"24 часа": Да стискаме палци на Софи Маринова
Румян Русинов   
Източник: bnt.bg
Си и Маринова с песента Love Unlimited спечели българския конкурс за "Евровизия" и ще представя страната на финалите на конкурса в Баку на 26 май. Убеден съм, веднага ще реагират: как така циганка ще представя България пред Европа? Тя пее чалга. Песента й не става.

По-тънките познавачи ще кажат, че няма добро произношение на чуждите думи в текста на песента. Още по-тънките познавачи ще кажат, че визията й не е достатъчно европейска. И т.н.

Аз обаче мисля, че България с тази песен, изпълнена от Софи Маринова, има шанс на финалите в Баку.

Софи е забележителен талант. За нейният глас е говорено и писано много. Истински гигант в пеенето. Както се казва, на нея Господ е дал с пълни шепи. Освен това тя излъчва позитивна енергия, което е важно за такъв конкурс. Тя не просто пее но и добре комуникира с аудиторията, предава директно чувството, заложено в песента.

Истината е, че Софи Маринова просто се забелязва, откроява се сред останалите, притежава невидим магнетизъм. Нейни колеги споделят, че такъв талант като нея може да се справи и без беквокали, даже и без съпровождаща музика. Софи е съчетала голямата си дарба и с невероятен професионализъм, без който е невъзможно да се стигне до върха.

Като се има предвид обществено-политическата ситуация у нас, беше ясно, че етническия произход на победителката ще предизвика дискусии. Това, че е циганка можеше да бъде минус за нея докато спечели конкурса в България но оттук насетне става неин плюс. В Европа има много ромски общности, които ще гласуват за Софи, какъвто беше случая с Мария Шерифович, която спечели "Евровизия" за Сърбия преди няколко години.

Въпреки някои ксенофобски изблици напоследък ,все още има и достатъчно нормално мислещи демократични европейци, за които етническия произход на Софи Маринова не е проблем и ще я подкрепят. Не трябва да се пропуска и фактът, че в музикално-артистичните среди"„циганското" е белег на талант и можене.

Освен това в песента се пее "Обичам те!" на няколко езика, което е силно като послание и прави песента разпознаваема. Някои ще кажат, че темата за любовта е малко изтъркана като послание, но мисля, че е важно в тези тежки времена по-често да се сещаме за любовта. А и великият Джон Ленън беше изпял, че "Всичко от което се нуждаеш е любов".

Песента Love Unlimited има големи шансове да отиде напред, дори да постигне голям успех в конкурса . Коментари може да има всякакви - че можеше да е и по-добра, по-мелодична, в друг стил, по-добре да разкрива певческите възможности на изпълнителката и т.н. Все пак песента е разпознаваема, дори е запеваема, а това е може би най-важно за конкурса.

Елица и Стунджи достигнаха престижното 5-о място на конкурса през 2007 г., защото песента им беше разпознаваема, имаше нещо в нея, което да те "хване". В техния случай това бяха модерно поднесените народни мотиви. Убеден съм, Софи със своите неповторимо присъствие, ярка индивидуалност, глас и визия ще „изстиска максимума" от тази песен. Тя е доказала, че може.

Накрая, две думи и за любителите на расовата чистота. Софи Маринова е циганка, но тя е и българка и ще представи България. Все пак, у нас българи са не само етническите българи, но и роми, турци, арменци, евреи и т.н. Ако тя, дай Боже, постигне успех, ще спечели цяла България.

Що се отнася до чалгата, проблемът не е дали Софи пее чалга, а това, че в България чалгата отдавна е надхвърлила музикалното си измерение. Дори бих казал, че чалга -политици, чалга-медии, чалга-социолози , и др. носят много повече вреди на обществото отколкото чалга-певците.

На таланта, без значение от какъв етнос е, трябва да се дава път. Само така, използвайки целия си потенциал, България ще върви напред.

Нека дадем своята морална подкрепа и нека стискаме палци на Софи Маринова, тя ще представи България достойно!
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Голям пожар избухна между Розино и Кърнаре

Голям пожар избухна между Розино и Кърнаре

България Преди 6 часа

Най-вероятната причина е искра от преминаващ влак

Борисов: Има ли заплаха? Ако няма проблем, защо не свикват КСНС?

