Всякакви протести по света
Протестът в Порто, Португалия   
Източник: ЕПА/БГНЕС
Де етки хиляди португалци протестираха вчера в близо 40 града срещу политиката на икономии на правителството и международните кредитори, които настояват за бюджетни реформи.

Протестите бяха насочени конкретно срещу плана на премиера Педру Куелю да вдигне социалните вноски за работещите от 11 на 18 процента, а вноските на работодателите да намали от 23,75 на 18 процента.

Десноцентристкият премиер казва, че мярката има за цел да намали безработицата.

Силно задлъжнялата страна получи заеми от ЕС и МВФ, за да остане платежоспособна, докато се опитва да оправи проблемите си с бюджетния дефицит и растежа, за да остане в еврозоната.

Основната опозиционна Социалистическа партия оттегли в четвъртък подкрепата си за бюджета за 2013 г.

Правителството разполага с мнозинство в парламента да приеме замислените непопулярни мерки като повишаване на данъците върху доходите и капитала, намаляване на пенсиите и разширяване на приватизационната програма.

Демонстрантите замеряха с домати и бирени бутилки офиса на МВФ в Лисабон. Полицията арестува двама от тях. В Авейру, на 200 км от столицата Лисабон, един протестиращ пострада тежко, след като се самозапали.

Профсъюзите обещаха още протести този месец.

Няколкостотин души излязоха на протест пред Президентството и пред Народното събрание в София,

за да изразят недоволство от високите цени и ниските доходи на населението.

Издигнати бяха плакати с надписи "Стрижете ни, а като ни одерете, кой ще ви плаща?", "ЧЕЗ, Е.ON и EVN вън!", "Не на идиотизма, не на монополизма".

Раздаваха се карикатури. Разпечатаната в най-много екземпляри беше на премиера Бойко Борисов изрисуван като Пинокио с дълъг нос. Някои бяха променили абревиатурата на ГЕРБ превръщайки я в "Граждани ежедневно разграбват България".

Сред участниците бяха и хора, които през последните седмици излизат на улицата заради промените в общинската наредба за платено паркиране в центъра на София.

Шествието приключи пред Народното събрание с викове "Да живее България!".

Протестът беше организиран от няколко обединили се във "Фейсбук" групи.

Вчера

френската полиция арестува около 100 души при неразрешен протест до посолството на САЩ в Париж.

Антиамериканските демонстрации по света, понякога завършващи с жертви, нараснаха след излъчването на откъси от произведения в САЩ антиислямски филм "Невинността на мюсюлманите", който нарича исляма "раково образувание", отбелязва Франс прес.

След като полицията попречи на около 250 протестиращи мъже, жени и деца да стигнат до сградата на американското посолство, те се разпръснаха на малки групи. Някои от тях се насочиха към сградата на намиращото се в близост министерство на вътрешните работи, където бяха разположени голям брой полицаи.

Общо около 100 души, главно мъже, бяха задържани за кратко за проверка на самоличността.
Според полицията сред демонстрантите е имало мюсюлмани, "близки до салафитите".

Четирима полицаи са били леко ранени при сблъсъци с демонстрантите.

Антиамериканските протести започнаха в началото на седмицата. Във вторник в либийския град Бенгази бяха убити посланикът на САЩ Кристофър Стивънс и трима сътрудници на посолството. Нападения имаше и срещу посолствата на САЩ в Египет, Йемен, Судан и Тунис.

Яростни протести се разразиха в Китай

срещу национализирането от страна на Япония на оспорвани острови в Източнокитайско море. Протестите бушуват втори ден в редица градове, а докато властите се опитват да обуздаят гнева, предаде Ройтерс.

Най-ожесточените сблъсъци бяха в южния град Шънчжън, близо до Хонконг, където полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръсне хилядите демонстранти, окупирали улиците.

Внушителни подкрепления на полиция за борба с безредици заеха позиции около японското посолство в Пекин, обсипвано с камъни, яйца и бутилки от протестиращите.

Поне в четири други китайски градове демонстрантите разграбваха магазини и нападаха японски автомобили. Протестиращите нахлуха и в дузина фабрики, управлявани от японци,в източния град Циндао.

Междувременно Ройтерс съобщи, че новоназначеният посланик на Япония в Китай Шиничи Нишимая е починал в токийска болница, три дни след като е бил намерен в безсъзнание на улица в столицата. Лекарите търсят причината на смъртта му. 

В Ню Йорк около 300 души участваха в

поход по случай първата годишнина на "Окупирай Уолстрийт"

до малък парк в Манхатън, който се превърна в родно място и служеше за щаб на протестното движение, предаде Асошиейтед прес.

Полицията охраняваше проявата и арестува най-малко десет души близо до църквата "Тринити" в началото на парка "Зукоти".

Движението "Окупирай Уолстрийт" срещу икономическото неравенство възникна преди една година в Ню Йорк и след това се разпространи и в други части на САЩ и по света. Основната му цел бе да привлече вниманието на обществеността към престъпната дейност на големите банки и корпорации.

Най-разпространените лозунги, издигани от демонстрантите, бяха: "Спрете да крадете отсредната класа, за да плащате на богатите" и "Ние сме 99-те процента".
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 3 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 4 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 6 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 6 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 7 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 8 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 8 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 8 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 9 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 9 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 10 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 10 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 10 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 10 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 10 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“