Е врокампанията у нас беше период, в който се структурираше вътрешното политическо пространство за времето след вота. Това каза в интервю за Vesti.bg водещата на "Събуди сe" по Нова телевизия Мирослава Иванова.
Затова и отстрани изглеждаше сякаш политиците си пазят и силите, и белия, и черния PR, за после, когато ще им трябват повече, добавя тя.
Ето и пълният текст на интервюто на Севделина Николова:
- Г-жо Иванова, към края сме на кампанията за Евроизбори 2014. Как бихте я определили? По-скоро позитивна или по-скоро негативна беше тя по Ваша преценка?
Мира Иванова: Кампания, чийто фокус определено не бяха изборите за евродепутати. Беше подготовка за нещо, което следва, което предстои и то не на 25 май. Смятам, че избирателите не разбраха какви битки смятат да водят българските депутати в Европейския парламент, какви идеи се готвят да отстояват, за какви права да воюват. Кампанията беше затворена в полето на вътрешната политика, в домашните скандали, в старите междупартийни свади. Еврокампанията у нас беше период, в който се структурираше вътрешното политическо пространство за времето след вота. Затова и отстрани изглеждаше сякаш политиците си пазят и силите, и белия, и черния PR, за после, когато ще им трябват повече.
- Изненадаха ли ви с нещо политиците? Бихте ли откроили положителните и отрицателните черти на политическите изяви през последния месец?
М.И.: Част от участниците в това състезание впечатлиха със средствата, които инвестираха в тази кампания. Искам да знам откъде са тези пари. Искам да знам и дали всички участници в състезанието играят за собствените си отбори, има ли сделки, уговорени мачове. Това скоро ще си проличи.
- Дали гражданите научиха малко повече за Европа?
М.И.: Не мисля. А и целта не беше тази.
- А вие, като журналист, какво научихте в този период? Смятате ли, че колегите заедно с политиците има какво да се усъвършенстват, за да стане темата "Европа" интересна и продуктивна за гражданите?
М.И.: Със сигурност има над какво да работим. Слабо звено в нашата работа е неспособността ни да обясняваме връзките между събитията. Едно решение, взето в Брюксел, може да промени съдбата на поколения напред. За мнозина от нас обаче то си остава просто решение, взето в Брюксел, далече от нас. Колко от хората реално следят дискусията и събитията, свързани с "Южен поток" например? Да, част от политиците фокусираха вниманието върху темата, но съм сигурна, че за мнозинството от избирателите темата не е съществена. А всъщност е. И е свързана пряко с начина, по който ще живеем години напред. Защото не става дума просто за една тръба.
- Вие самата как ще се включите в отразяването на изборите?
М.И.: Тази неделя "Събуди се" ще започне в 7, както винаги, но ще продължи с час повече - до 10 ч. Ще дадем старт на изборния ден и ще проследим неговото начало. Вечерта ще прекарам на "Позитано".
- Какво бихте казали на читателите ни във връзка с вота на 25 май?
М.И.: Само едно - да гласуват. Апатията е най-добрият приятел на статуквото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!