"Труд": Лекари ще плащат за менте инвалиди
Източник: vesti.bg
Започват да изплуват скандални тайни за парите на държавните фирми, съобщава в. "Труд". Само Българският енергиен холдинг държи в Корпоративна търговска банка 630 млн. лв. Това показва справка за министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков. Парите са на разплащателни сметки и депозити.

Държавният холдинг, в който влизат важни за българската икономика и национална сигурност гиганти като НЕК, АЕЦ "Козлодуй", "Булгаргаз", е изсипал 77% от всичките си средства в една-единствена банка. Само тази сума показва, че председателят на надзорния съвет на банката Цветан Василев е спестил много от истината, като твърдеше, че депозитите на държавни фирми са към 10% от активите на банката - т.е. към 350 млн. лв.

"Ликвидността на банката е сред най-добрите в банковата ни система. Освен това банката се анализира от международни одитори, от вътрешни одитори. По всички показатели банката е сред най-добре работещите банки на територията на България", казва в интервю за "Труд" Цветан Василев.

В банките има пари, търси се бизнес, отбелязва в интервю за "Стандарт" Иван Искров, управител на Българската народна банка. По думите му банките не са спрели да кредитират от 2008 г. Разбира се, не в обемите отпреди кризата. Но тогава имаше и небалансиран растеж в полза на някои сектори, например в областта на недвижимата собственост.

"Банките у нас в момента кредитират точно толкова, колкото и в еврозоната. В България ръстът на вземанията по заеми към фирми и домакинства на годишна база е 2,3% към септември, а в еврозоната - 2,9%, но с едно голямо уточнение. Банковият сектор работи, без БНБ да е похарчила нито един лев за стимулирането му, нито пък банките в България са имали достъп до много евтиния финансов ресурс от ЕЦБ.

А какво се случи в еврозоната - изляха се стотици милиарди, предприеха се куп програми за финансиране на бизнеса. Никой не е по-умен от пазара. Той ще покаже колко е необходимият кредит, който може да бъде абсорбиран от икономиката. Няма как банките да кредитират повече, отколкото е платежоспособното търсене", коментира Искров.

ГЕРБ смята да ограничи радикално услугата "избор на лекарски екип", пише на първа страница "Сега". Обвиненията на близки на починалите наскоро родилки, че на жените не е обърнато достатъчно внимание, тъй като не са си платили за избор на екип, доведоха до абсурдно предложение от управляващите. Плащанията за избор на екип да могат да се правят само през допълнителните здравни фондове, но не и в брой.

Автор на идеята е председателят на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова от ГЕРБ. Освен че ще върне чистата корупция в болниците, новата идея няма да спести пари на пациентите и ще доведе до хаос на пазара на доброволното здравно осигуряване. Според Десислава Атанасова пакетът за болничен престой в частните фондове струва около 250 лв. годишно, срещу което пациентите могат да получават услуга на стойност 900 лв.
 
"Лекари ще плащат за менте инвалиди", е озаглавено интервю в "Труд" с Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в парламента. Според нея новата организация на медицинската експертиза е разумна, но не бива изцяло да минава към Националния осигурителен институт. Установяването на детска инвалидност може да остане към болниците.

Според Стоянова изключително важно е, че НОИ вече ще може да търси лична отговорност на експертите, участвали в издаването на медицинската експертиза. Ще се отправя регресивен иск. Медиците, издали неправомерно становище за получаване на пенсия за инвалидност, ще носят отговорност за нанесените щети и ще трябва да възстановят на държавата парите, получени от уж болното лице.

Под заглавие "65 000 във война столица - провинция" "24 часа" пише, че лицензирана интернет игра представя бой между живеещи в столицата и в останалата част от страната. Участниците споделили, че след подобна игра излизат на улицата и истински се бият.

"Новинар" информира, че традиционният за Никулден шаран е пренебрегнат от купувачите заради два пъти по-евтина виетнамска риба.

"Монитор" съобщава, че дни преди началото на процеса "Октопод" е бил пребит защитен свидетел срещу Алексей Петров. Биячът казал, че "Алексей ще му плати за нападението".

България гневна за отказана помощ от ЕК, пише в. "Сега" и се позовава на твърдение на анонимен български дипломат. Според него България се чувствала измамена от Еврокомисията, тъй като не е сред държавите членки, в които ЕС ще увеличи финансовия дял при реализирането на съвместни проекти.

Брюксел предвижда увеличаване на кофинансирането от ЕС за кохезионните политики, рибарството и развитието на селските райони за шест страни - Гърция, Ирландия, Португалия, Румъния, Латвия и Унгария. Те ще получат достъп до допълнителни 2,9 млрд. евро средства за развитие.

България е изключена от плана на ЕС за подпомагане на икономиките в криза, който бе представен през лятото, тъй като макроикономическите й показатели са стабилни.

