"Труд": Ловим евробандити със сирене
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

"Труд" информира, че след влизането на България в Шенген ще можем да "ловим евробандитите със СИРЕНЕ". Бюро СИРЕНЕ е оперативно звено в дирекция МОПС (Международно оперативно полицейско сътрудничество), уточнява изданието.

Само две секунди след като страната ни обяви едно лице за издирване, за него вече ще знаят всичките 25 (засега) държави от Шенген, продължава по темата "Труд".

Това означава, че автоматично и те започват да го търсят. Всичко това ще стане реалност след 5 ноември тази година, когато България ще получи достъп до централния сървър на Шенгенската информационна система (ШИС).

Така нашите служби ще имат денонощно информация за 33 милиона записа за издирвани лица, автомобили, документи, незаконни оръжия и пр., които се съдържат в общия сървър на зоната.

Според челото на "Стандарт" 1000 евро бакшиш изкарва за ден шеф на смяна в митниците. Парите за началниците са с пъти повече. Срещу рушвета камиони минават без проверка или пък документите се оформят "по желание на клиента".

Скандалната тарифа, която дори кризата не е успяла да подбие, бе разкрита пред "Стандарт" от хора в системата на митниците.

В интервю за "24 часа" Реджеп Тайип Ердоган, министър-председател на Турция, коментира двустранните българо-турски отношения.

По време на визитата си у нас Ердоган ще обсъжда както въпроси от политически, търговски и икономически характер, така и тези, свързани с енергетиката, транспорта, туризма и културата.

Ние сме съюзнически страни и несъмнено нашето многостранно сътрудничество е принос към регионалната стабилност на Балканите, заявява министър-председателят.

В отговор на въпроса как ще коментира трайните обвинения за финансовата и логистична подкрепа, която Турция оказва на ДПС, особено по време на избори в България, Ердоган подчертава: "Още веднъж бих искал да заявя пред българската общественост, че няма такава политическа партия или формация, която Турция да приема като посредник в двустранните отношения."

Решението на просветното министерство да увеличи приоритетно субсидията за инженерните специалности в кризисната 2011 г. ще доведе до драстични намаления в бюджета на голяма част от университетите, информира на челна страница "Сега".

15 висши училища ще загубят допълнително средства извън общото намаление на субсидията за висшето образование с 20 на сто, което бе въведено през юли и остава в сила и догодина.

Мярката ще принуди университетите да въвеждат драстични ограничения, от което страда качеството на обучение. Това става ясно от приложенията към проектобюджета за 2011 г. със субсидиите на университетите, разпратено от синдикатите по университети, уточнява изданието. От КНСБ обявиха, че не са съгласни с предложенията.

"Искаме законопроектът (за промените в Кодекса за социално осигуряване), който е в такъв недоносен вид "благодарение" на финансовия министър Симеон Дянков, да бъде изтеглен, защото не решава нищо, а трупа негативи.

Да започнем преговори с работодатели и представители на правителството отново и да говорим за истинската пенсионна реформа, която трябва да се случи", призовава в интервю за "Труд" Пламен Димитров, вицепрезидент на КНСБ.

По думите поправките в Кодекса за социалното осигуряване са някакви "маскирани кърпежи". Според Димитров положението ще стане най-тежко след 2020 г.

"Отсега трябва да се направи всичко за увеличаване на заетостта, включително и за връщане на българи, работещи и живеещи навън, за да подобрим съотношението работещ - пенсионер. И едва тогава да теглим чертата и да видим необходимо ли е да се вдига възрастта. Защото не увеличението на стажа или възрастта, а на заетостта гарантира стабилността на пенсионната система", категоричен е той.

Смаяни жители на град Омуртаг научили при разпит в полицията, че... са били "оперирани" и са "лежали" в местната болница, съобщава под глава "Труд" като обобщава в заглавието: "Хирург оперирал призраци".

Хирургическа помощ "по документи" е сред многобройните нарушения, разследвани от прокуратурата и от финансови ревизори. Над 400 пациенти са сред свидетелите.

Проверяващите допускат, че към половин милион лева са източени от здравната каса, докато шеф на болницата е бил хирургът д-р Мехмед Ахмедов, уточнява изданието.

Самият той категорично отхвърля обвиненията: "Това, което тиражират за източване на касата, не е възможно. Как ще съм отчитал операции, които не са правени. Всяка от тях е документирана - има протокол и екип. През целия период съм проверяван от касата и не е имало сериозни нарушения."

"Стандарт" констатира, че здравното ведомство е сменило най-много началници за 10 години. Изданието припомня, че няма правителство от 1989 г. насам, което да е изкарало мандата само с един човек на поста.

"24 часа" прави опит за прогноза каква ще е 2011 г., ако съдим по бюджета. Авторът Милен Велчев, финансов министър в кабинета "Сакскобургготски" (2001-2005 г.) отбелязва: "Самите управляващи от ГЕРБ разбират сигурно, че бюджет 2011 не може да бъде особен повод за гордост, и поради това не бързат да изтъкват неговите достойнства...тезата ми е, че имаме право да очакваме много повече от него".

След подробен анализ на критиките и плюсовете на бюджет 2011 г. Велчев съветва: неувеличаване на данъците, а осигуровките да бъдат намалени още; стимулиране чуждестранните инвестиции чрез амбициозна програма за приватизация и концесиониране; недопускане на бюджетен дефицит и ръст на публичния дълг; намаляване на излишните публични разходи; стартиране на пенсионната реформа с фокус върху увеличаване на спестяванията в личните пенсионни сметки; стартиране на здравната реформа през демонополизация на НЗОК и създаване на втори стълб в здравното осигуряване.

