"Стандарт": 5,50 стига за министър, за келнер - не
"Стандарт": 5,50 стига за министър, за келнер - не   
Източник: Георги Димитров-Бруно, Vesti.bg

4000 души в бюрото за студентски труд в столицата се борят за обявените едва 6 работни места, информира "Стандарт" в публикация на първата си страница.

В нея се цитира и изказването на премиера Бойко Борисов, че студентската диплома от 5,50 стига за министър, но не и за келнер.

Това е положението у нас в разгара на кризата, е обобщил пред студенти от УНСС министър-председателят.

Почти всеки втори кандидат за магистратура у нас избира икономическа насоченост, смятат от академичните среди. "24 часа" пише още, че каквато и да е придобитата бакалавърска специалност, предпочитаната магистърска е ориентирана към мениджмънта.

Челните заглавия на днешните "24 часа" и "Труд" са свързани с финансово-икономически теми - "Първа птичка! Лизингът поевтинява, следват лихвите", извежда "24 часа", "Лихвите по влоговете у нас - най-добри в Европа" - "Труд".

Българските банки са най-изгодното място в Европа, където да вложите парите си, сочи сравнение на оскъпяването по влоговете между нашите и европейските трезори.

В момента нашите банки предлагат между 6,50 и 9,75 на сто доход за 3-месечен депозит, отчита "Труд". Изданието посочва, че в Европейския съюз приходът от такива пари в банка варира от 0,96 на сто в Белгия до 4,06 на сто в Кипър, сочат данни на Европейската централна банка за юли 2009 г. Статистиката сочи, че нашенецът държи в банка средно около 5000 лв.

Отзвук от протеста на служителите на МВР в неделя е водещата новина за "Сега". Магистратите се ядосаха, че униформените се опитват да влияят върху присъдите, пише вестникът.

Става въпрос за декларация на Съюза на съдиите в България, в която се посочва, че от магистратите "не може да се очаква да нарушават служебните си задължения, за да се харесат на определени кръгове от обществото или изпълнителната власт".

Съдиите отговориха на полицейския протест, пише и "Дневник".

Мълчаливият протест и подписката "Невинен до доказване на противното", организирани от полицейския синдикат в защита на подсъдими служители на МВР, не трябва да се превръщат във фактор за решенията на съда по тези дела. Това са заявили още съдиите в своята позиция.

Над 35 000 средно на година са подадените заявления (устни и писмени) за достъп до обществена информация в България. Това е отчела фондация "Програма достъп до информация", съобщава "Дневник".

По брой заявления на 10 000 граждани България се нарежда на второ място след САЩ, е заявила Гергана Жулева, изпълнителен директор на организацията.

Не се готви покачване на акциза върху горивата и алкохола, пише "Сега".

Изданието посочва, че бюджет 2010, в който са заложени тези параметри, още не е готов, въпреки че финансовият министър Симеон Дянков обеща да го вкара до дни в парламента.

От "Сега" са научили, че червеният депутат Стефан Данаилов е предложил по време на семинара на левицата в курорта "Боровец" партията да направи решителна стъпка за връщане на доверието, като всички бивши министри напуснат партията.

Предложението е било отхвърлено, е потвърдил за "Сега" бившият министър на културата.

До края на годината неизпълнението на приетите общински бюджети ще надхвърли 400-450 млн. лева, пише "Класа". За това са предупредили от Националното сдружение на общините в Република България.

Според сдружението собствените приходи на над 130 общини намаляват съществено, като в 50 от тях - с над 20%.

Изданието цитира и финансовия министър Симеон Дянков, според когото до края на годината няма да има пари за повечето от проектите на общините.

По темата "Монитор" извежда друг акцент от изявлението на министъра - заявеното от него намерение държавата да прехвърли имоти на общините, за да подпомогне местната администрация във финансирането на регионите.

Бизнесът е против вдигането на лихвата за просрочени данъци, пише по темата "Класа" под глава. Според изданието "държава и общини дължат над половин милиард лева на българските фирми".

