Марияна Николова призова българите да изберат родното Черноморие
Марияна Николова   
Източник: МС

В ицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова призова българите да изберат черноморските ни курорти за почивка през това лято, защото предлагат добри и безопасни хотели и прекрасни плажни ивици.

„Приоритет в условията на пандемия е да стимулираме българите да почиват в страната, независимо дали на море, на планина или в СПА курортите. По този начин ще подпомогнем българската икономика и ще компенсираме отлива на чужди туристи“, заяви вицепремиерът Николова по време на срещата си с ръководствата на морските курорти „Албена“, „Св. Константин и Елена“ и Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.

Изпълнителният директор на „Албена“ АД Красимир Станев представи протичането на летния сезон в комплекса. По думите му ситуацията през месец юли е по-добра в сравнение с юни, а през август и септември се очаква добър и нормален сезон. Като цяло обаче тази година ще бъде по-слаба в сравнение с 2019 г. и около 25% от хотелите в „Албена“ въобще няма да отворят. Основните туристи на комплекса през този сезон са предимно българи, румънци и германци.

Удрят туристи с такси на морето, 40 лв. за интернет

Красимир Станев постави проблема, че все още не е стартирала програмата за подпомагането на чартърите с чуждестранни туристи. Държавата пое ангажимент да субсидира с 35 евро пристигането на всеки гост. От „Албена“ АД са доволни от икономическата мярка за запазването на работните места 60/40, която за туризма става 80/20, но според тях трябва да бъде удължена и доразвита. Според Станев е необходима силна и агресивна реклама на България в Европа за сезон 2021 и затова настоява да се възстановят туристическите представителства на страната в чужбина. Същите проблеми на срещата постави още Елена Косева, изпълнителен директор на “Св. Св. Константин и Елена” АД.

Вицепремиерът Николова се ангажира бързо да бъде довършена мярката за подпомагането на чартърите. Според нея субсидирането на полетите ще повиши интереса на чуждите туроператори към България, които ще могат да предлагат по-добри оферти за страната в Западна Европа. “Изключително важно е тази мярка да подпомогне освен това лято и предстоящия зимен сезон, но и сезоните през 2021 и 2022 г., за да се възстанови изцяло най-засегнатият сектор”, коментира вицепремиерът. Тя акцентира, че България може да предложи изключително разнообразни форми на туризъм. Затова трябва да се развиват още екологичният, СПА, балнеоложкият, културно-историческият, селският, винен, вело туризъм и др.

Туристи сигнализират за мръсни води по родното Черноморие

Марияна Николова разговаря за потенциала на СПА туризма при срещата си със Сийка Кацарова, председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Министерството на туризма ще работи в тясно сътрудничество с Българския съюз по балнеология и СПА туризъм за подготовката на програмите за балнеология и СПА у нас на германските туристи.

Германската асоциация на здравно-осигурителните каси включи страната ни към списъка с държави, в които признава предоставянето на медицински амбулаторни услуги. Очаква се през есента в балнео и спа курортите в България да пристигнат германски туристи, на които процедурите ще се заплащат от здравните им застраховки. Сийка Кацарова обясни,че започва информирането на гражданите в Германия за тази възможност, което трябва да става с помощта на държавата и насочването на средства са реклама. Елена Косева от “Св. Св. Константин и Елена” АД обяви, че очакват през октомври първите германски туристи в рамките на новия проект.

Къде морето е по-хубаво – България или Гърция

Вицепремиерът Марияна Николова подчерта, че програмата ще даде тласък за превръщането на България в целогодишна туристическа дестинация. По този начин ще се развият СПА курортите Сандански, Велинград, Хисаря, Поморие, Вършец, Девин и др.

