Всяка страна е нещастна по своему
Ивайло Дичев   
Източник: БГНЕС
4

Всички щастливи страни си приличат, всяка страна е нещастна по своему - с този Толстоев афоризъм бихме могли да обобщим резултатите от изследването на фондация "Бертелсман" за социалната кохезия.

Няма как да ни учуди заключението, че усещането за удовлетвореност от живота е в пряка връзка със здравината на връзките между хората, тоест - че "сплотеността е щастие".

По-изненадваща е констатацията, че от 1989-та насам тенденциите остават непроменени. Като цяло се очертават няколко типа общества: много сплотените скандинавски страни на социалния модел; относително сплотените англоезични страни на заселници в Новия свят; по-малки и по-големи богати; леко разединени посткомунистически и южноевропейски страни; и на опашката - Балканите и балтийските държави, които са шампиони по недоверие, гражданска пасивност и егоизъм.

Очевидно е, че социалната кохезия зависи от благосъстоянието - колкото по-богато е едно общество, толкова по-сплотено е то.

И все пак изключенията подкопават простия икономически детерминизъм: смятаната за по-богата Гърция е на същото дъно като България; и обратното - Нова Зеландия, която е сравнима по доходи с Гърция, е далеч по- солидарна.

Въпросът не е колко пари се печелят в дадено общество, а дали има усещане, че те се разпределят справедливо. Социалната кохезия е обратно пропорционална на неравенствата: колкото по-неравно е едно общество, толкова по-разединено е то.

България е на дъното и поради причината, че коефициентът Джини, който мери неравенствата, през 2011 г. е 35.1% при 30.7% средно за ЕС.

Нещо по-лошо: в България неравенствата имат навика да растат: 25% през 2005 г., 33.2% през 2009 г.

Малко по-разтегната е социалната ножица в Латвия, а малко след България се нареждат също Гърция, Португалия и Испания - все от групата на последните.

Очевидно е, че ценности като доверие към съграждани и институции, обществена активност и взаимопомощ са в пряка зависимост от представата за справедливи социални разлики. Просто скандално е, че българските социолози и икономисти толкова рядко дискутират тази тема.

Скандинавските общества преодоляват неравенствата с високо данъчно преразпределение. Получава се един вид добродетелен кръг: тъй като има доверие, хората си плащат данъците, а насочените към общото благо данъчни приходи повишават доверието.

Англосаксонските общества, скептични към идеята за общо благо, имат друго решение. Справедливо, според Джон Роулз, е такова неравенство, което служи на обществото: ако знаеш какъв е приносът на другия, какъв пример е дал той на останалите да бъдат предприемчиви и работливи - нека е богат.

Разбирате защо българите проявяват все по-голяма нетърпимост към социалните неравенства. В България "преразпределение" е мръсна дума, а и няма абсолютно никаква публичност за това кой какво е дал на обществото и с какво е заслужил парите си.

Деморализацията се повдига на квадрат: големи неравенства, които никой не смята за легитимни.

Контрасти

Културните фактори са, разбира се, най-трудно сравними. Контра-интуитивен извод на изследването е, че противно на периодичните ксенофобски паники, броят на имигрантите не влияе на социалния разпад.

При сходен брой имигранти Норвегия е много по-солидарна от Португалия, а Австрия е много по-солидарна от Литва. Тук, разбира се, трябва да се направи уговорката, че страни като България и Румъния имат незначителен брой имигранти, но смятат огромни групи от собственото си население за чужденци - турците, ромите.

Подобен е случаят в другото дъно на класацията - Прибалтика, където граждани от руски произход се възприемат като чужди и някъде дори бяха лишавани от гражданство. Да добавим разделени нации като Италия, където северняците смятат южняците за аборигени; или Белгия, където фламандци и валонци вече нямат нищо общо помежду си.

Солидарността предполага усещане за единна нация, от което следва, че неслучили се национални държави няма как да бъдат солидарни.

На този фон следното обстоятелство изглежда доста куриозно: България и Гърция - две от най-западналите социално страни - имат един-единствен силен показател, контрастиращ с всички останали: идентификация с нацията. Какво точно означава това? Нямаш доверие на институциите, мразиш богатите, мислиш къде да изнесеш децата си, но въпреки това си горд българин, съответно грък.

Сигурно и тук трябва да се добави разграничението между двата типа идентификации - едната е знак за лоялност към отбора, а при другата става въпрос за омраза към света, неудовлетвореност, завист. Втората е по-скоро мерител за разпад, отколкото за кохезия.