"Догодина - друга Европа", коментира "Труд". Лисабонският договор беше договарян 10 години. Две години след като влезе в сила, държавните и правителствените ръководители от ЕС се събират на 8 и 9 декември да го поправят. Дълговата криза показа, че политическата рамка на съюза повече не му позволява да поддържа единната си валута. Ако не промени рамката, ЕС губи валутата, която е носещ стълб на общия европейски дом.

Прогнозите за смъртта на еврото са силно преувеличени, коментира "Сега". Точно когато стимулите се подредиха така, че да насърчават добрата политика и да наказват лошата, започнаха да се разпространяват катастрофичните сценарии за разпад на Еврозоната и изчезване на общата валута. Това, което защитава германското правителство (подкрепено от други относително дисциплинирани държави), е план за реформи в Еврозоната, който да разреши първопричините за настоящата криза и да предотврати повторението й.

За да се реализира този план, политически е наложително да има "тояга и морков" - т.е. спасяването на някои правителства и част от банковия сектор да става при изпълнение на условия. А условията са реформи за либерализация на пазарите, които да създадат устойчив растеж в частния сектор, дисциплина в публичния сектор за свиване на дефицитите и повече капитал и по-малко кредитен риск в банките.

"България е в групата от страни, които приемат спазването на финансова дисциплина. Това дава по-добри стартови позиции на страната ни в предстоящите процеси на преформулиране и преосноваване на ЕС. Няма съмнение, че ще се стигне дотам. Добре е, че България изглежда стабилна", посочва в интервю за "Класа" социологът доц. Антоний Гълъбов.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Какво решиха лидерите на Европейския съвет днес

Свят Преди 5 часа

Урсула фон дер Лайен съобщи, че ще предложи стъпки, свързани със завършването на единния пазар

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Румъния преговаря със САЩ за Съвета за мир

Свят Преди 6 часа

Румънският президент потвърди на 6 февруари, че е получил покана

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

Денев: Служители на ДАНС не е имало при хижа „Петрохан“

България Преди 7 часа

От "Продължаваме промяната-Демократична България" днес поискаха оставката на Денев

Росен Желязков за случая "Петрохан": В момента нямаме право политически да налагаме внушения

Росен Желязков за случая "Петрохан": В момента нямаме право политически да налагаме внушения

България Преди 9 часа

Премиерът в оставка призова да се спазва презумпцията за невинност

Адвокатът на Гюров: Той няма да се върне в БНБ след като изпълни мандата

Адвокатът на Гюров: Той няма да се върне в БНБ след като изпълни мандата

България Преди 9 часа

Христев: След няколко месеца трябва да имаме и окончателно решение на Съда на Европейския съюз

<p>Мъж живял цял живот с троен полов орган</p>

79-годишен мъж живял цял живот с тройна анатомична аномалия, без дори да подозира

Свят Преди 10 часа

Поради местните разпоредби не се знае много за медицинската история на мъжа преди смъртта му и предоставянето на тялото му на изследователите, извън установеното по време на прегледа в Медицинския факултет

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

Тодоров: Камерите в козметични салони в Бургас не са за охрана

България Преди 10 часа

На установените седем адреса на лекарски кабинети в София са извършени процесуално-следствени действия

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Заради Епстийн норвежката полиция претърси имотите на бивш премиер

Преди 10 часа

Срещу Ягланд се води разследване

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

Затвориха дискотека в София, нощен клуб в Русе и сватбена зала в Дулово

България Преди 10 часа

Проверките са след трагедията в дискотека „Пулс“ в Кочани, в която загинаха 63 души, а над 200 бяха ранени

Обиск в Европейската комисия заради сделка с имоти за 900 млн. евро

Обиск в Европейската комисия заради сделка с имоти за 900 млн. евро

Свят Преди 11 часа

ЕК е „наясно с текущо разследване“ относно продажбата на 23 сгради

<p>Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.</p>

Ивайло Калушев е можело да бъде спрян още през 2022 г.: Бивш ученик с разказ за пропуснатите сигнали преди трагедията край Петрохан

България Преди 11 часа

В обширен аудио разговор пред разследващия екип на bird.bg — Мария Черешева, Атанас Чобанов, Димитър Стоянов и Александър Леви — Валери разкрива шокиращи подробности за „разпити с бира“, течове на информация към Ивайло Калушев и пълното бездействие на полицията спрямо сигналите за сексуално и финансово робство.

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Бризи Джонсън получи предложение за брак след инцидент на Олимпиадата

Любопитно Преди 11 часа

По време на самото състезание 30-годишната Джонсън закачи десния си ски-стълб във вратата малко след излизането си от улея за набиране на скорост на трасето, загуби равновесие и падна

ДНСК със скандални разкрития за незаконни сгради край Тунджа

ДНСК със скандални разкрития за незаконни сгради край Тунджа

България Преди 11 часа

Незаконно са изградени 45 масивни жилищни обекта