Обвинявам Бойко Борисов, че действа изключително мудно и бавно.
Това заяви социологът Мира Радева от МБМД, която заедно с Кольо Колев от "Медиана" коментира пред БНТ стачката в БДЖ и националния протест срещу увеличаването на пенсионната възраст.
Проблемите, икономическите процеси в страната не са от вчера, заяви тя.
Според Радева правителството на ГЕРБ е отлагало две години реформи, които е трябвало да започне в началото на мандата си.
Редица правителства не си свършиха работата, а ГЕРБ забавиха реформите, за да спечелят местните и президентски избори, смята тя.
"Ние сме една държава, в която 1/3 от населението са пенсионери, около 40% са в активна възраст, а 20% са подрастващи.
Сред тези 40% активни, които трябва да издържат останалите дялове на обществото, има поне 10-12% безработни, има заети в бюджетната сфера.
Излиза, че активно работещият сектор, този, който произвежда и пълни социалните фондове, е не повече от 20-25%", каза Радева.
Аз, като представител на този активен сектор, искам да протестирам, каза тя.
"Категорично не съм съгласна някой да се пенсионира на 40 години, защото той ме поставя в неравностойно положение.
Той взема една пенсия от 500 лв. и на 40 години излиза на пазара на труда, аз съм на 53 години и той е по-конкурентен от мен", сподели личното си мнение социологът.
Според нея това е социална несправедливост.
"Другото нещо е чисто сексиски елемент – защо някой смята, че жените са по-слабо работоспособни и затова трябва да се пенсионират по-рано? Защо, за да гледат деца и внуци? Аз не съм съгласна с това – напротив", заяви още Радева.
По отношение на дотациите от бюджета за земеделието социологът коментира, че по този начин ние спонсорираме китайския народ.
"Основният купувач на международния пазар на зърнени продукти е именно Китай. Оказва се, че данъкоплатците в ЕС, включително българите, вадим пари от джоба си, за да намалим цената на зърното, което изкупуват китайците. Това е сбъркана политика", заяви Радева.
Отново с уговорката, че изразява личната си позиция, Радева заяви, че не симпатизира на стачкуващите железничари.
Не може години наред да продаваш билетчета и прибираш парите в джоба си, да виждаш как една система се разпада, защо не излязоха тогава да я защитят, запита тя.
Радева определи това, което се случва, като изключително положително и то в основен аспект - реалното функциониране на демократичните процеси в държавата.
Българинът трябва да преодолее страха си и да се научи публично и ясно да изразява позицията си, така се генерира гражданско мислене и гражданска позиция, заяви тя.
Според Кольо Колев протестите са ясна реакция на лъжата на управляващите
и то точно преди изборите. Споразумения за БДЖ и със зърнопроизводителите бяха сключени точно тогава, Борисов заяви през октомври, че не вижда сериозна причина да се вдигне пенсионната възраст, припомни социологът.
"Симеон Дянков многократно каза: "Аз така... ето, излизаме от кризата, още малко, ей така... на Гергьовден, на Димитровден, на Петковден", добави той.
Изкуството на управлението е съвършено друго, отколкото да харесваме железничарите, коментира Колев.
"Количеството пенсионери се знае, колко ще се пенсионират също се знае. Работата на управлението не е да се занимава с емоции, а да направи ясни разчети.
Да, ясно е, има криза, пенсионерите са толкова, но не трябва да се казва:"защо не отидат да протестират при Станишев", смята Колев.
Според него управлението е получило това, което заслужава.
По думите му, когато не се управлява както трябва или се лъже, правителството получава това, което виждаме сега, а именно протест.
Железничарят трябва да си пази своите права, правителството трябва да си мисли за системата, ако това не се прави – това не е държава, заключи Кольо Колев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!