Г онките с автомобили да бъдат криминализирани, младите шофьори да имат по-малко контролни точки и пияните водачи без книжка да бъдат санкционирани много по-строго.
Това са само част от предлаганите промени в законодателството, които целят намаляване на броя на катастрофите и жертвите по пътищата. В дискусията за предлаганите по-строги мерки се включиха министри, прокурори и анализатори.
Vesti.bg потърси мнението на председателя на Българската асоциация на пострадалите в катастрофи. Владимир Тодоров коментира новите предложения за по-строги санкции. Според него повечето от предложенията са добри, но има какво още да се желае, за да бъде затегнат контрола по пътищата.
По думите на Тодоров ограниченията за младите водачи не са достатъчно строги. Той даде пример с някои европейски страни, в които шофьорите, които отскоро са зад волана, не могат да карат без придружител, нямат право да излизат с автомобила по тъмно и не могат да возят повече от двама души през първите години. Владимир Тодоров смята, че тези мерки могат да бъдат въведени и в България.
Според него криминализирането на гонките с автомобили трябва да бъде направено, но престъплението трябва да се разглежда като хулиганство.
По-големият проблем, който все още не е решен с предлаганите мерки, е, че административните процедури все още са твърде бавни и тромави.
„Глобите се налагат, но колкото и високи да са те, процедурата по събирането е прекалено мудна и сложна и това опорочава събирането им“, убеден е Тодоров.
Той коментира и предложението да се санкционира пиян водач като му бъде отнет автомобила.
Vesti.bg потърси мнението и на хората, които са всеки ден по пътищата - таксиметровите шофьори. Един от тях е убеден, че проблемът не е в санкциите, а в манталитета на българите. Вижте следващото видео:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!