Замърсеният въздух е най-сериозният екологичен проблем на населените места, според мнозинството от българите.
Това сочат данните от национално представително проучване, направено този месец от агенция ЕСТАТ по поръчка на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Замърсеният въздух като проблем е посочен от 53,6% от запитаните.
Застрашеният горски фонд е проблем за 45,7% от запитаните, а липсата на чистота в градовете - за 43,3% от тях.
Върху нерегламентираните сметища са акцентирали 32,9% от анкетираните.
Изследването отчита сравнително ниска информираност на гражданите за конкретните мерки, които се предприемат за подобряване и опазване на състоянието на природата.
Субективната оценка, която населението дава за опазване и възстановяване на природните богатства, се е повишила спрямо края на 2008 г., но все още клони по-скоро към "средна", отколкото към "добра" - според допитването тя е среден 3,42.
9 от 10 българи са за въвеждане на общественополезен труд за нарушители на еконормите за околната среда, сочат резултати от същото изследване.
Тази мярка включва чистене на градинки, на междублокови пространства и на нерегламентирани сметища, санитарен труд в болници и социални заведения и др.
От същото изследване е видно, че 2/3 от гражданите не събират боклука си разделно - не изхвърлят отпадъците, които могат да бъдат рециклирани, в специални контейнери.
За всеки осми интервюиран обаче - 12% от пълнолетното население, разделното изхвърляне е ежедневна практика.
82% от българите одобряват също замяната на полиетиленовите торбички за еднократна употреба с торби за многократно ползване или биоразградими.
В МОСВ вече има "зелен телефон", на който се приемат сигнали за замърсяване на околната среда. Те могат да се подават и по електронен път.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!