На първите си страници вестниците информират за дискусията на тема "България - накъде след кризата". В изказванията си държавният глава и премиерът Бойко Борисов демонстрираха единомислие по повечето въпроси и разбирателство между институциите им, пише "Труд".
Изданието акцентира върху думите на президента: "Бюджетът не създава условия за развитие". Според него българската икономика няма ясен профил, няма отговор какво ще развива и защо, и поради това кризата у нас има по-дълбок характер и последици.
Форумът се фокусира повече върху констатациите, отколкото върху рецептите за изход от икономическия срив, пише "Сега".
Излизането от кризата коментират на страниците на "Стандарт" икономисти и експерти. Според Иван Искров, управител на БНБ, ако има политическа стабилност, държавата ще изплува.
Финансистът Емил Хърсев препоръчва: в депресията, в която се намираме сега, никакви резки движения не са необходими.
"Уважавам Симеон Дянков, ще работим заедно в екип", заявява в интервю за "24 часа" макроикономистът проф. Илиян Михов. Преди дни той получи предложение да заеме вицепремиерски пост в българското правителство. Михов казва, че няма да се опитва да налага в дневния ред идеи, които са неприемливи или противоречиви.
Михов прогнозира, че България ще влезе в еврозоната с този валутен курс и валутният борд ще се запади до края.
"Кандидатстваме за еврозоната до лятото", съобщава "Монитор". Основният ни приоритет за следващите шест месеца ще е кандидатурата ни в ERM 2 и Шенген, каза финансовият министър Симеон Дянков на дискусия на тема "ЕС през и след испанското председателство и българските приоритети в съюза (2010-2011)".
"Борисов отвори границата", акцентира "Труд". Премиерът Бойко Борисов направи невъзможното вчера. В 15,20 ч той кацна с военен хеликоптер на граничната полоса на ГКПП - Кулата, разговаря с гръцки стачници за около 10 минути и ги убеди да отпушат границата, за да тръгне натрупалата се колона от над 7 км.
С това Борисов обра овациите на измръзналите и изнервени шофьори. В 17,10 ч тировете тръгнаха. "Виждам, че тракторите се отдръпват и колоната започна да се движи", каза премиерът от борда на хеликоптера.
"Костов е огорчен. Но той още не е нужен на ГЕРБ", коментира в "Труд" социологът Живко Георгиев.
Според него нито ДСБ, нито СДС са намерили досега най-полезния за себе си начин на поведение спрямо ГЕРБ.
"Докато лидерът на ДСБ Иван Костов успява в публичните си изяви да бъде по-убедителен и по-ясен, то при Мартин Димитров преобладаващите изказвания са в жанра на оплакването. Слабостта в диалога им с управляващите е гарантираната подкрепа на "Атака".
Когато се окаже, че премиерът няма нужда от нея, едва тогава Костов и Димитров могат да очакват и искат нещо. Засега сините изглеждат излишни.
Техният час ще дойде едва тогава, когато успеят да създадат достатъчен електорален кръг и да докажат на обществото, че те са дясната алтернатива на управляващите. Ако не намерят време да укрепят партиите си, значимият им миг може да не дойде в близките години", смята Живко Георгиев.
"Мобилизация по всички флангове за защита на малките болници", отбелязва "Сега". Дни преди да стане ясно колко болници ще оцелеят след реформата, критиките срещу действията на управляващите заваляха от всички посоки.
Срещу промените, които ще доведат до сключване на по-малко договори със здравната каса и евентуални фалити, по едно и също време се обявиха БСП, пациентски организации и самите болници.
Очертава се дейността на общинските болници да се свие с 59%, алармираха от БСП.
Мерките на правителството целят в страната да останат 100 болници, обяви Стойчо Кацаров - експерт от центъра за защита на правата в здравеопазването и бивш зам. здравен министър в кабинета "Костов". Той призова директорите на районните каси да не изпълняват незаконните указания на НЗОК и да не отказват договори.
"Висока топка", коментира "Капитал" номинацията на Кристалина Георгиева за еврокомисар от България.
"След провала на Румяна Желева Борисов сега прати топката висока над мрежата. Колкото и полезна да се окаже обаче, Георгиева нито може сама да заличи изцяло последиците от скандала, нито трябва да е завесата, зад която да се скрият уроците от него.
Един от тях за министър-председателя със сигурност е, че европейската му политика ще изисква повече анализ и ангажираност от това да се обажда на лидера на ЕНП Жозеф Дол.
Европейското политическо семейство на ГЕРБ е полезен и престижен партньор, но не е единственият, който трябва да се търси или на когото трябва да се разчита", пише седмичникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!