Желю Желев: Живков трябваше да отиде в затвора
Желю Желев: Живков трябваше да отиде в затвора   
Източник: biographbg.wordpress.com
в вков трябваше да отиде в затвора", заявява президентът Желю Желев в голямо интервю за новия, шести, брой на месечното списание Biograph ("Биограф").

"Трябваше, но нашите хора бяха твърде слаби да осъдят членовете на Политбюро на ЦК на БКП, които два пъти предлагаха България за 16-а република на СССР,  първо по времето на Хрушчов - 1963 г., втория път, по времето на Брежнев – 1973 г.

Те направиха тези предложения и то тайно, зад гърба на българския народ. Пленуми има с документи и ние ще ги публикуваме, сега готвим един голям сборник. Отговорността е на целия пленум, там влиза и Политбюро, работещикте в ЦК, окръжните лидери на БКП.”, казва Желев в интервю за Невена Борисова и Иван Бакалов.

Желю Желев разказва: "Съдът все още беше в ръцете на хора от номенклатурата. И те започнаха един процес, народът с право го нарече „кокошкарски”. Защо съдят Живков, че бил дал на еди-коя си актриса да си купи апартамент, без да чака ред? На еди-кой си писател дал бележка да си купи лека кола без ред, а те пък едни коли бяха по това време -  москвичите. „Москвича” наричахме спортен модел на трактор.

Можеш ли да го сравняваш с това да продаваш държавата. Това е национално предателство, държавна измяна.”

Желев цитира офциални документи на Политбюро на ЦК на БКП: "Нашата вековна мечта е била да влезем в съветското семейство, да се слеем с него…”. И коментира: "Всичките идеологически простотии, които имат обаче дълбоко престъпен характер."

"Затова можехме да ги осъдим, просто не можахме да направим това, макар да бях държавен глава. Но не мога да го налагам на съда. Това трябваше да го направи прокуратурата, да се самосезира. Всичко е доказано, документирано, целите им речи и прочие.

На Живков изказванията ,че в никакъв случай хората, присъстващи на пленума, не бива да говорят за това, "което правим тук”. Защото, казва, "разни интелигенти ще вземат да копаят, ще се вдигне шум” и прочие."

Желев отбелязва, че никое правителството не е направило толкова за справянето с престъпността, колкото сегашното.

"Никое правителство от началото на прехода не е направило толкова. Макар да има още много неща да се правят”, отбелязва той. И посочва масовата битова престъпност.

В отговор на въпроса има ли вина в някое от скорошните правителства за състоянието на нещата, Желев казва: "Ами тройната коалиция твърде много даде на престъпността. Просто не обръщаше нужното внимание, нямаше интерес към сериозна борба, особено срещу организираната престъпност.

И затова при това управление станаха много престъпление. И затова ГЕРБ са прави, че ги нападат в това отношение.”

Попитан вижда ли заплаха за демократичните институции в наше време, Желев казва: "Не е възможно, защото няколко бариери има срещу подобна тенденция. България е демократична държава, има медии, граждански организации извън властта, грижещи се за свободата на словото.”

Той отбелязва обаче, че медиите са под контрол и под влияние на корупцията.

"След като си зависим, ти си фактически корумпиран, щом други ти казват какво да правиш. Има толкова много телевизии, толкова радиа – кой дава парите?”

По повод обвиненията за авторитарност към Бойко Борисов, президентът Желев казва: "Има такива нагласи, понеже Борисов е волеви, властови човек, забелязват се подобни изкушения у него.

Но да се реализира като такъв човек, няма условия и не мисля, че той го желае. Считам, че политически е достатъчно интелигентен, за да не се поддава на това изкушение…

Могат да му се посочат недостатъци, но той има някои черти, характерологични, които го правят харизматичен и освен това е човек, който може да бъде енергичен, действащ политик.

Той например може да събаря бариерата между себе си и хората. Като каже няколко приказки, и хората го възприемат като човек, който не е далечен, високостоящ..."

В интервюто Желю Желев разказва подробности за времето след 1962 г., когато фактически започва неговото дисидентство, когато принудително е бил изпратен на село. Описва и как се преговаря с комунисти на Кръглата маса” в началото на 1990 г., разсъждава как стана или как не стана българският преход.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След серия отвличания: Крипто са проследими

След серия отвличания: Крипто са проследими

Технологии Преди 1 минута

Франция въвежда и специални мерки за защита

Меган Маркъл: Усмивка за публиката, но каква е истинската ѝ страна?

