"Нас червеното знаме дели ни", е водещото заглавие в "Капитал", посветено на битката за лидерството в БСП между действащия председател Сергей Станишев и на бившия президент Георги Първанов.
Съперничеството между двамата "големи" постави разделителни линии из структурите в цялата страна, които трудно ще бъдат заличени. Те биха имали смисъл, ако са за идеи, за начина левицата да бъде възприета от хората като най-сериозна алтернатива на ГЕРБ, за реформи в партията. Но не са. Затъването във все повече личностни борби, в припомнянето на минали прегрешения, високомерие и неудовлетворени лични амбиции няма да спре и след конгреса.
Първанов в интервю за "Стандарт": Аз печеля битки, Станишев ги губи. "Той е добър международник и лично съм го водил в Берлин, Лондон, Москва. Но загубите станаха много, не се вижда светлина в тунела", заявява Първанов в интервюто.
Също за "Стандарт" Сергей Станишев казва: "След като конгресът приключи своята работа и вземе своите решения включително и за това, кой да е лидер на БСП, се надявам разумът да надделее и да насочим всичките си усилия към работата по спечелване на следващите парламентарни избори".
"Столичният общински съвет - цитаделата на мушмороците", коментира "Сега". За да осигурят комфорта на кмета Йорданка Фандъкова и да я предпазят от тегобата да отговаря на неудобни въпроси, столичните общински съветници променят правилника на работата си.
Според измененията кметът може да бъде питан само за (не)изпълнение на решенията на общинския съвет, но не и по други въпроси, които касаят подчинената му администрация и общински предприятия. Фандъкова няма да е длъжна да отговаря на въпроси по проблемите на града, ако няма конкретно решение, по което да се отправи питането. Към същностните промени в работата на общинарите те включват и по-високи суми за представителни разходи.
"Болниците да поемат и скъпи импланти, ако спасяват живот", отбелязва в интервю за "24 часа" д-р Пламен Цеков, директор на Националната здравноосигурителна каса. Той съветва: Ако лекари искат от хората пари за животоспасяващи операции, да отидат при мениджъра на болницата и да си търсят правата. За консумативите предстои дебат, обяснява д-р Цеков, там нещата са доста объркани.
Целта на приетите промени в Закона за здравето не е да се увеличават приходите в хазната, а да се запази и подобри здравето на хората, уверява Александър Ненков, депутат от ГЕРБ, в интервю за "Класа". "В момента ние сме първенци по сърдечносъдови заболявания в Европа, имаме нарастване на онкологичните заболявания, някои от които са пряко свързани с тютюнопушенето, припомня той.
"Защо не приравним пушенето с употребата на наркотици?", пита независимият народен представител Кирил Гумнеров, също в интервю за "Класа". Според него е необходим закон, който да регламентира тютюнопушенето, но не в този му обхват и не в този момент.
Глобите, които депутатите записаха в забраната за пушене, са несъбираеми, коментира "Стандарт" под заглавие "Изпушване". "Пушачи, спете спокойно! Наказания за онези, които продължават да димят дори и след 1 юни, няма да има. Не защото някой се е трогнал от воплите на пушачите за посегателствата над скъпоценната им свобода и се кани да промени закона. А защото глобите, които депутатите записаха в него в стремежа си да се докарат пред Европа, са на практика несъбираеми", пише изданието
"Плевнелиев съблазнява големи инвеститори с пари кеш", акцентира „Сега”. Президентът Росен Плевнелиев реши да смае с български рог на изобилието американския бизнес. По време на визитата си в САЩ държавният глава обеща инвеститорите да получават пари кеш, ако изберат България.
През последните седмици управляващите от ГЕРБ на разни форуми у нас подхвърлиха идеята да се плаща на потенциални инвеститори, за да предпочетат именно България за разгръщане на бизнеса си. За първи път обаче суровото хрумване се сервира като сериозно намерение - при това от самия президент и в чужда държава. Има риск Брюксел да обяви паричната подкрепа за избрани компании за недопустима държавна помощ, която вреди на честната конкуренция, коментира изданието.
Очаква се през тази година приходите от чужди туристи у нас да надхвърлят 3 млрд. евро, пише "Труд". За миналата година те са били около 2,8 млрд. евро, което е около 11% от брутния вътрешен продукт на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!