Рейтингът на университетите: Алма Матер остава лидер
Софийският университет "Св. Климент Охридски" (СУ)   
Източник: Георги Димитров / Vesti.bg

С офийският университет „Св. Климент Охридски“, Медицинският университет в София и Техническият университет в София са водещите университети в България, сочат данните от рейтинговата система на висшите училища за 2014 г.

Те бяха представени днес на пресконференция от Министерството на образованието и науката. Класацията се прави за четвърта поредна година като изпълнител е институт „Отворено общество“, заедно със социологическа агенция МБМД и „Сирма груп“.

Системата съдържа информация за всички 51 акредитирани държавни и частни висши училища, които обучават в специалности в общо 52 професионални направления. Класациите в системата са направени на база 68 от общо над 100 индикатора в системата.

Софийският университет е лидер в 21 от общо 22 класации по професионални направления, в които обучава студенти.

Алма Матер отстъпва първото място само в едно от направленията, по които обучава студенти –Администрация и управление, където лидер е Американският университет.

Безспорен водач в областта си е Медицинският университет в София.

Техническият университет в София е лидер в 5 от осемте направления, в които обучава студенти. Химикотехнологичният и металургичен университет пък е водещ в 3 от петте си професионални направления.

867 лв. е средният осигурителен доход на завършилите висше образование в България,

а делът на регистрираните безработни сред тях е 3,77%.

По-малко от половината наети висшисти – едва 46%, работят на позиция, за която се изисква висше образование, показват резултатите от рейтинговата система.

Според данните най-ниска безработица – под 1%, и най-висока степен на приложение на придобитото висше образование – над 90%, има сред завършилите в професионалните направления медицина, фармация, стоматология и военно дело.

При реализацията на завършилите „Икономика“ и „Администрация и управление“ едва 1/3 от висшистите работят на позиция, за която се изисква висше образование.

По думите на Георги Стойчев, изпълнителен директор на институт „Отворено общество“

проблем на българското висше образование е не, че произвежда много специалисти, за които няма места на пазара на труда, а че има сгрешена структура.

„Здравеопазването и информационните технологии са секторите, които имат нужда от кадри, но има и професионални направления, които произвеждат излишък от кадри“, коментира Стойчев.

Той заяви още, че най-големите различия не са между отделните професионални направления във висшето ни образование, а са сред висшите училища.

Така средният осигурителен доход на студентите, завършили „Информатика и компютърни науки“ в Софийския университет, е над 1800 лв, безработицата е под 1%, а реализацията по специалността е близо 92%, докато при студентите от Шуменския университет от същото професионално направление безработицата е около 5 пъти по-висока, а осигурителният им доход е 706 лв.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Носител на награда „Грами“ посвети песен на убитите протестиращи в Иран

Свят Преди 6 часа

Шервин Хаджипур посвети нова песен на множеството хора, убити в страната му по време на масовите протести срещу режима

Израел обяви мерки за засилване на контрола над Западния бряг

Израел обяви мерки за засилване на контрола над Западния бряг

Свят Преди 6 часа

Територията, която Израел окупира от 1967 г., би съставлявала най-голямата част от бъдещата палестинска държава, но много хора от религиозното дясно я считат за израелска земя

Македонски певец бе отвлечен в Белград, похитителите искали 20 000 евро

Македонски певец бе отвлечен в Белград, похитителите искали 20 000 евро

Свят Преди 8 часа

След подаден сигнал полицията е предприела мащабна операция и преследване, което преминало през Нови Белград и продължило по магистралата в посока Шид

,

Десетки хиляди бяха евакуирани в Мароко заради бурята „Марта“

Свят Преди 8 часа

Над 154 000 души в северните марокански провинции бяха засегнати от бурята

Санае Такаичи – "Желязната лейди" начело на Япония

Санае Такаичи – "Желязната лейди" начело на Япония

Свят Преди 9 часа

Очаква се днес да спечели голяма победа на предсрочните парламентарни избори

Приятел на убития Дечо Василев: Той е споделял за заплахи към тях, че ще ги разстрелят

Приятел на убития Дечо Василев: Той е споделял за заплахи към тях, че ще ги разстрелят

България Преди 9 часа

Според Мартин Гръбчев случилото се не е инцидент, а е свързано с престъпни структури на високо ниво

Виктор Орбан нарече Украйна "враг" в предизборна реч

Виктор Орбан нарече Украйна "враг" в предизборна реч

Свят Преди 10 часа

Орбан е смятан за най-близкия съюзник на руския президент Владимир Путин в ЕС, а страната му е силно зависима от руските доставки на петрол и газ

Илияна Йотова: Тервел Замфиров е героят на България

Илияна Йотова: Тервел Замфиров е героят на България

България Преди 10 часа

Вчера президентът Илияна Йотова влезе в олимпийското село, където беше посрещната от председателя на Българския олимпийски комитет Весела Лечева

Златната хроника на България: Пътят към седемте ни медала от Зимни олимпийски игри

Златната хроника на България: Пътят към седемте ни медала от Зимни олимпийски игри

България Преди 11 часа

Последният ни медал бе дело на Евгения Раданова - сребро в шорттрека на 500 м от Игрите в Торино през 2006 г.

Нова вълна от телефонни измами в Пловдив

Нова вълна от телефонни измами в Пловдив

България Преди 11 часа

Измамниците настояват за данните от банковите карти на потърпевшите

Румънският президент е поканен на първото заседание на „Съвета за мир“ на Тръмп

Румънският президент е поканен на първото заседание на „Съвета за мир“ на Тръмп

Свят Преди 12 часа

Никушор Дан уточни, че Румъния все още не е взела решение дали ще участва

Отново пламъци в Кран Монтана: Пожар избухна на мястото на голямата трагедия

Отново пламъци в Кран Монтана: Пожар избухна на мястото на голямата трагедия

Свят Преди 12 часа

При инцидента навръх Нова година загинаха 41 души

Осъдиха български шофьор на 7 години затвор в Гърция

Осъдиха български шофьор на 7 години затвор в Гърция

България Преди 12 часа

Той е участвал в тежка катастрофа с множество жертви през август миналата година

,

Лавина уби двама скиори във френските Алпи

Свят Преди 12 часа

Двамата мъже, на възраст около 30 години, са били част от група от четирима скиори, които са карали ски извън пистите без водач