Първи учебен ден за 730 000 ученици
Източник: Георги Димитров, vesti.bg
Вп онеделник, 17 септември, над 730 000 ученици влизат в класните стаи. От тях над 60 000 са първолаци. За учебната 2012/2013 г. в София те ще са около 10 500 - с 500 деца повече от миналата учебна година.

60 872 са първокласниците, записани до 15 юни, като се очаква броят на учениците от випуска за учебната 2012-2013 г. да е около 64 000 деца.

Зам.-министърът на образованието Милена Дамянова представи промените в образователния процес за следващата учебна година за училищата и детските градини.

През тази учебна година всички 5-годишни деца ще бъдат обхванати в системата на образованието.

За нововъведената практиката "учене чрез игра" зам.-министърът уточни, че децата не тръгват на 5 години на училище, те отиват на детска градина. От съдържателна гледна точка няма никаква разлика, тя е във финансирането. Общините ще получат с 224 лв. по-висок единен разходен стандарт за дете, поясни Дамянова.

До тази година това е било факт в 66 % от общините, а сега по закон вече трябва да е навсякъде.

"Имаме гаранцията на общините, че са създадени необходимите условия, ние сме ги обезпечили със средства",, каза Дамянова и напомни, че освен в детските градини, общините могат да разкрият паралелки за 5-годишните и в училища. Там обаче условията трябва да са същите, каквито са и в забавачниците - без черни дъски и чинове, а със столчета, масички и място за отдих, а може и с легълца.

През новата учебна година ще има промени и при Националното външно оценяване след четвърти клас. Милена Дамянова отбеляза, че ще бъдат въведени новости в изпита по български език и литература - диктовка и работа върху текст, след което учениците ще трябва да отговарят на въпроси по текста. Предстои и разнообразяване на въпросите на изпити по математика, човек и общество и човек и природа.

Няма да има промени при Националното външно оценяване след седми клас за предметите по литература и математика.

Промени ще има в Държавния образователен стандарт за учебници и учебни помагала. По новия стандарт ще бъдат обучени 2000 оценители и 38 000 учители, а отделно МОМН ще обучи още 120 образователни инспектори.

Сред новите инициативи на МОМН са и пилотни програми по предприемачество, които ще започнат в 80 училища в 64 населени места.

Друга новост в системата е ученическото портфолио. То съдържа задачите, които са извършвани през цялата учебна година, което позволява и следене на прогреса на учениците. МОМН ще следи и за качеството на изпълнение на практиката на договаряне на правила между ученици и учители за работа в учебния час.

Тази година няма нови учебници. Поетапно ще ги има от учебната 2014/2015 г. - за учениците, които тогава ще бъдат в 1-ви, 5-ти и 8-ми клас.

Тъй като

някои мислят за ваканции още преди първия учебен ден,

Министерството на образованието ги посочи: есенната - от 1 до 4 ноември, около Коледа и Нова година- от 22 декември до 6 януари, зимната - от 23 до 25 февруари, пролетната - от 29 март до 7 април.

В 118 училища в страната продължават ремонтите, но те няма да попречат

на началото на учебната година. 19 от тях са в София.

Поводът за уточнението са информации в медиите за 118 училища в областите Варна, Видин, Габрово, Шумен, Търговище, Хасково и София, които нямат готовност да започнат учебната година поради неспазване на предписани мерки на органите на държавния здравен контрол.

Най-честите причини, поради които са издавани предписания на учебните заведения в страната от регионалните здравни инспекции са поради незавършени ремонти на покриви, санитарни помещения и класни стаи. През юни са били проверени 2731 учебни заведения, като за 990 от тях са издадени предписания. Към 10 септември са били извършени 753 проверки като 512 учебни заведения са изпълнили всички предписания.

Според министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов проверките са започнали още преди 1-2 години по искане на неправителствени организации. Прави се стандартизация по критерий "хигиена" на училищата и детските градини, които общо са около 4800.

Състоянието е различно, според министъра. В гр. Съединение има училище, в което от 1983 г. няма тоалетна. А в училище в Ивайловград има чудесни хигиенни условия. Водим ежедневна борба с този проблем, подчерта Игнатов.

Пешеходни пътеки и изкуствени неравности в близост до училища и детски градини в София ще бъдат възстановени по време на кампанията "Дайте предимство на живота", съобщи днес на пресконференция в БТА Янислав Тотев, управител на транспортно-логистичната компания ДСВ РОУД - България, организатор на проекта. Целта на кампанията, подкрепена от Столичната община, е да повиши безопасността на движението и подобри информираността на младите за толерантността на пътя.

Общо 450 полицаи ще охраняват училищата в София в първия учебен ден,

съобщи началникът на столичната "Пътна полиция” Богдан Милчев. Около 9 ч. пътните полицаи ще започнат да се събират около училищата в столицата, а преди това ще следят движението по основните булеварди.

Тази година полицията ще започне да следи и детските градини. На 17 септември ще се охраняват 10 детски градини, които се намират на най-натоварените булеварди в София.

