Постигнати са положителни промени, но и са констатирани сериозни нарушения в сферата на правата на човека, сочи годишният доклад на Българския хелзински комитет (БХК).
Най-засегнати от нарушенията са били уязвими социални групи, сред които са хората с психични разстройства и децата в институциите, някои етнически и религиозни малцинства, жените, някои категории лишени от свобода, както и живеещите в бедност.
Сред основните
проблеми,
посочени от организацията, са продължаващата липса на реформа и преструктуриране на детските домове; малтретирането от полицейски служители по време на задържане или в полицейските управления; липсващи все още промени в Наказателния кодекс, третиращи изтезанията; липса на промени в чл. 74 от Закона за МВР, позволяващ употреба на огнестрелно оръжие при задържане дори за дребно престъпление; влошаване на законовите гаранции за защита срещу незаконно използване на специални разузнавателни средства; потъпкване на правата на хората в институциите за възрастни с психични разстройства и умствена изостаналост.
Други проблеми,
отбелязани от БХК, са
лошите условия в
затворите и следствените арести;
липсата на съдебен контрол при настанявания в социални домове за възрастни, в домове за малолетни и непълнолетни; нападения срещу мюсюлмански молитвени домове.
Практически медицинските центрове в затворите работят незаконно, защото те не фигурират никъде в новия Закон за лечебните заведения, казват от БХК.
При представянето
на доклада председателят на организацията
Красимир Кънев специално подчерта
лошото сътрудничество на България с
международните органи за защита правата
на човека.
Като пример той даде, че и през 2009 г. са останали неизпълнени решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Другият момент, който ни приравнява до някои от африканските страни, е, че от 1993 г. България не е представяла доклад за правата на човека в Комитета по правата на човека към ООН, каза Кънев.
Едва в края на 2009 г. има нов доклад, който ще се разглежда в Комитета едва в началото или средата на 2011 г. По принцип, както са правилата в ООН, които България е подписала, такива доклади трябва да се представят най-много на четири години.
От организацията
посочиха и
добри примери за съдебни
решения,
особено в областта на словото на омраза, за защита на правата на жените, на децата, както и добри решения, засягащи достъпността на архитектурната среда.
Като негативно от БХК определиха решение за намаляване на състава на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) от деветима на петима членове, както и "силно антималцинственото послание" с подкрепата от правителството на искането на партия "Атака" за референдум по въпроса за новините на турски език по Българската национална телевизия.
От организацията заявиха, че наскоро са завели дело срещу министъра на труда и социалната политика и срещу Столичната община заради това, че "в София е крайно недостатъчно предоставянето на социални услуги, което автоматично води до това хора, които биха могли да живеят в общността си, да трябва да бъдат затваряни в институции".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!