Значително ще се вдигне наказателната лихва за забавени данъци, отбелязва "Стандарт", като се позовава на източници от Министерския съвет.

Годишната лихва за забавено плащане на данък ще бъде 21,57 на сто, а за всеки ден пресрочване санкцията ще бъде 1/360 от 21,57 процента.

"Панаирът остава в Пловдив" е друго заглавие от първата страница на "Труд". При откриването на изложението министър-председателят Бойко Борисов категорично е заявил, че панаирът ще продължи да се организира в Пловдив, тъй като той е "марка на града".

Премиерът визираше търканията между държавата и частните й партньори в изложението, допълва "Труд". Тази година в панаира участват 1985 компании от България и 43 държави. 

"В условията на криза провеждаме панаир, участват 2000 фирми, от които 1100 чужди. Това е добър знак, че сме в права посока", е казал Бойко Борисов.

Лизингът за автомобили започна да поевтинява, условията стават по-облекчени, а някои фирми искат само лична карта от клиентите, пише "24 часа".

В момента оскъпяването се движи между 5,25 и 8,46 на сто. Допреди месец лихвата е била с близо 10 процентни пункта по-висока.

Лихвите падат и колите ще поевтинеят още, са заявили големи вносители, които участват в "Автомобилен салон" на Есенния панаир в Пловдив, цитирани в "24 часа".

Службите да се заемат със създадената преди два дни партия, нареди вчера премиерът Бойко Борисов, цитиран от "24 часа".

Той е определил формацията като противоконституционна. "В България няма условия за радикализиране на ситуацията по етнически и религиозен признак, няма и почва за партии на етническа и религиозна основа", е коментирал зам.-председателят на ДПС Лютви Местан в Стара Загора.

От ВМРО са заплашили да разрушат паметника на незнайния турски воин, издигнат от братята Юзеирови в село Славяново. До 2 октомври обаче е срокът, в който те трябва да решат дали да не го съборят доброволно.

RWE няма да прекрати участието си в проекта за АЕЦ "Белене", пише "24 часа", като цитира изказване на премиера Бойко Борисов след среща с ръководството на германската компания.

В интервю за "24 часа" депутатът от БСП Михаил Миков заявява, че на БСП й трябва промяна - в начина на работа, и в обществената комуникация, и в динамиката на решенията и тяхното изпълнение.

Не мога да разбера защо само от опозицията се интересувате, защо не се интересувате от вътрешнопартийните проблеми на управляващите, казва Миков.

По думите му, в управляващия проект ГЕРБ има една "плетеница", която рано или късно ще попадне на вниманието на хората. Въпросът е кога медиите ще тръгнат да я разплитат, казва още Михаил Миков.

Според социолога Живко Георгиев най-полезното, което БСП може да направи  в отговор на критиките срещу партията, е да изложи своята истина ясно, кратко, убедително.

Не да мълчат или с общи заклинания да отхвърлят като политическа атака, тенденциозна и прочее, упреците от страна на управляващите, казва в интервю за "24 часа" експертът, който участва на семинара на БСП в курорта "Боровец", за да представи обществените нагласи пред членовете на партията.

Триумвират може да застане начело на НДСВ, пише "24 часа". Това е един от обсъжданите в жълтата партия варианти, след като лидерът Симеон Сакскобургготски подаде оставка.

Тя ще бъде гласувана на конгреса в края на ноември, посочва вестникът.

Бившият зам.-министър на отбраната Пламен Радонов и ген. Орлин Иванов, бивш шеф на ВКР, ще бъдат разпитани като свидетели по възобновено дело срещу Николай Цонев, военен министър от кабинета "Станишев", пише "24 часа".

Разследването се води от Софийската военно-окръжна прокуратура, но се наблюдава от два отдела на Върховната касационна прокуратура. Делото е образувано през 2002 г. заради неизгодна сделка за доставка на имущество за Военновъздушните сили - резервни части, гуми и други.

