Полицаите бият най-много роми
Източник: Любка Иванова, БГНЕС
Дй йно са се увеличили публикуваните в медиите случаи на полицейското насилие от 2004 до 2010 г.

Това показва Междинният доклад от гражданско наблюдение в полицията, осъществен от Институт "Отворено общество"  по методология, одобрена от Главната дирекция "Охранителна полиция".

Иванка Иванова от "Отворено общество" отбеляза, че до медиите стигат случаи на полицейско насилие, при които то е упражнено не така, както са си представяли полицейските служители. Нарастването на медийните публикации по тази тема показва

по-голяма нетърпимост към този вид насилие


и нарастването на способността за идентифициране на полицейско насилие.

Наблюдава се и силна сезонна зависимост на насилието. Най-много случаи на полицейско насилие има през януари. Те са далеч по-малко през декември, май и септември.

В масовия случаи жертва на насилие е един човек, в преобладаващия брой от случаите жертва на полицейско насилие са мъже на възраст 18-30 години.

Ромската общност е свръхпредставена сред жертвите на полицейско насилие.

Случаите на насилие в дома на жертвите през 2009 и 2010 г. са много повече от предходните години. Преобладаващо случаите на полицейско насилие са извън полицейското управление. Най-много са случаите на удар с ръка или юмрук.

13 са случаите на смърт вследствие от полицейско насилие

за разглеждания период. През 2009 и 2010 г. местата на упражняване на полицейско насилие се изместват към домовете на хората ив полицейските автомобили.

Най-често насилието е упражнено при полицейски операции за задържане на престъпник, когато полицаят не е бил на служба, и по време на разпит. Трябва превантивно проверки и инспекции да отстраняват обстоятелствата, които позволяват полицейско насилие, отбеляза Иванова в заключение.

Комисар Милчо Енев от ГД "Охранителна полиция" отбеляза, че МВР е длъжник, когато става въпрос за обучение на оперативния състав и на разследващите полицаи. Трябва правилно да се планира една операция и да се знае къде се отива и когато не необходимо да не се проявява прекалена агресия, която се наблюдава в определени места, каза той.

През 5-те последни месеца на 2010 г. са констатирани по-чести поправки в регистрите по задържане в сравнение с 2007-2008 г. Това свидетелства за риск от нарушаване на основните права на задържаните, включително и превишаване на законноустановения срок за задържане от 24 часа. В същото време наблюдението за

последните 5 месеца на 2010 г. регистрира само 2 оплаквания за полицейско насилие и те са единствено в София
.

Гражданското наблюдение регистрира подобрение по показателя "Отношение на полицейските служители към задържаните лица", което все по-често се определя от интервюираните (задържани и граждани) като "професионално" и "любезно".

Частично подобрение има по пет показателя: осигуряване на преводач; материално-битовото състояние в РУП; оборудване на местата за задържане; обособяване на обслужващи помещения и обособяване на отделни помещения за настаняване на мъже, жени, непълнолетни.

Частично влошаване се наблюдава по показателите "Информираност на задържаните за правата им", "Достъп до правна помощ", "Осигуряване на храна на задържаните" и "Водене на документацията по задържане".

Продължават оплакванията на полицейски служители от лоша координация с местните адвокатски съвети за осигуряване на дежурни адвокати.

Въпреки частичния напредък, само 18 районни управлевия на полицията се доближават до нормативните изисквания. Ремонтите през 2009 г. в част от наблюдаваните управления, финансирани отчасти от националния бюджет и по европейски програми, в повечето случаи са козметични и не са довели до съществено подобрение нито в условията за задържане, нито за работа на служителите.

В немалко случаи ремонтни работи се финансират с лични средства на полицейски служители.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 6 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 6 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 7 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 9 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 9 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 9 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 10 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 10 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 11 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 11 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 11 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 12 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 12 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 13 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 13 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 13 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.