Велчев иска отлагане за специализираните съд и прокуратура
Председателят на Етичната комисия към ВСС Цони Цонев и главният прокурор Борис Велчев преди днешното заседание на ВСС   
Източник: Гергана Костадинова, БГНЕС
Гв вният прокурор Борис Велчев се обяви днес за отлагане старта на специализираните съд и прокуратура за началото на следващата година.

На дискусия във Висшия съдебен съвет (ВСС), при обсъжданията на числеността на новите структури Велчев изрази притесненията си, че съдът и прокуратурата антимафия няма да отговорят на очакванията за бързина и ефективност.

Магистратите приеха предложението, според което в специализирания съд ще работят 11 съдии, девет следователи и 13 прокурори на първа инстанция, на втора - 11 съдии и девет прокурори.

Много дела, които трябва да бъдат поети точно от 53 души, веднага след съдебната ваканция, но без осигурени пари и яснота за сграда и оборудване на кабинетите и залите - това е картината, коментира Велчев. По данни на прокуратурата

тези дела може да са и над 1000
.

Смисълът на този съд е да правораздава бързо и ефективно, акцентира той, като добави, че това може и да не се случи.

"Законът трябва да се спазва, ако трябва ще се коригираме в движение", пък е тезата на повечето от участниците в дискусията.

Предположенията на членовете на ВСС за сумата

за издръжката на съда варират от 20 до 50 млн. лв
.

ВСС назначи работна група, която ще изчисти въпросите около точния щат в съда, средствата, които той ще струва и сградата, където ще се намира. В групата се очаква да участват освен членове на ВСС и представители на Министерство на правосъдието и парламентарната правна комисия.

Георги Шопов от ВСС заяви пред журналисти, че на този етап няма гаранции, че представените днес цифри са точните. По думите му приетото днес е само първата стъпка, като в последствие щатът може да се увеличи. Според Шопов в съда трябва да се разпределят само делата, които са определени като най-важни, като тези срещу оргазизираната престъпност.

ВСС отложи за неопределен период от време решението си по предложението на градския прокурор на София Николай Кокинов за поощрение на неговия заместник Роман Василев заради работата му по процеса срещу Александър Томов.

Според някои от членовете на Съвета обаче награди трябва да се дават в такива случаи, когато присъдите влязат в сила, какъвто не е случаят с делата "Томов" и "Мургина".

"Няма основание да се отлага датата на започване на работата на специализираните съд и прокуратура",

заяви по-късно зам.- председателят на ПГ на ГЕРБ и председател на парламентарната Комисия по правни въпроси Искра Фидосова.

Пред журналисти тя заяви, че няма проблеми с финансирането на двете институции.

Фидосова съобщи, че вече е ясно къде ще се помещават специализираният съд и прокуратура - в бившата сграда на ДАНС, на улица "Черковна".

Разпоредбите за специализираните съд и прокуратура ще влязат в сила от средата на годината и до тогава съставът на съдиите, прокурорите и следователите ще се окомплектова, каза Фидосова. След като се формира съставът на двата специализирани органа, ще се определи и колко кабинета и зали са необходими за функционирането им.

Предвидени са допълнителни разговори с представители на ВСС, за да се изчистят детайлите, каза Фидосова. Няма да се разкриват допълнителни щатни бройки за магистратите, които ще работят в специализираните съд и прокуратура, тъй като в момента има свободни места в предвидения бюджет, допълни Фидосова.

Тя съобщи, че в ГЕРБ са взели политическо решение да започнат процедура за попълване на състава на ВСС от квотата на Народното събрание.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Над 100 дрона са засечени край Румъния

Над 100 дрона са засечени край Румъния

Свят Преди 6 часа

Руските атаки срещу пристанищната инфраструктура на Украйна по река Дунав са достигнали своеобразен максимум

Русия обяви, че Западът ще я обвини за даване на оръжия на наркокартели

Русия обяви, че Западът ще я обвини за даване на оръжия на наркокартели

Свят Преди 6 часа

СВР: За целта на териториите на страни като Мексико, Венецуела и Колумбия, вече се внасят оръжия

Разбраха се за механизъм за минималната работна заплата

Разбраха се за механизъм за минималната работна заплата

България Преди 8 часа

Промяната в четири индикатора с равна процентна тежест ще определя доколко може да нарасне минималното възнаграждение

Пожар обхвана апартамент в София

Пожар обхвана апартамент в София

България Преди 8 часа

Сигнал за огъня е подаден около 19:30 часа

Етна отново изригна - ограничения на полетите в Катания

Етна отново изригна - ограничения на полетите в Катания

Свят Преди 10 часа

Пътниците са призовани да проверяват актуалната информация за полетите си при съответните авиокомпании

Лидерът на "Кръв и чест" в Пловдив остава в ареста

Лидерът на "Кръв и чест" в Пловдив остава в ареста

България Преди 11 часа

Колев е сочен от прокуратурата за извършител, а другите двама задържани за помагачи

Данните на НОИ и НСИ показват големи разлики между регионите

Пенсионерите вече са над 40% от населението в шест области у нас

Парите ни Преди 11 часа

Кърджали, Видин и Габрово са начело, докато София остава с най-нисък дял

Голям пожар над Белоградчик заплаши къщите в града

Голям пожар над Белоградчик заплаши къщите в града

България Преди 12 часа

Предполага се, че пламъците са възникнали, докато хора в плевня са варили зимнина

84-годишният Харисън Форд се завръща към ролята на Индиана Джоунс

84-годишният Харисън Форд се завръща към ролята на Индиана Джоунс

Любопитно Преди 12 часа

Холивудската легенда Харисън Форд обяви изненадващото си завръщане към ролята на известния археолог Индиана Джоунс, след като стана ясно, че ще бъде пряк модел за нова атракция в увеселителния парк на Walt Disney World

Полша връща временния таван на цените на бензина и дизела и намалява ДДС върху горивата до 8% до края на август.

По-евтини горива в Полша

БезГранично Преди 12 часа

ДДС пада, държавата слага таван на цените

Кой е най-щастливият ден за зодията ви между 17 и 23 август

Кой е най-щастливият ден за зодията ви между 17 и 23 август

Любопитно Преди 12 часа

Макар предстоящата енергия да изглежда предимно спокойна, не се заблуждавайте – нещата все пак се развиват във ваша полза

Общата фактура за сезона показва разликата между прогнозно начисленото през годината и реално отчетеното потребление на топлинна енергия.

Излязоха изравнителните сметки за парното в София

Парите ни Преди 12 часа

Клиентите вече могат да проверят дали имат да доплащат или да получават пари обратно

Кметът на Бургас не се интересува от президентския пост

Кметът на Бургас не се интересува от президентския пост

България Преди 12 часа

Николов: С политика до "Евровизия" аз няма да се занимавам

Част от електронните услуги на НАП ще бъдат временно ограничени, но декларации и заявления ще продължат да се приемат.

НАП ограничава част от услугите си за няколко дни

Парите ни Преди 12 часа

Плащанията с карти и някои електронни услуги няма да работят от вечерта на 26 август до края на месеца