Тя: - Като Пепеляшка съм - чистя, готвя, пера... Той: - Нали ти обещах, че ще живееш като в приказките!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нобеловият лауреат, който беше изненадан по време на поход: "Беше интересен ден"

Нобеловият лауреат, който беше изненадан по време на поход: "Беше интересен ден"

Свят Преди 1 минута

Комитетът така и не успя да се свърже с д-р Фред Рамсдел, съпругата му разбра първа

Опасно свлачище подкопа път в Асеновградско

Опасно свлачище подкопа път в Асеновградско

България Преди 1 минута

Подкопано е едното платно за движение – на дълбочина около 1 метър

Русе

България под вода: Варна, Русе и Велико Търново бедстват след потопа

България Преди 26 минути

Река Янтра е достигнала ниво от 2,20 метра, което е опасно близо до критичния праг

Робин Уилямс с дъщеря му Зелда

„Моля ви, спрете“: Дъщерята на Робин Уилямс срещу AI клипове с баща ѝ

Любопитно Преди 35 минути

Зелда Уилямс осъди генерираните с изкуствен интелект видеа на покойния актьор, наричайки ги „гадни“ и „обидни“

Росен Желязков: Наследените проблеми вече не могат да бъдат оправдания

Росен Желязков: Наследените проблеми вече не могат да бъдат оправдания

България Преди 38 минути

По думите му правителството показва завиден коалиционен дух

Затварят Коринтския канал за ремонт

Затварят Коринтския канал за ремонт

Свят Преди 45 минути

Каналът свързва Коринтския със Сароническия залив и съкращава значително пътя между Йонийско и Егейско море

Пеевски за Радев: Нека си прави партията с Копринката и Узунов, искам го на терена

Пеевски за Радев: Нека си прави партията с Копринката и Узунов, искам го на терена

България Преди 49 минути

Лидерът на "ДПС - Ново начало" се обяви против евентуално излизане на президента от политиката за две години след края на президентския му мандат

Срутването на сграда в Мадрид отне живота на 4 души

Срутването на сграда в Мадрид отне живота на 4 души

Свят Преди 52 минути

Причината за срутването се разследва

Белият дом се подигра с „кикотенето“ на Камала Харис

Белият дом се подигра с „кикотенето“ на Камала Харис

Свят Преди 1 час

Харис от години е обект на критики заради отличителния си, често бурен смях

<p>Осъдиха&nbsp;мъж за разпространение на детска порнография</p>

Съд в Хасково осъди мъж условно за разпространение на детска порнография

България Преди 1 час

Случаят с Константин Вишински е от средата на ноември 2022 година, когато общо 13 души в цялата страна бяха задържани при акция срещу разпространението на порнографски материали с участието на деца

Напрежение в САЩ: Гвардейци от Тексас са разположени в Илинойс по заповед на Тръмп

Напрежение в САЩ: Гвардейци от Тексас са разположени в Илинойс по заповед на Тръмп

Свят Преди 1 час

Местните власти на щата Илинойс и на град Чикаго се опитват да блокират разполагането на войници чрез съдебно дело, но към момента не успяват

<p>&bdquo;Деца бяха напълно <span style="color:#ff0000;">разкъсани</span>&ldquo;:&nbsp;Бомбена атака в Мианмар, загинаха 24 души</p>

Военен парапланер бомбардира протест в Мианмар, загинаха 24 души, а 47 са ранени

Свят Преди 1 час

Хиляди са загинали и милиони са били разселени от 2021 г. насам, когато армията завзе властта в страната

.

Лекари и сестри в Павликени на протест срещу смяна на ръководството на болницата

България Преди 1 час

Медиците призовават дългогодишния управител да остане на позицията си

<p>Сестрата на Доли Партън с призив - &quot;молете се заедно с мен&quot;&nbsp;</p>

Семейството на Доли Партън разкри притеснения за здравето ѝ - сестра ѝ с емоционален призив

Любопитно Преди 1 час

„Снощи бях будна цяла нощ и се молех за сестра ми Доли. Мнозина от вас знаят, че напоследък тя не се чувства най-добре"

<p>Кибершок в Лондон: Данни на хиляди деца попаднаха в ръцете на хакери</p>

Опасна кибератака: Откраднаха данни на 8000 деца от детски градини в Лондон

Свят Преди 1 час

Хакерите са отказали да посочат каква сума пари са поискали от компанията, която управлява 18 детски градини в Лондон

Златото премина рекордните 4 000 долара за тройунция

Златото премина рекордните 4 000 долара за тройунция

Пари Преди 1 час

Глобална икономическа несигурност, търговската война на Доналд Тръмп и геополитически кризи повлияха на скока на златото