В интервю за "Дневник" Пламен Орешарски, бивш финансов министър, коментира бюджет 2011 г. Той отбелязва, че разходите са планирани на нивото от тази година, сходна е и структурата им, а приходите са увеличени с толкова, с колкото е необходимо, за да се намали бюджетният дефицит до 2,5 на сто.

Впрочем да не се пипа нищо не е толкова зле, ако пипането ще влоши ситуацията, констатира Орешарски.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков крие какво се случва в една от най-апетитните застрахователни компании на нашия пазар - "Енергия", съобщава "Телеграф" на първа страница, а "Монитор" цитира изданието на по-задна.

Според "Телеграф" в застрахователната компания 50 на сто от акциите държат най-големите държавни енергийни фирми, а другата половина се контролира от Димитър Желев. Трайков упорито отказва да обясни има ли държавата стратегия какво да прави със своя дял в "Енергия", пише изданието.

На тези въпроси "Телеграф" е получил половинчати отговори или отказ по Закона за достъп до обществена информация, уточнява изданието.

Обсъждаме туристическата такса да стане данък, казва в интервю за "Класа" Иво Маринов, заместник-министър на икономиката, енергетиката и туризма.

Със средствата от туристическата такса евентуално ще бъдат финансирани районите и националната туристическа организация. До месец ще имаме готовност да внесем Закона за туризма, отбелязва Маринов.

"Идеята на сдружението на общините е данъкът да се плаща от хотелиерите. Те от своя страна ще си го калкулират в цената на нощувката."

Едва 5 са случаите на обвинени за незаконна сеч, по които работи Комисията за установяване на имуществото, придобито от престъпна дейност, известна като "Кушлев".

Това отговориха от комисията на въпрос на "Сега". В същото време от началото на 2009 г. до края на юни т.г. прокуратурата е пратила на съд за това престъпление 1312 души, сочат данните от държавното обвинение, допълва изданието.

Приходите от пазара на антики надминават печалбите от наркотрафика, твърди в интервю за "Монитор" Николай Соларов, прокурор от Върховната касационна прокуратура.

"По същество тази престъпна дейност е високо организирана, осъществява се от много интелигентни хора. Успоредно върви трафикът от Изток на Запад по стария път на коприната и наркотиците.

Големите трафиканти, за които говорим, са с много сериозни международни контакти. Има данни, които се изнасят на специализираните срещи с колеги от чужбина, за използване на трафика на антики и за финансиране на терористични организации.

Най-много информация в тази посока изнасят израелските колеги", отбелязва Соларов. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Мъжът с „обърнати колене“: История за необикновена любов и сила на духа

Любопитно Преди 4 минути

32-годишният Херсон от Колумбия ражда с рядко състояние, при което коленете му са свити назад. Въпреки болката и риска да загуби способността си да ходи, той не спира да танцува, подкрепян от любимата си жена

Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

Областният координатор на ДПС в Бургас обжалва ареста си

България Преди 18 минути

Христо Широков е обвинен в престъпления по служба, търговия с влияние и принуда

Влак дерайлира във Великобритания: 11 души са ранени, двама от които тежко

Влак дерайлира във Великобритания: 11 души са ранени, двама от които тежко

Свят Преди 1 час

Три вагона са излезли от релсите край гара Люис, пътниците са евакуирани

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

НАТО свали дрон над Латвия, тревога край границата с Русия

Свят Преди 1 час

Изтребители на Алианса унищожиха безпилотния апарат, а Финландия ограничи въздушния и морския трафик във Финския залив

До 9 септември партиите и коалициите трябва да се регистрират за президентския вот

До 9 септември партиите и коалициите трябва да се регистрират за президентския вот

България Преди 1 час

Имената на кандидатите за президент и вицепрезидент трябва да са в ЦИК до 22 септември

В Япония вече има „човешки хладилници“, вдъхновени от вендинг машините

В Япония вече има „човешки хладилници“, вдъхновени от вендинг машините

Свят Преди 2 часа

Do Hiemon Box поддържа 15°C и е предназначена за работници, изложени на екстремни летни температури

От архитект на Брекзит до заложник на скандалите: Феноменът Найджъл Фараж

От архитект на Брекзит до заложник на скандалите: Феноменът Найджъл Фараж

Свят Преди 2 часа

Как популизмът, разпадът на статуквото и мажоритарната система във Великобритания проправиха пътя на Фараж кaто депутат – и защо амбициите му за „Даунинг стрийт“ са отново под въпрос

ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 9 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

Проверка откри незаконен къмпинг в Паша дере край Варна

България Преди 9 часа

Проверяващите откриха селище от палатки, каравани и автомобили, разположени в горския фонд

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 10 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Швеция намали възрастта за наказателна отговорност на 14 години

Свят Преди 10 часа

Правителството искаше да намали възрастта, на която децата могат да бъдат изпратени в затвора, на 13 години

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Влак дерайлира в Англия, има пострадали

Свят Преди 11 часа

Двама души са сериозно ранени

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Русия обяви за издирване сина на Робърт Ф. Кенеди - младши

Свят Преди 11 часа

В Русия Конър Кенеди е обявен за "чуждестранен наемник“

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 12 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Огнен ад и евакуация в Халкидики, ранени пожарникари

Огнен ад и евакуация в Халкидики, ранени пожарникари

Свят Преди 13 часа

Към момента няма информация за пострадали българи