В София проверяват лавки и столове за амфетамин
Източник: ЕПА/БГНЕС

С толичната община започва масови проверки на училищните столове и лавки поради съмненията на родители за наличието на амфетамини в спрей, продаван в софийско училище , съобщи Нова ТВ.

Една от майките дала за медицински анализ течност, за която твърди, че от същия спрей и в "Пирогов” отчели наличие на дрога. Здравните инспектори са били сезирани за случая още в края на миналата седмица, но при проверката, която са направили в софийското училище, не са намерили наличности от течността, за която родители се съмняват, че има наличие на амфетамин.

Въпреки това според етикета на въпросния спрей става ясно, че в него има вещества, които са забранени за разпространение сред децата.

Ден по-късно все още не е изяснено защо и как мистериозният розов спрей е бил разпространен в училището и какво точно е било съдържанието му. Още сред първите съставки на опаковката се забелязват забранени оцветители и аспартам. При проверката си в края на миналата седмица обаче и здравните експерти, и инспекторите по храните не открили и следа от въпросните спрейове.

"Те са доставени от фирма, която не е регистрирана по Закона за храните. Има налични документи, които не са достатъчни, за да докажат безопасността на тази храна”, обясни д-р Галя Викьова.

От Агенцията по храните са иззели всички налични опаковки от доставчика на спрея. Иначе въпреки опасенията на родители, че в училищата се продават и други вредни храни, инспекторите са открили едва няколко нарушения при 247 проверки от началото на годината.

Ръководството на училището, където е намерен съмнителният спрей, все още пази мълчание. Със случая вече се ангажира и МВР. Иззети са проби, които ще се изследват в Националния институт по криминалистика и криминология. Очаква се резултатите да бъдат готови до един месец.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Росица Кирова от ГЕРБ-СДС оглави Комисията по туризъм

Росица Кирова от ГЕРБ-СДС оглави Комисията по туризъм

България Преди 33 минути

Комисията по туризъм се състои от 15 народни представители

Атидже Алиева-Вели от ДПС стана председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите

Атидже Алиева-Вели от ДПС стана председател на Комисията по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите

България Преди 36 минути

Комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите се състои от 15 народни представители

Томислав Дончев беше избран за председател Комисията по иновациите и дигиталната трансформация

Томислав Дончев беше избран за председател Комисията по иновациите и дигиталната трансформация

България Преди 1 час

Комисията по иновациите и дигиталната трансформация се състои от 15 народни представители

Петър Стойчев от „Прогресивна България“ оглави Комисията по младежта и спорта

Петър Стойчев от „Прогресивна България“ оглави Комисията по младежта и спорта

България Преди 1 час

Комисията по въпросите на младежта и спорта се състои от 23-ма народни представители

Актьорът Шая Лабъф получи две години пробация заради сбиване

Актьорът Шая Лабъф получи две години пробация заради сбиване

Свят Преди 1 час

Лабъф, известен с ролите си във филмите „Трансформърс“ и „Индиана Джоунс и Кралството на кристалния череп“, беше арестуван след инцидент на 17 февруари

Трансдъщерята на Илон Мъск си тръгна бясна от интервю след въпрос за баща ѝ

Трансдъщерята на Илон Мъск си тръгна бясна от интервю след въпрос за баща ѝ

Любопитно Преди 1 час

22-годишният модел Вивиан Уилсън, която смени пола си през 2022 г., прекъсна внезапно разговор с репортер в Ибиса. Конфликтът между нея и технологичния магнат Илон Мъск продължава да ескалира публично след серия от взаимни обвинения

Емилия и Борис влязоха в откровен блиц за личния си живот в “Капките Podcast”

Емилия и Борис влязоха в откровен блиц за личния си живот в “Капките Podcast”

Любопитно Преди 1 час

От Рио де Жанейро до Горубляне и от пантофите до високите обувки - двама от най-обичаните участници в Сезона-Слънце влизат в блиц с неочаквани въпроси

Костадин Ангелов отново оглави Комисията по здравеопазването

Костадин Ангелов отново оглави Комисията по здравеопазването

България Преди 1 час

Ангелов беше председател на здравната комисия и в предишното 51-во Народно събрание

Снимката е илюстративна

Самолетна катастрофа на Адриатическото крайбрежие: Има жертви, издирват още оцелели

Свят Преди 2 часа

Инцидентът с малкия самолет се е разиграл в четвъртък сутринта край хърватския град Медулин. Пожарникари, полиция и медицински хеликоптер са изпратени в необитаемия район на удара, докато се очаква спешно разследване на властите

Мъж намушка майка си в София

Мъж намушка майка си в София

България Преди 2 часа

Мъжът е задържан за срок до 72 часа

България е на първо място в ЕС по разходи за правосъдие като дял от БВП

България е на първо място в ЕС по разходи за правосъдие като дял от БВП

България Преди 2 часа

По брой на съдиите България е на пето място в ЕС и на десето по брой на адвокатите