А кредитацията за всички болници ще е задължителна, защото във варианта, в който е сега - пожелателна, тя е безсмислена, каза пред журналисти министърът на здравеопазването Таня Андреева. Акредитацията проверява всичко по стандартите, на които трябва да отговаря едно лечебно заведение.
Вероятно може да се наложи някои от специализираните университетски болници да бъдат част от по-големите болници, добави тя.
"Окрупняването е процес, вероятно след като мине акредитацията, много от нещата са въпроси на промени в законодателството. След като това бъде факт, вече ще започне и самият процес", уточни Андреева.
"Дотогава ще се разработят алгоритмите, остойностяването, защото те са нови клинични пътеки, така че втората половина на годината всички нови пътеки, включително и радиохирургията, която се работи в цял свят и това е модерния метод за лечение на онкологичните заболявания, ще бъде факт, каза още министърът на здравеопазването.
Не се води дискусия дали болниците да престанат да са търговски дружества, категорична бе Андреева.
Андреева беше помолена да коментира вчерашно изказване на депутата от "Коалиция за България" доц. д-р Красимир Мурджев, направено в Пловдив по "стратегията на МЗ, която предвижда и промяна на статута на университетските болници, които вече няма да бъдат търговски дружества".
В световния ден за борба с рака министър Андреева присъства на откриването на
нова апаратура в Специализираната болница за активно лечение по онкология.
В Специализираната болница за активно лечение по онкология се възстановява дейността по новия комплекс за лъчелечение, каза още Таня Андреева и уточни, че комплексът се очаква да заработи в края на годината.
В новия комплекс ще бъдат инсталирани два нови линейни ускорителя. Работата по комплекса беше замразена заради проблеми с проектирането на сградата. Финансирането му се осигурява по Оперативна програма "Регионално развитие" и е на стойност 29 милиона лева. Предстои купуване на нови 5 ПЕТ-скенера, допълни министър Андреева и уточни, че те ще бъдат разположени в различни болници в страната.
Министър Андреева откри нова гама камера в болницата, която представлява апарат за диагностика, показващ промяна във функцията на даден орган и наличието или липса в него на тумор.
Облъчването за пациента ще бъде минимално, а през апарата на ден ще могат да преминават по 5-6 болни.
Над 34 хиляди нови случая на онкозаболявания са били регистрирани през 2011 г., каза директорът на болницата Валентин Александров. Той уточни, че за период от 20 години някои от онкологичните локализации са се увеличили над два пъти.
По отношение на
липсата на някои онкологични лекарства
Андреева каза, че при всеки сигнал за липса на медикамент в аптеките министерството веднага уточнява причината, а и ведомството не може пряко да влияе на вноса и износа на лекарства.
"В краткосрочните мерки, които предлагаме, включително и в Закона за лекарствата, в който много се дискутира частта за уведомителния режим с цел предотвратяване на паралелния износ и липса на медикаменти на пазара, всичко това са мерки само и единствено в посока на нашия пазар да не остават дефицити на медикаменти - особено за сериозни заболявания, каквито са и онкологичните", подчерта министър Андреева.
От 1 юли тази година всички предложени нови клинични пътеки, вписани в наредба на Министерството на здравеопазването, ще бъдат финансирани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), заяви още здравният министър.
Преди дни от Надзорния съвет на НЗОК съобщиха, че за нови три клинични пътеки и две клинични процедури няма предвидени средства и НЗОК ще ги финансира от следващата година.
До средата на годината ще се разработят алгоритмите и остойностяването на клиничните пътеки и процедури, уточни министър Андреева. Тя посочи, че "средствата за тях ще бъдат осигурени от НЗОК, но как те ще осигурят финансирането и ще си управляват бюджета, това е въпрос на Надзорния съвет".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!