Меган Маркъл: Усмивка за публиката, но каква е истинската ѝ страна?

Любопитно Преди 1 минута

Дали сладкият имидж на Меган е само игра?

Демократичният съюз води на парламентарните избори в Португалия

Демократичният съюз води на парламентарните избори в Португалия

Свят Преди 7 часа

На предишните избори през март 2024 г. Демократичният съюз спечели около 29%

Зеленски изпрати писмо до Тръмп с предложения за сътрудничество в отбраната и търговията

Зеленски изпрати писмо до Тръмп с предложения за сътрудничество в отбраната и търговията

Свят Преди 7 часа

На 1 май Украйна и САЩ подписаха споразумение за икономическо сътрудничество

Рафал Тшасковски води на първия тур на президентските избори в Полша

Рафал Тшасковски води на първия тур на президентските избори в Полша

Свят Преди 8 часа

Тшасковски от управляващата "Гражданска коалиция" е получил 30,8% от гласовете

Крепостта на фюрера: Мистерията на тайния нацистки бункер в Полша, където загиват 5000 души

Крепостта на фюрера: Мистерията на тайния нацистки бункер в Полша, където загиват 5000 души

Свят Преди 8 часа

Днес пещерните тунели, разположени в югозападна Полша, изглеждат безобидни и са се превърнали в популярна туристическа атракция

Първи резултати от EXIT POLL: Никушор Дан води пред Джордже Симион

Първи резултати от EXIT POLL: Никушор Дан води пред Джордже Симион

Свят Преди 9 часа

Избирателната активност достигна 64,7% - над 11 милиона и половина румънци са гласували

Фон дер Лайен и Ванс обсъдиха митата на среща в Рим

Фон дер Лайен и Ванс обсъдиха митата на среща в Рим

Свят Преди 9 часа

Тези преговори, първите, откакто американският президент Доналд Тръмп наложи митата

Проблеми на летище "Орли": Стотици полети са отменени заради повреда

Проблеми на летище "Орли": Стотици полети са отменени заради повреда

Свят Преди 9 часа

Повредата доведе до отмяната на около 130 полета

„Ох, на мама!“ събра бъдещи и настоящи родители на двудневното си събитие

„Ох, на мама!“ събра бъдещи и настоящи родители на двудневното си събитие

Любопитно Преди 10 часа

Лектори и експерти дадоха ценни насоки за ранното детско развитие, здравето и спокойствието на родителите

„Полезно, позитивно и с мисъл за родителите“ – Калина Кузманова за събитието на „Ох, на мама!“

„Полезно, позитивно и с мисъл за родителите“ – Калина Кузманова за събитието на „Ох, на мама!“

Любопитно Преди 10 часа

На 17 и 18 май 2025 г. в Event Space 2020 в София се проведе едно от най-значимите безплатни събития за бременни и родители

КНСБ: Не сме получили покана за преговори с Терзиев утре, научихме от медиите

КНСБ: Не сме получили покана за преговори с Терзиев утре, научихме от медиите

България Преди 11 часа

От КНСБ твърдят, че не се получавали покана от Васил Терзиев за възобновяване на разговорите

Премиерът Желязков се срещна с папа Лъв XIV във Ватикана

Премиерът Желязков се срещна с папа Лъв XIV във Ватикана

България Преди 12 часа

Двамата имаха кратък разговор след края на днешната тържествена литургия във Ватикана

Разкриха причината за сблъсъка на кораб в Бруклинския мост

Разкриха причината за сблъсъка на кораб в Бруклинския мост

Свят Преди 12 часа

Корабът Cuauhtémoc, на борда на който имаше 277 души, удари емблематичната забележителност на Ню Йорк на 17 май

България дава ток на РС Македония и Сърбия заради сривовете в енергийните им системи

България дава ток на РС Македония и Сърбия заради сривовете в енергийните им системи

България Преди 13 часа

Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на брифинг по повод токовите прекъсвания на Балканите

Папа Лъв XIV се срещна със Зеленски

Папа Лъв XIV се срещна със Зеленски

Свят Преди 13 часа

Двамата са провели двучасова лична среща