Заместник-директорът на Национална полиция Милчо Енев съобщи, че от МВР са разговаряли с настоятелствата на всички училища в страната и с фирмите за охрана. Проверени са охранителните камери и маркировките около учебните заведения. Енев заяви, че проблеми са открити най-вече в пешеходните пътеки в крайните квартали.

От МВР призовават родителите да следят за слагането на предпазни колани на децата и съобщиха, че през последните три месеца са загинали 11 малолетни при катастрофи.

В министерството подготвят

Национална програма за набиране на млади учители

в системата на българското образование, обяви тези дни Самуил Шейнин - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.

За реализацията й Съюзът на работодателите настоява да бъдат заделени 5 млн. лв. от държавния бюджет за 2013 г. Предвижда се програмата да тръгне пилотно още в началото на следващата година в десетина български училища.

По данни на организацията едва 0,1% са младите учители на възраст до 25 г.: 280 в общообразователните училища, 161 в детските градини и 69 в професионалните гимназии. Само 3,27% от учителите у нас са на възраст до 29 години.

Присъствието на млади педагози е важно за възпитанието на децата, категоричен е Шейнин. Според него една от причините за деформации в поведението и възпитанието на децата е липсата на млади преподаватели.

Над 55-годишни са 35% от учителите. В общообразователните училища са ангажирани 9688 от тях. Възрастните преподаватели са 5673 в детските градини и 3653 в професионалните гимназии.

Ако не вземем бързи мерки, когато тези хора се пенсионират, в образователната ни система ще настъпи срив, прогнозира Шейнин.

Причините да не идват млади хора в училищата са многопосочни, смятат от Съюза на работодателите. Основните са заплащането, липсата на информация и страхът от работа с деца. Възнаграждението на младия учител да бъде обвързано с резултата от работата му и половината от заплатата му да се осигурява от държавата, предвижда подготвяната програма.

Планира се да бъдат подписани споразумения с университетите, като висшите училища се задължават ежегодно да предоставят информация на средните учебни заведения за броя на завършващите студенти по съответни направления и региони. Още от студентската скамейка младите хора ще провеждат платени практики в местните училища. На педагозите, които ще обгрижват студентите и ще ги въвеждат в учителската професия, също ще бъде заплащано.

Допълнително финансиране се предвижда и за университетските преподаватели, които отговарят за студентите и осигуряват съдействие по време на стажовете им.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Президентът Радев провежда консултации с БСП и ИТН</p>

Румен Радев ще се срещне с представители на БСП и Има такъв народ

България Преди 11 минути

Първата среща ще бъде от 10:00 ч. с "БСП-Обединена левица" и след това с "Има такъв народ" от 11:30 ч.

.

Украйна: Илюзия ли е демилитаризирането на Донбас

Свят Преди 19 минути

Това казва експертът за Русия Герхард Мангот

Езеро от ледниковата епоха се появи отново в Долината на смъртта

Езеро от ледниковата епоха се появи отново в Долината на смъртта

Любопитно Преди 19 минути

Езерото се е преобразявало частично многократно през годините след периоди на интензивни валежи

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Русия не иска ЕС в преговорите за Украйна

Свят Преди 7 часа

Песков също така каза, че Кремъл все още не е бил информиран за резултатите от последните преговори

Последните два изтребителя F-16 кацнаха в България

Последните два изтребителя F-16 кацнаха в България

България Преди 9 часа

По-рано днес от Lockheed Martin обявиха, че производството на първата партида F-16 Block 70 за България и Словакия вече е приключило

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 10 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Путин изразходва на фронта животите на около 30 000 военнослужещи всеки месец

Унгария блокира разширяването на ЕС заради Украйна

Унгария блокира разширяването на ЕС заради Украйна

Свят Преди 11 часа

През последните месеци Унгария се съпротивлява срещу евроинтеграцията на Украйна

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Главният прокурор на РС Македония подаде оставка

Свят Преди 11 часа

Според него причината за отстраняването му е, че е говорил открито и публично

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Свят Преди 12 часа

Росен Желязков заяви подкрепа за Пътната карта за европейска отбранителна готовност 2030 г.

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Свят Преди 13 часа

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Любопитно Преди 13 часа

На 56 години Дженифър Анистън разкрива, че тайната на стегнатото ѝ тяло и младежкия ѝ вид са редовните силови тренировки, тъй като мускулите дават енергия, увереност, по-добро здраве и по-дълъг живот

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Любопитно Преди 13 часа

Дилън Броснан, най-големият син на Пиърс Броснан, уверено излиза от сянката на известния си баща, утвърждавайки се като модел с характерен ретро стил, музикант и актьор с участия в киното и телевизията, докато редовно привлича внимание и с публичните си появи редом до холивудската звезда

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Свят Преди 14 часа

Самотна майка създаде кампания за дарения за нова чанта и телефон, след като изгуби своите по време на стрелбата на плажа Бонди