"24 часа": В 18 от 28-те области пием мръсна вода
Източник: netinfo
Ср ред анализ на Министерството на екологията в 18 от 28-те области в страната питейната вода за населението не отговаря на здравните стандарти за безопасност, алармира "24 часа". Замърсяването включва фекални бактерии, натрий, амоний, олово, арсен и хром.

Най-зле е положението в област Пазарджик, там нормата от 5% нестандартни показатели, препоръчана от СЗО, е надхвърлена над два пъти. Некачествени сондажи вкарват отрови и в дълбоките слоеве на земята, а подпочвените запаси намаляват.

"Лабораториите ни - далеч от стандарта", съобщи за "Труд" проф. Добрин Свинаров, национален консултант по клинична лаборатория. Страната ни е единствената в ЕС, в която няма нито една клинична лаборатория, отговаряща на международния стандарт за качество ISO 15 189. Това означава, че резултатите от изследванията, получавани от пациентите, не са със същата сигурност и надеждност като на останалите болни в Евросъюза.

"Нерви и страх в "Пирогов", пише "Стандарт". Вече втора седмица болницата се тресе от скандали. Проверка на МЗ откри куп нарушения, а лекари излизат и разгласяват ужасяващи подробности от работата си заради липса на оборудване. В същото време докторите от спешния център не спират да приемат пациенти. Заради ситуацията, водещи хирурзи се замислят да сменят работното си място.

"Стандарт" съобщава за сделката на годината във фармацията - обединението на "Актавис" и "Уотсън", която така става третата най-голяма генерична компания в света, нещо, което подчертава и Питър Бергуист, вицепрезидент на "Продажби и маркетинг" за Централна и Източна Европа на "Актавис".

В интервю за "24 часа" ген. Тодор Коджейков, и. д. началник на Националната служба за охрана, подчертава, че службата не плаща почивките и хобитата на държавниците. "Дошъл е моментът службите - НСО, НРС и "Военна информация" - да заработят със законов регламент и с европейска визия. Има идея наши служители да охраняват и транспортират посланиците на страната ни в държави, в които има трайни конфликти - както сега в Ирак, Афганистан и Йемен. Така младите хора, идвайки на работа в НСО, ще имат сигурност, че могат достойно да приключат кариерата си, а не да напускат, когато достигнат определена възраст", казва генералът.

"Труд" съобщава, че по решение на Конституционния съд отпада глобата за хора, които работят без трудов договор. Санкцията беше въведена в Кодекса на труда в началото на годината с аргумента, че така ще се пресече сивата икономика. Глобата изкуствено се представя като защита на интересите на санкционирания, приема КС.

Съдиите напомнят, че конституцията защитава и гарантира труда, за който държавата трябва да създаде условия. И санкциите не може да се приемат за грижа от страна на държавата.

Искра Фидосова, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ, задава риторичен въпрос пред "Преса": "Защо главният прокурор да не е съдия?", отговаряйки, че той трябва да е максимално независим, да има добро име и всичко около него да е прозрачно.

"Атака" внесе сигнал в Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси и в Държавната комисия за предотвратяване и установяване на конфликтите на интереси на Вики Политова, генерален директор на Би Ти Ви, пише на първа страница изданието на националистите.

Според лидера Волен Сидеров има огромен конфликт на интереси, свързан с последните проблемни промени в Закона за горите. Политова е притежател на акции от ПИБ, а съпругът й е в Надзорния съвет на същата банка. Именно ПИБ е инвестирала в ски курортите в Банско, Витоша, Боровец и Разлог.

"Европейският съд нареди на страните от ЕС да наемат на работа студенти от България", пише "Сега". Страните-членки на ЕС, трябва да позволят на студенти от България и Румъния да работят на трудовия им пазар - решиха съдиите в Люксембург. Решението е произнесено по иск, заведен от австрийски работодател, на когото регионално бюро на службата по труда и заетостта във Виена отказало през 2008 г. да даде разрешение да наеме на работа български гражданин, студент в Австрия.

Изданието пише също, че България е стигнала до още една наказателна процедура в ЕС заради ветрогенераторите на Калиакра. Според ЕК страната ни не е провела оценка на възможните въздействия на хиляди ветроенергийни и над 500 други проекти в защитените зони в района на нос Калиакра.

Във финансов обзор, публикуван вчера, УниКредит констатира: "До месеци България ще получи по-висок рейтинг", коментира "Сега". Тази прогноза е много радваща, защото по-високият рейтинг означава по-ниски лихви по заемите. Според УниКредит новината за подобрената оценка може да дойде преди Нова година.

Но в анализа се посочва също, че доходите през 2012 и 2013 г. ще растат много бавно, а безработицата няма да отстъпи от сегашните 12% и догодина. Междувременно Евростат обяви нови данни за брутния вътрешен продукт на държавите от ЕС. Те показват две печални констатации - България не само си остава най-слабата икономика в ЕС, но вече изостава и от другия аутсайдер - Румъния.

Мажоритарният собственик на Корпоративна банка Цветан Василев търси 1 млрд. евро, за да придобие контрол върху "Виваком", съобщава "24 часа". Сумата ще покрие задълженията на оператора. Банкерът се е договорил с банките кредиторки да изкупи целия дълг на телекома.

