48
По овината от българските семейни лекари страдат от "синдром
на изпепеляването", сочи проучване, направено сред
общопрактикуващите лекари у нас. Данните бяха представени от д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, по време на втората конференция на Асоциацията на лекарите по обща/фамилна медицина от Югоизточна Европа.
Синдромът на изпепеляването се характеризира с емоционално изтощение, депресии и други симптоми, обясни специалистът.
Той е състояние на физиологично, емоционално и умствено изчерпване, което се характеризира с хронична умора, чувство за безпомощност и безнадежност, развитие на негативно себевъзприятие и отношение към работата, живота и другите хора.
Най-често той се развивал при работещите в различните сфери на здравеопазването, образованието и услугите, които всекидневно и интензивно се занимават с проблемите на други хора, обясни Киров.
Около 75-80% от личните лекари в България страдат от стрес,
като близо 20% от тях били засегнати от тежката му форма.
63% от общопрактикуващите лекари пък смятат, че насилието над медицински лица в различните му прояви расте.
Това е показало анкетно проучване, извършено преди половин година в Словения, Македония, България, Черна гора и Турция, а резултатите бяха оповестени от д-р Даница Ротар от Словения по време на конференцията.
Лекарите, участвали в анкетата, са заявили, че най-често се сблъскват с неприлични коментари, оспорване на диагнозата, обиди.
Немалък процент от тях са подчертали, че са ставали обект на физическо насилие и
нараняване от страна на своите пациенти
При анализа на данните е посочено, че една от основните причини за агресията се крие в недостатъците на здравната система - ограничен достъп, липса на добри условия и апаратура, много бумащина и др.
С приза "Семеен лекар на годината" днес бе награден д-р Димитър Петров от село Дралфа, област Търговище.
По над 5300 пациенти пък имат двама общопрактикуващи лекари в Русе, първи в класацията сред останалите си колеги в областта. Въпросните джипита имат наети към практиката си по още двама лекари.
Общо 42 жалби са постъпили в РЗОК в Русе за тази година от пациенти, съобщи директорът на комисията в крайдунавския град Калоян Копчев. По думите му проверките са установили, че само четири от тях са основателни.
Едно от най-честите нарушения е неспазване на работното време
сред джипитата и специалистите. Зъболекарите пък най-често допускат технически грешки, свързани с описването на зъбния статус на пациента.
Доста са и случаите, при които се надвишава пакетът от дейности за година на пациент - манипулациите, които се заплащат от здравната каса, не са отразявани в здравноосигурителната книжка и така всяка може да се отчете два пъти от денталните специалисти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!