Мира Радева: Проблемът с кучетата може да се реши за 3 месеца
Мира Радева   
Източник: БГНЕС

Позицията ми по проблема с кучетата е категорична. Аз гледам кучета от години и в момента имам куче. А веднъж ми се наложи да спасявам дете, в с. Бели Искър, което щеше да бъде изядено, без преувеличение. Детето имаше над 50 ухапвания, когато го издърпах от кучетата.

Това бяха две домашни животни - ротвайлер и канадски вълк, случаят е добре известен, хората там си го спомнят и до днес. През миналото лято намерих дом на няколко малки кученца, изхвърлени на улицата.

Смятам, че е абсолютно неправомерно да се разделят кучетата на домашни и бездомни, защото истината е, че проблемът с бездомните идва от домашните кучета. Хората, които гледат кучета в България, като цяло, се отнасят изключително безотговорно - в два плана.

Първият - голяма част от кучетата, особено по строежи и т.н., са хранени, но над тях няма ефективен надзор. Най-много инциденти стават именно с такъв тип безнадзорни кучета, които не са под непосредствено наблюдение непрекъснато. Всеки, който казва, че кучето е негово, трябва не само да плаща данъци, но и лично да гарантира надзора над това животно така, че то да не напада хора.

Второ, трябва да се осъзнае, че разрастването на безнадзорната кучешка популация идва основно от домашните кучета. Масово кучета от крайградските зони, строителните обекти са оставени да се разплождат безразборно и след това стопаните им съвсем спокойно подхвърлят родените малки на улицата.

Трябва стриктен контрол по две линии - регистрация на всички домашни любимци, и тук общинските власти трябва да са безкопромисни, особено що се отнася до всички кучета във вилни зони, в строителни обекти, в крайградските зони. При нас винаги решаваме първо да тръгнем от безстопанствените кучета и оставяме безконтролно всъщност истинският зародиш на проблема, който идва от домашните кучета, от начина , по който се отнасяме към домашните кучета.

Друг съществен пропуск е грешното деление на кучетата на агресивни и неагресивни. Няма агресивни и неагресивни кучета. Всяко куче, и най-благото, при определени обстоятелства, може да интерпретира дадена ситуация зле и да стане опасно - виждала съм го много пъти.

Определена ситуация може да провокира агресивност у животното и затова не са виновни животните, а хората. Неслучайно споменах случая в Бели Искър - кучетата, които щяха да изядат детето бяха домашни, но бяха пуснати да тичат на свобода от човек, който не можеше да ги контролира и в един момент видяхме, че влачат за крака едно от играещите там деца.

Имала съм и случаи с моето куче - порода голдън ритривър, които са много кротки по принцип, но и то е проявявало агресия, когато смята, че ме защитава, смята, че съм поставена в опасност.

В този смисъл трябва да се спре с това - тези не са агресивни, онези са агресивни - ще ги унищожим. Едно куче, което определяме като агресивно, в друга ситуация може да се окаже много мило.

Не може да се реши проблемът с бездомните кучета и изобщо с нападенията от кучета, докато не се осигури стриктен контрол и надзор над цялата кучешка популация. За това е необходима серия от мерки. Това, което предлагам не е нещо ново, а практиката на други развити страни - моделът, разпространен в Западна Европа, в САЩ.

Първо задължителна кастрация на всички домашни кучета, защото от там идват новите попълнения, особено кучетата по строежи, крайградски зони и т.н.

- ясна собственост - всяко куче да си има стопанин и той да застава зад него с името си

- останалите кучета да бъдат прибрани в приюти, да се даде срок за осиновяването им, като трябва да е много ясно кой е надзорник и тези , които не бъдат осиновени, колкото и да е жалко, да бъдат евтаназирани.

В противен случай това, което правим по отношение на нас самите и на самите животни е абсолютна безотговорност. Не приемам позицията на т.нар., за мен фалшиви природозащитници, защото години наред те имаха възможност да експериментират техния модел и този модел доведе до ужасяващи резултати - никой не се чувства защитен никъде. Създаде се омраза между хората - едни хранят кучетата, други хвърля отрова за да ги изтребят.

Ако общинските власти имат воля, проблемът може да бъде решен за три месеца.

Присъединете съм към групата във "Фейсбук" "Бездомните кучета - напаст или жертва?", за да изразите мнението си по въпроса.

Днес столичният кмет Йорданка Фандъкова обяви, че от началото на май започват масирани проверки за регистрацията на домашните кучета в междублоковите пространства на София. Проверките вече ще са от рано сутрин до късно вечер.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Нора Недкова отпадна на крачка от звездния финал в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя е ексклузивен гост в подкаста “Кухнята след Ада”

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Най-малко 100 убити при въздушен удар на нигерийската армия

Свят Преди 4 часа

Военните започнаха разследване на този инцидент

Политическата криза в Румъния се разраства

Политическата криза в Румъния се разраства

Свят Преди 6 часа

Искат импийчмънт на президента Никушор Дан

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

Мъж от София опита да подкупи областния управител на Добрич

България Преди 6 часа

Той е задържан в момента на предаване на подкуп в размер на 40 000 евро

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

Жители на „Младост“ на протест, искат оставката на районния кмет

България Преди 6 часа

Гражданите не искат да се строят нови огромни сгради в „Младост“

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

ГЕРБ започва смяна на общински ръководства

България Преди 7 часа

Това става след резултатите от парламентарните избори

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

Тир се завъртя на "Хемус", в него катастрофираха коли

България Преди 7 часа

Движението в района е спряно

Човек почина до метростанция в центъра на София

Човек почина до метростанция в центъра на София

България Преди 7 часа

Тялото е на намерено до метростанция "Опълченска"

<p>Мицкоски:&nbsp;Достойнството няма цена... Ще търпите</p>

Премиерът на Северна Македония: Достойнството няма цена... Ще търпите

Свят Преди 8 часа

СДСМ: Мицкоски отново активира добре познатата стратегия за заслепяване на обществеността

Британското правителство се разпада

Британското правителство се разпада

Свят Преди 8 часа

Натискът за оставка на Стармър расте

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

„България се гордее с теб!“: Лили Иванова подкрепи DARA преди Евровизия

България Преди 9 часа

Примата пожела успех на родната представителка във Виена с емблематичното „БАНГАРАНГА!“; Юбилейното 70-о издание на конкурса стартира довечера под знака на политическо напрежение

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

Вече има осъден за купуване на гласове в Буковлък

България Преди 9 часа

Наказателното производство приключи краен съдебен акт

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Повдигнаха обвинения на кмета на Лом

Свят Преди 9 часа

Предстои Районна прокуратура - Монтана да внесе в съда искане за отстраняването на обвиняемия кмет от длъжност

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Накратко: Къде „Дяволът носи Прада 2“ уцели истината за медиите и къде сбърка

Любопитно Преди 10 часа

Продължението показва реалната криза в журналистиката, съкращенията и заплахата от изкуствения интелект, но спестява някои чисто професионални детайли

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

Асен Василев остро критикува плана на „Прогресивна България“ за цените

България Преди 10 часа

Според Василев част от текстове в проекта са „много притеснителни“