"Образованието става лукс, достъпен само за елитите", пише "Сега". Европейските университети все повече се превръщат в "закрити клубове" за привилегировани младежи, което води до опасно разделение сред тях. Според Националния съюз на студентите (НСС) констатацията е направена въз основа на данни, получени при прилагането на Закона за свободата на информацията.

В британските университети учащите се от Евросъюза са един на всеки 20 студенти и аспиранти. Най-много са от Ирландия, Германия, Франция, Гърция, Полша и Кипър. Те плащат същите такси, както и британските им колеги, докато студентите извън Евросъюза плащат много по-високи такси. Като цяло в Европа се забелязва тревожната тенденция младите умове "да изтичат" в друга посоки.

Около 400 млади висшисти са успели да останат на работа в държавната администрация по програмата "Старт на кариерата" за последните 5 години, публикува данни на Агенцията по заетостта "Труд". Програмата стартира през 2002 г, и една от целите е "превенция срещу изтичането на мозъци". Участие в нея в последните пет години са записали 1728 души.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тежка катастрофа блокира прохода "Шипка", пострада мотоциклетист

Тежка катастрофа блокира прохода "Шипка", пострада мотоциклетист

Свят Преди 2 минути

Мотоциклетистът е откаран в болница

Иран задържа танкер с незаконна пратка в Ормузкия проток

Иран задържа танкер с незаконна пратка в Ормузкия проток

Свят Преди 34 минути

ИРНА публикува изявление на КГИР, в което се посочва, че танкерът е бил отведен в ирански териториални води

<p>Мерц запазва &quot;защитната стена&quot; срещу АзГ</p>

Мерц: Няма да има никакво сътрудничество с крайнодясната АзГ

Свят Преди 1 час

Мерц последователно заявява, че блокът му ХДС/ХСС никога няма да работи с АзГ

Обилни валежи предизвикаха свлачище в Индонезия, има жертви и изчезнали

Обилни валежи предизвикаха свлачище в Индонезия, има жертви и изчезнали

Свят Преди 2 часа

Свлачището, причинено от обилни валежи, удари три села в провинция Централна Ява

Жест на помирение: Ватиканът върна 62 артефакта на Канада

Жест на помирение: Ватиканът върна 62 артефакта на Канада

Свят Преди 2 часа

Повечето от предметите в колекцията са били изпратени в Рим от католически мисионери за изложба през 1925 г. в градините на Ватикана

<p>&quot;Те не могат да говорят, ти защо мълчиш?&quot;</p>

"Те не могат да говорят, ти защо мълчиш": Протест срещу насилието над животни в София

България Преди 2 часа

Граждани издигнаха транспаранти с надписи "Законите ни са по-мъртви от жертвите"

„Клетката“ 2 – битката на „малкия“ човек срещу системата

„Клетката“ 2 – битката на „малкия“ човек срещу системата

Любопитно Преди 3 часа

Премиерата на криминалната драма предстои в понеделник от 22:00 ч. по NOVA

Политическите реакции след отсрочката на санкциите срещу „Лукойл” у нас (ОБЗОР)

Политическите реакции след отсрочката на санкциите срещу „Лукойл” у нас (ОБЗОР)

България Преди 3 часа

Часове преди САЩ да обявят дерогацията за страната ни - Румен Спецов беше назначен за особен управител на активите на "Лукойл" в България

Малък самолет падна в Сърбия, има загинал и ранен

Малък самолет падна в Сърбия, има загинал и ранен

Свят Преди 3 часа

Загиналият е бил вторият пилот на 30 години, който е бил обявен за мъртъв на мястото на инцидента.

17-годишният син на Радан Кънев е задържан с марихуана

17-годишният син на Радан Кънев е задържан с марихуана

България Преди 4 часа

Бащата е повикан в районното, където се намира и в момента

<p>Трябваше ли ДНК-то на Хитлер да бъде изследвано?</p>

Трябваше ли ДНК-то на Хитлер да бъде изследвано – или просто да бъде оставено на мира?

Свят Преди 4 часа

Старателна работа на международен екип от учени успя да развенчае дългогодишния слух, че Хитлер е имал еврейски корени

Нощна атака: Украйна свали две ракети „Кинжал“ и 91 дрона, жертва в Днепър

Нощна атака: Украйна свали две ракети „Кинжал“ и 91 дрона, жертва в Днепър

Свят Преди 5 часа

Една ракета и 41 дрона са поразили целите си на 13 места в Украйна

Какво знаем за последните минути на екзекутирания Стивън Брайънт

Какво знаем за последните минути на екзекутирания Стивън Брайънт

Свят Преди 5 часа

Той избра да бъде екзекутиран чрез разстрел, вместо чрез смъртоносна инжекция или електрически стол

9 души загинаха, 32 ранени при взрив в полицейски участък в Кашмир

9 души загинаха, 32 ранени при взрив в полицейски участък в Кашмир

Свят Преди 6 часа

Сред загиналите при експлозията са разследващи полицаи и фотографи

Премиерът Желязков: Постигнахме най-доброто за рафинерията

Премиерът Желязков: Постигнахме най-доброто за рафинерията

България Преди 6 часа

Това заяви министър-председателят Росен Желязков по повод на получената дерогация през вчерашния ден

Пуснаха под домашен арест един от задържаните митничари на ГКПП "Калотина"

Пуснаха под домашен арест един от задържаните митничари на ГКПП "Калотина"

България Преди 6 часа

Вторият задържан е освободен още вчера без обвинение