Надеждата

В изследването, за което става дума, не успях да открия корелация между възхода на новите комуникации и солидарността. Изследването показва, че знанието е фактор за сплотяване, което е предвидимо от общо-цивилизационна гледна точка.

Но дали зад "общество на знанието" да не търсим тъкмо появата на нови начини да общуваме, да разменяме информация, да си помагаме, да градим общности?

В посткомунистическия свят усещането ни за солидарност рязко спадна поради простия факт, че - както писаха някои антрополози - за масовия човек "връзките" вече не помагат, шуреят няма как да ти уреди по-евтин айфон. Справяме се или катастрофираме сами, а това намалява нуждата от общуване с роднини, приятели, съграждани.

Е, тъкмо обратното се случва във виртуалното пространство: все повече контакти, взаимопомощ, информация, ако щете флиртове, клюки, граждански каузи.

Логично е там, където дигиталните контакти са по-интензивни, солидарността да бъде по-голяма - значи повече в САЩ, отколкото в Кипър.

Ако има надежда за консолидиране на нашето разпадащо се общество, тя е някъде тук. Нямаме много публични места, където да дискутираме, градовете са неприветливи и всеки предпочита да си стои вкъщи, никой не ни учи да общуваме по теми, несвързани с непосредствени практични неща.

С две думи: цари една навъсеност, настръхналост. Дигиталният скок е шанс да надбягаме другите на завоя - и да компенсираме изпуснатото, като достроим националната общност. Ако, разбира се, не повторим онлайн това, което вече се е случило офлайн - да се разпаднем на още повече ехо-стаи, където всеки чува само собствения си глас.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зафиров: Рискуваме да станем свидетели на абсолютен колапс на демократичната система

Зафиров: Рискуваме да станем свидетели на абсолютен колапс на демократичната система

България Преди 14 минути

Това ще стане, ако не бъде съставено устойчиво правителство, заяви той

Банско официално дава старт на зимния си сезон

Банско официално дава старт на зимния си сезон

Любопитно Преди 1 час

Специален гост е австрийската легенда в алпийските ски Михаел Валхофер

<p>&quot;След години на страдания сирийците заслужават живот на свобода и сигурност&quot;</p>

Шолц обеща: Европа ще помогне за възстановяването на Сирия

Свят Преди 1 час

Той заяви, че сирийците, които "са се интегрирали" в Германия, са "добре дошли" да останат в неговата държава

<p>&quot;Кървящо око&quot;: Спешно предупреждение към пътуващите в Африка заради смъртоносен&nbsp;вирус</p>

"Кървящо око": Спешно предупреждение към пътуващите в Африка заради смъртоносния вирус "Марбург"

Свят Преди 1 час

Смята се, че най-малко 15 души са починали вече от него в Руанда, Африка

Русия изтегля военното си оборудване от Сирия (СНИМКИ)

Русия изтегля военното си оборудване от Сирия (СНИМКИ)

Свят Преди 3 часа

Това показват сателитни кадри

Силно земетресение разтърси Чили

Силно земетресение разтърси Чили

Свят Преди 3 часа

Трусът е бил с дълбочина 100 километра

"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война

"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война

Свят Преди 3 часа

След падането на Асад в Сирия бяха открити поне 4 признака, че предсказанието на Ванга за Третата световна война може да се сбъдне

.

Колко време отнема пътуването до Луната?

Любопитно Преди 3 часа

Отговор на този въпрос може да прочетете в следващите редове

Джордж Вашингтон

14 декември – ден на ярки исторически личности

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Как да организираме файловете си в Windows

Как да организираме файловете си в Windows

Технологии Преди 4 часа

Добрата организация може да пести доста време в ежедневието

Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6

Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6

Любопитно Преди 11 часа

Той триумфира в битка срещу инженера Гешев и най-доверения си човек в предаването Добрин

.

Ръст на варицелата и бум на коксаки вирус в детските градини

България Преди 12 часа

Темата коментира вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова

Лео Меси е идол за мнозина

Малки фенове едва не задушиха от прегръдки Лео Меси (ВИДЕО)

Любопитно Преди 13 часа

Децата обградиха футболната легенда и не го пуснаха дълго време

.

Двама души са в болница, след като въртележка в Бирмингам се разби

Свят Преди 13 часа

Атракционът е паднал на нивото на земята, докато е бил в експлоатация.

Руският медиен регулатор блокира приложението Viber

Руският медиен регулатор блокира приложението Viber

Свят Преди 14 часа

Това е последната от поредицата социални медийни услуги, забранени от властите в страната

Километрично задръстване на Северната тангента в София

Километрично задръстване на Северната тангента в София

България Преди 14 часа

И трите платна в посока Кулата са блокирани