Митов: 30% ръст на иззетите фалшифицирани стоки в ЕС през 2024 г. спрямо 2022 г.
Източник: БТА

"Според данните от съвместния доклад на Генерална дирекция „Данъчно облагане и митнически съюз“ и Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост, през 2024 г. правоприлагащите органи в Европейския съюз са иззели приблизително 112 милиона фалшифицирани артикула на обща стойност над 3,8 милиарда евро, което представлява увеличение с 30% в сравнение с 2022 г. Тези данни потвърждават, че престъпленията, свързани с интелектуалната собственост, нарастват бързо и се извършват основно онлайн".

Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов при откриването на конференцията на Европол „От клик до престъпление: разследването на престъпления срещу интелектуалната собственост в дигиталната ера“ в София.

Форумът е в София, а домакин на срещата тази година е ГДБОП. В събитието участват над 270 експерти, представители на правоохранителни органи от цял свят и частния сектор.

"България показва стабилен прогрес в борбата с престъпленията, свързани с интелектуална собственост", каза в откриващото си слово министър Даниел Митов.

Сред темите на форума са борбата с фалшивите стоки, продавани онлайн и въздействието върху общественото здраве и безопасността при медикаменти, електроника, играчки, козметика, препарати и др. Ще бъдат отчетени резултатите от съвместни операции срещу дигитално пиратство, както и щетите от разпространението на злонамерен софтуер, финансови измами и кражба на данни, новите заплахи и необходимите мерки за противодействието им. Тема на форума е и подобряването на сътрудничество между органите на реда, институциите и частния сектор в борбата с онлайн нарушенията на интелектуалната собственост.

По време на събитието министър Митов подари плакет на Бурхард Мюл, ръководител на Европейския център за финансови и икономически престъпления (EFECC) на Европол.

„Г-н Мюл е личност, чиято стратегическа визия значително е укрепила защитата на Европа срещу организираната престъпност, включително сериозната заплаха, произтичаща от престъпленията срещу интелектуалната собственост“, каза Даниел Митов.

Той добави, че успешната помощ, оказвана от висококвалифицираните професионалисти, работещи под негово ръководство, е от съществено значение за нашите трансгранични операции и за ефективното полицейско сътрудничество.

Пред медиите Митов отбеляза, че ЕС губи около 15 млрд. евро годишно от престъпления, свързани с интелектуалната собственост. Той посочи, че фалшифицирането на стоки като лекарства, козметика, авточасти и софтуер може да постави под заплаха живота и здравето на гражданите на ЕС.

"България, като координираща страна, полага още по-големи усилия, така че борбата с нарушаването на авторските права и интелектуалната собственост да се превърне в един от успехите на ЕС", добави министърът.

По думите му България, в сравнение с други държави, се справя доста добре в борбата с тези престъпления.

Директорът на „Киберсигурност“ към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ Владимир Димитров отбеляза, че защитата на интелектуалната собственост и авторските права е приоритет за дирекцията.

Поради това са изпратени двама експерти, които работят в централата на Европол в Хага, за да подпомагат дейността на европейските партньори, не само на България.

Той предупреди, че голяма част от хората, които свалят пиратски софтуер, компрометират своите компютърни конфигурации с вируси и след няколко месеца стават жертва на други киберпрестъпления.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна нанесе тежки удари в Русия

Украйна нанесе тежки удари в Русия

Свят Преди 10 минути

Броят на убитите и ранените при тези удари се уточнява

Бела Хадид с пикантна "малка черна рокля" с гол гръб (СНИМКИ)

Бела Хадид с пикантна "малка черна рокля" с гол гръб (СНИМКИ)

Любопитно Преди 46 минути

Моделът допълни дръзката визия с черна маскарадна маска, сребърни бижута и лъскав черен маникюр, поддържайки цялостната палитра тъмна и чувствена

Фатална верижна катастрофа с три тира край Видин, има загинал

Фатална верижна катастрофа с три тира край Видин, има загинал

Свят Преди 1 час

По информация от болницата във Видин пострадалият е със съмнение за мозъчно сътресение

„Най-добрите години са зад нас“ – европейците са по-мрачни от всякога

„Най-добрите години са зад нас“ – европейците са по-мрачни от всякога

Свят Преди 1 час

Мнозинството от европейците (76%) смятат, че демокрацията в тяхната страна е в упадък

Турист опита да плати с фалшиви 500 евро в Боровец

Турист опита да плати с фалшиви 500 евро в Боровец

България Преди 1 час

Банкнотата е иззета с протокол за доброволно предаване

ЕК започна разследване срещу X заради сексуални изображения на деца

ЕК започна разследване срещу X заради сексуални изображения на деца

Свят Преди 1 час

Grok предизвика международно възмущение, като позволи на потребителите дигитално да събличат жени и деца и да ги поставят в провокативни пози

Шофьорка помете такси и двама мъже в Ямбол

Шофьорка помете такси и двама мъже в Ямбол

Свят Преди 1 час

Тестове са показали наличие на над 1,2 промила алкохол в кръвта на водача

Минесота на ръба: Смъртни случаи, протести и заплаха от гражданска война

Минесота на ръба: Смъртни случаи, протести и заплаха от гражданска война

Свят Преди 2 часа

Смъртта на американските граждани Рене Гуд и Алекс Прети, застреляни от федералнислужители на Имиграционната и митническа полиция (ICE), е повратна точка.

Индия демонстрира военната си мощ на 77-ия Ден на републиката

Индия демонстрира военната си мощ на 77-ия Ден на републиката

Свят Преди 2 часа

Основната тема на събитието бе 150-тата годишнина от „Ванде Матарам“

.

Мъж остави мъртва жена в болница и си тръгна - полицията го издирва

Свят Преди 2 часа

След като жената била внесена вътре, мъжът е избягал от местопрестъплението

Лъжите, които промениха хода на историята

Лъжите, които промениха хода на историята

Свят Преди 2 часа

Какво накарало Микеланджело да се превърне във фалшификатор и как един магьосник предотвратил избухването на въстание в Алжир

Пловдив е пред грипна епидемия

Пловдив е пред грипна епидемия

България Преди 2 часа

Най-малко засегнати от грипа и вирусните заболявания е групата на възрастните от 65 години нагоре

Марта Стюарт опровергава слуховете, че си е правила пластични операции

Марта Стюарт опровергава слуховете, че си е правила пластични операции

Любопитно Преди 2 часа

Лайфстайл магнатът разкри истината зад слуховете за пластична хирургия, свързани с младежкия ѝ външен вид

<p>&quot;Топлофикация&quot; остави &quot;Дружба 2&quot; в окаян вид месеци след края на ремонтите</p>

ПП-ДБ: "Топлофикация" остави "Дружба 2" в окаян вид месеци след края на ремонтите

България Преди 2 часа

Бойко Димитров настоя детската площадката, както и останалите междублокови пространства, да бъдат възстановени

Броени дни до края на лева: Какво трябва да знаем преди 1 февруари?

Броени дни до края на лева: Какво трябва да знаем преди 1 февруари?

България Преди 3 часа

Приключва „преходният месец“: От неделя еврото става единственият господар в портфейла ни. Какво да правим с останалите левове?