България е изключителен съюзник на Съединените щати, заяви президентът на САЩ Барак Обама преди началото на срещата си с премиера Бойко Борисов в Овалния кабинет на Белия дом.
Двамата дадоха кратки изявления пред журналисти.
Обама благодари за силното партньорство на България в НАТО, за изключително силната българска подкрепа в Афганистан, както и за подкрепата за мирния преход в тази страна.
Президентът на САЩ изтъкна изключително доброто сътрудничество с България в правоохранителната и правоналагащата област, както и в борбата срещу тероризма.
"Бих искал да благодаря на българския премиер за усилията на българските власти за разследване на кървавия атентат (в Бургас) и да похваля работата на нашите общи екипи", заяви Обама.
Той изтъкна, че България е остров на стабилност в Източните Балкани, и окачестви Бойко Борисов като изключително ефективен световен лидер.
Българският премиер от своя страна поздрави президента на САЩ, че е спечелил отново доверието на американския народ, който го преизбра на 6 ноември. Борисов благодари за отличното сътрудничество със САЩ в областта на социалната и националната сигурност, борбата срещу тероризма и организираната престъпност.
Нашите служби работят в изключително партньорство и синхрон, подчерта Борисов.
Той постави като точка от разговора, който в момента се провежда, и въпроса за безвизовото пътуване на българските граждани в САЩ.
Президентът на САЩ се пошегува, че с Борисов трябва да се внимава тъй като има черен колан по бойни изкуства.
Три са били основните теми, по които са разговаряли двамата -
разследването на атентата в Бургас, енергийната сигурност на Балканите и хода на съдебната реформа в България.
Трябва да отбележа отличната съвместна работа срещу тероризма, за което благодаря на премиера Борисов, заяви Обама след срещата.
"Всички в България се трогнаха, че вие лично се обадихте да изкажете съболезнованията си на близките на загиналите в атентата в Бургас. България и САЩ са рамо до рамо не само в разследването на този терористичен акт, но и в Афганистан", каза Борисов.
Той отново подчерта, че българските и американските служби работят в синхрон при разследването на атентата в Бургас. На този етап не може да се посочи прекия извършител на атентата, заяви той.
"Темата е много сериозна. С президента Обама се обединихме около това, че не можем да имаме пръстовите отпечатъците и да не разкрием извършителя", каза още Борисов. Обама, от своя страна, отбеляза, че "трябва още да се работи по случая".
Преди срещата двамата си размениха и подаръци. Борисов е подарил на Обама копие от златната маска на тракийския владетел Терес, намерена в България в местността "Светицата".
Барак Обама подари на Борисов кристален орел, изработен от известния американски дизайнер на стъкло Ханс Годо Фрабел от щата Джорджия. Орелът, според приложената картичка от Белия дом, символизира куража, величието и свободата на САЩ.
След срещата Борисов каза пред български журналисти, че в разговорите с президента Обама е поставен въпросът за атентата в Сарафово. Той уточни, че все още липсват брънки, за да може да се стигне до извършителя.
Борисов подчерта, че американският президент е напълно съгласен с българската страна, че трябва още да се работи по случая, за да може събраният материал да издържи в съда.
Бойко Борисов каза още, че е невероятно как за един извършител има визуални и ДНК данни, а все още не е заловен, но изтъкна че това е обща работа и на много международни и чуждестранни институции.
В разговорите с Барак Обама не стана въпрос за мораториума върху шистовия газ, каза българският премиер.
Визитата на премиера Бойко Борисов във Вашингтон започна с полагане на венец пред гроба на Незнайния воин на Арлингтънското национално гробище.
Церемонията започна с 19 топовни салюта и изпълнения на българския и на американския национален химн. Борисов и придружаващата го делегация поднесоха венецни почетоха паметта на загиналите незнайни воини с едноминутно мълчание.
Делегацията разгледа музея на Арлингтънското национално гробище, в което са погребани военни ветерани и загинали при изпълнение на служебния си дълг войници, командири и цивилни служители. Тук е и гробовът на президента Джон Кенеди.
Полагането на венци от гостуващи държавни глави пред Паметника на незнайния воин е част от протокола и е съпроводено от вълнуваща военна церемония.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!