места, които се полагат на страната в Европейския парламент.

Прогнозните резултати в Румъния отреждат почти изравнени резултати от по 30% за двете партии от управляващата коалиция - социалдемократите и либералдемократите.

Победи печелят управляващите партии в Словакия и Полша. Управляващите в Словакия социалдемократи печелят пет от 13-те места, които се полагат на страната в ЕП, а основната опозиционна партия - християндемократите, остават втори с два мандата.

Прави впечатление изключително ниската избирателна активност - едва 19%, която все пак е с два процента по-висока в сравнение с предишните европейски избори.

Управляващата в Полша либерална партия "Гражданска платформа" печели убедителна победа с 45,3%. Втора остава консервативната партия "Право и справедливост" с 29,5 процента.

В Чехия - страната ротационен председател на Европейския съюз, печелят либералите на доскорошния премиер Мирек Тополанек. Според почти окончателните резултати Гражданската демократическа партия (ГДП) на Тополанек е първа с 31,41%.

Социалдемократите остават втори с 22,41%, а на трето място са комунистите с 14,20%.

Евроскептиците, които се явиха на изборите разделени, не печелят нито едно място в Европейския парламент. Не им помогнаха дори колоритно изразените от президента Вацлав Клаус антиевропейски позиции.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Земетресение в Румъния, усетено и в България

Земетресение в Румъния, усетено и в България

Свят Преди 3 часа

Мястото е на 412 км разстояние от българската столица София

Лавров: Русия няма краен срок за войната в Украйна

Лавров: Русия няма краен срок за войната в Украйна

Свят Преди 3 часа

Среща между Путин и Зеленски е възможна само след приключване на преговорите между делегациите

„Лукойл България”: Арбитражен иск няма да засегне цените на горивата

„Лукойл България”: Арбитражен иск няма да засегне цените на горивата

България Преди 5 часа

Дружествата на „Лукойл” в България продължават да работят в нормален режим

<p>&bdquo;Голяма победа&ldquo; в съда на &bdquo;Алтернатива за Германия&ldquo;</p>

Съдът в Кьолн: „Алтернатива за Германия“ не може да бъде класифицирана като „екстремистка“

Свят Преди 5 часа

Решението ще попречи на вътрешното разузнаване на Германия да наложи полицейско наблюдение на партията

<p>Партиите извън НС да получат 20 451 евро за изборите, за медийни кампании</p>

Партиите извън парламента да получат 20 451 евро за изборите, за медийни кампании

България Преди 5 часа

Средствата по медийните пакети са за сметка на държавния бюджет

Австрия прие закон срещу "шринкфлацията"

Австрия прие закон срещу "шринкфлацията"

Свят Преди 6 часа

Той обхваща продукти, чийто грамаж е бил намален, без това да се отрази на цената

Гюров назначи Велизар Шаламанов за зам.-министър на външните работи

Гюров назначи Велизар Шаламанов за зам.-министър на външните работи

България Преди 6 часа

Шаламанов има дългогодишен професионален опит в сферата на отбраната и националната сигурност

Започва сериал за изчезването на Маделин Маккан

Започва сериал за изчезването на Маделин Маккан

Любопитно Преди 7 часа

Въпреки че изчезването на Маделин е било обект на множество документални филми през годините, това е първият път, в който историята се пренася в игралното кино

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Алекс Раева: Това е най-добрият сезон на “Като две капки вода” досега

Любопитно Преди 7 часа

От сцената на “Като две капки вода” до майчинството, Слави Трифонов и дивите 4000 гмуркания - Алекс Раева разказва всичко

ИТН се регистрира за изборите с фокус върху гей браковете и "Петрохан"

ИТН се регистрира за изборите с фокус върху гей браковете и "Петрохан"

България Преди 7 часа

От партията внесоха 5000 подписа в Централната избирателна комисия

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

СОС одобри споразумение с БАН за парк „Кукуряк“ в „Овча купел“

България Преди 7 часа

Решението проправя пътя към изграждането на парка

Домът на една първа дама: Какво се случи с апартамента на Джаки Кенеди на Пето авеню

Домът на една първа дама: Какво се случи с апартамента на Джаки Кенеди на Пето авеню

Любопитно Преди 8 часа

Домът на Джаки Кенеди на Пето авеню, закупен през 1964 г. за 200 000$, бе изцяло обновен след смъртта ѝ и продаден за 32 млн. $ на Глен Дъбин, оставайки и до днес обект на огромен обществен интерес и филмови възстановки