"Новинар" пише на първа страница, че 14 компании за едра строителна техника са бойкотирали международния панаир с мотива, че не е професионално да се смесват различни типове стоки на едно изложение.

В повечето страни панаирите са специализирани, са завили в писмо до медиите фирмите.

"Пенсионната възраст без промяна заради кризата" е челното заглавие за "Земя". Изданието цитира заместник социалния министър Христина Митрева.

По темата предстои дискусия, но на този етап вдигането на годините за пенсия се отлага, е уточнила тя.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Какво наистина е договорено между САЩ и Иран

Свят Преди 1 час

Не е ясно кога или как споразумението може да бъде финализирано

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Трамвай дерайлира и се вряза в сграда в Белград

Свят Преди 2 часа

Двама пътници са получили сериозни травми под формата на счупвания на крайници

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Съпругът на бившия шотландски премиер се призна за виновен

Свят Преди 4 часа

Шейсет и две годишният Питър Мърел бе задържан под стража

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Oбвинения за изтезания и сексуално насилие срещу Израел

Свят Преди 4 часа

Около 50 от активистите в глобалната хуманитарна флотилия за Газа са били приети в болница в Турция

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Арестуваха известната турска актриса Серенай Саръкая

Свят Преди 4 часа

Саръкая е била задържана на летище в Истанбул при завръщането си от Италия

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Бунт и стрелба във венецуелски затвор, затворници подпалиха покрива

Свят Преди 5 часа

Демонстрантите обвиняват ръководството в изтезания

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

Радев се срещна с американския и.д. помощник държавен секретар по европейките въпроси

България Преди 5 часа

Двамата са обсъдили стратегическото партньорство между двете държави

<p>Лили Иванова след втория концерт в зала &bdquo;Олимпия&ldquo;: Щастлива съм, показах моето изкуство</p>

Лили Иванова след втория концерт в зала „Олимпия“: Щастлива съм, показах моето изкуство, беше невероятно удоволствие

Любопитно Преди 5 часа

В продължение на почти два часа, най-голямото име в българската поп музика представи едни от най-големите си хитове, заедно с нови песни

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

Интензивен трафик след серията почивни дни, близо 500 хил. коли се прибират към София

България Преди 6 часа

Най-натоварено традиционно ще бъде движението в посока София по автомагистралите „Тракия“, „Хемус“ и „Струма“

,

Жертвоприношение в името на науката: Защо пръстите и зъбите на Галилео Галилей се пазят в музей

Любопитно Преди 6 часа

Когато Галилео умира през 1642 г., Католическата църква категорично отказва да позволи той да бъде погребан в осветена земя заради еретичните му за онова време теории

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Дуейн Джонсън и Джулия Робъртс откриват 14-ото издание на „Великият понеделник”

Любопитно Преди 6 часа

Гласуването вече е активно, а участниците в него могат да спечелят награди

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

САЩ и Иран охладиха надеждите за скорошен пробив в мирните преговори

Свят Преди 6 часа

Марко Рубио предупреди, че Вашингтон ще търси „алтернативни варианти“, ако дипломацията с Техеран се провали

Какво време ни очаква до края на май

Какво време ни очаква до края на май

България Преди 7 часа

Последната седмица на месеца ще започне с приветливо време

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

Арестуваха шофьора, превозвал мигранти край Бургас

България Преди 7 часа

Мъжът е заловен късно снощи в Пловдив

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната

България Преди 8 часа

Полицейската операция е започнала на ГКПП „Капитан Андреево“ на границата с Турция, съвместно с Агенция „Митници“

<p>Важно за пътуващите: Промени в движението на влаковете през Централна гара София</p>

Важно за пътуващите: Временни промени в движението на влаковете през Централна гара София

България Преди 8 часа

Те касаят организацията в източното направление между гарите Централна, Подуяне пътническа и Искър