Борисов: Има ли заплаха? Ако няма проблем, защо не свикват КСНС?

България Преди 8 часа

Борисов: Аз през Австрия разбирам, че от австрийските служби има сигнали до българските

Ивкова: РЗИ няма да бъдат закривани

Ивкова: РЗИ няма да бъдат закривани

България Преди 10 часа

Ивкова: Ще се слеят управленските процеси, няма да се закриват центрове или филиали в страната

Румен Радев работи, за да изкара България от „сивия списък“

Румен Радев работи, за да изкара България от „сивия списък“

България Преди 11 часа

Министър-председателят специално открои значението на инициативата на кабинета – „Сигма“

Русия опита да убие представител на украинска компания в Полша

Русия опита да убие представител на украинска компания в Полша

Свят Преди 11 часа

Наемният убиец заложил самоделно взривно устройство под автомобила, използван от потенциалната жертва

Уволняват ръководството на Националната банка на Украйна

Уволняват ръководството на Националната банка на Украйна

Свят Преди 11 часа

Това става на фона на ново разследване на антикорупционните органи в страната

Задействаха BG-ALERT заради горски пожар край Медвен

Задействаха BG-ALERT заради горски пожар край Медвен

България Преди 11 часа

Два хеликоптера AS 532 AL Cougar от състава на 24-та авиационна база - Крумово помагат за гасеното

КЗК обвини три фирми в картел за европейско финансиране

КЗК обвини три фирми в картел за европейско финансиране

България Преди 11 часа

В срок от 30 дни дружествата имат право да представят писмени възражения

Прецедент за 52 години: Намаляват мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ заради рекордния спад на Дунав

Прецедент за 52 години: Намаляват мощността на 5-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ заради рекордния спад на Дунав

България Преди 11 часа

От централата задействаха специална процедура за безопасност на ядрените мощности при екстремно засушаване

Трогателните планове на Хейдън Пенетиър за 37-ия ѝ рожден ден с нейната дъщеря Кая

Трогателните планове на Хейдън Пенетиър за 37-ия ѝ рожден ден с нейната дъщеря Кая

Любопитно Преди 12 часа

36-годишната звезда от „Герои“ и „Нашвил“ Хейдън Пенетиър е планирала да пътува до Германия, за да отпразнува 37-ия си рожден ден с дъщеря си Кая. Актрисата почина внезапно в Южна Каролина, а властите все още разследват причините за трагедията

При проверките на борси, тържища, складове и пазари инспекторите следят както произхода на продукцията, така и маркировката и придружаващите документи.

Над 500 проверки на плодове и зеленчуци за седмица

България Преди 12 часа

БАБХ откри липсващи документи за произход, нерегистриран обект и проблеми с обозначаването

Снимката е архивна

Безпрецедентна кражба на най-високия връх на Балканите: Изчезна табелата на Мусала

България Преди 12 часа

От метеорологичната станция призоваха за връщането на историческия знак и изключиха версията той да е паднал от вятъра

Пуснаха под домашен арест хванатия с дрога и бебе в колата, нахапали го дървеници

Пуснаха под домашен арест хванатия с дрога и бебе в колата, нахапали го дървеници

България Преди 12 часа

Преди дни Софийският градски съд го остави в ареста

Симона Ръждавичка, Ваня Запрянова и Мартин Кънев

Симона Ръждавичка, Ваня Запрянова и Мартин Кънев са новите водещи на “След Игрите”

Любопитно Преди 12 часа

Една игра. Три дигитални шоу програми. Един нов дигитален свят

Ерин Патерсън

Смъртоносният обяд с гъби: Жената, отровила роднините си, е отново в съда

Свят Преди 12 часа

Ерин Патерсън твърди, че процесът срещу нея за трите убийства е бил несправедлив, но прокурорът настоява тя никога да не излезе на свобода

Демерджиев: Българската прокуратура да покаже за кого работи

Демерджиев: Българската прокуратура да покаже за кого работи

България Преди 12 часа

По думите му проверките по сигнали трябва да се извършват съвестно и безпристрастно