В аляха сигнали за купуване на гласове, за корпоративен вот. Това заяви Димитър Делчев, председател на "Движение България на гражданите" веднага след края на балотажа. Мая Манолова първоначално бе посочено, че остава с 10 на сто зад Йорданка Фандъкова, но после тази разлика намаля.  

Манолова заяви, че е дала всичко от себе си. Не е отговорила на вандалски актове, на агресията, на купуването на гласове. "Ако ме питате от какво ме е страх - не ме е страх от загубата, от принудата", а от това, че един от кандидатите за районни кметове, който й казал, че купуват пред очите му гласове. Полицаите казали, че нищо не могат да направят. Това е ситуацията в страната - безнаказано купуване на гласове, посочи Манолова няколко часа след края на изборния ден. 

БСП обаче няма да имат изказване. 

Видяхме как силово се склоняват хора да гласуват. Органите не реагираха на сигналите за конкретни секции, каза тя. 

Фандъкова печели в София, изненади и резултати от балотажа

Каква е избирателната активност в деня на балотажа

Властта няма страх от закона, смята бившият омбудсман. 

Тя изброи три важни неща: 

Първо спечелиха гражданите. За първи път от 14 години гражданите поискаха истински дебат за проблемите на столицата. Хората повярваха, че промяната е възможна. Между първия и втория тур за мен гласуваха още 50 хиляди души. И трето, София показа, че може да се обедини. Всички демократично настроени граждани си подадоха ръка и показаха, че могат да преодолеят партийните различния”, каза още Манолова. Тази нощ видяхме и друго - как може да бъде преодолян моделът на еднопартийната власт.

Манолова посочи, че ще изчака официалните данни и тогава ще обяви как ще запази тази енергия на гласувалите. Не отговори дали ще направи партия.

"Ще намеря начина и формата гражданската енергия да не бъде пропиляна. Промяната на модела в София и в България. Как ще направя това, ще обявя след като чуем окончателните резултати от днешното гласуване. Едно е ясно, че повече не трябва да допускаме хората, които ще ни управляват да бъдат избирани със силов и купен вот. Мисля, че всички се убедиха в това. Всеки човек е важен и смятам, че заедно можем и ще продължим да работим за промяната. Ще коментирам подробно след като станат ясни окончателните резултати, защото картината е много различна", подчерта Мая Манолова.

Първите данни сочат, че голяма част от десните са гласували за Манолова, а не за Фандъкова. Това заяви Евелина Славкова от "Тренд". 

Над 41 на сто от електората на Борислав Игнатов е дал гласа си за Мая Манолова. Той на първия тур бе на трето място. 

Борисов: Да биеш 15 пъти подред, кое е отстъпление

50 на сто от електората на Борис Бонев, който бе четвърти на първоя тур, и 55 на сто от електората на Ангел Джамбазки са дали вода си за нея. и 75 на сто от този на Волен Сидеров и над 80 на сто от електората на Десислава Иванчева също са я избрали. 

Според "Галъп" 98,1 на сто от електората на БСП е подкрепил Манолова, 44,4 на сто от "Демократична България", 57,3 от привържениците на Борис Бонев, 55,1 на сто от електората на ВМРО и 76,2 на сто от електората на "Атака". 

За Фандъкова са гласували основно електоратът на ГЕРБ. 26 на сто от почитателите на Бонев са гласували за Фандъкова. 

Резултатите показват, че за Йорданка Фандъкова на днешния балотаж в София са гласували основно привърженици на ГЕРБ, докато Мая Манолова събира много различен вот. Това заяви Първан Симеон от социологическата агенция "Галъп".

"Задължително е да се каже, че онези избиратели, които останаха без свои кандидати на втория тур на местните избори, са подкрепили днес Мая Манолова, но не са излезли толкова масово да гласуват", коментира Първан Симеонов. Той каза, че по-голямата част от избирателите на Борис Бонев и на Борислав Игнатов в София са гласували за Мая Манолова. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Радев наложи вето за Закона за отбраната и въоръжените сили

Радев наложи вето за Закона за отбраната и въоръжените сили

България Преди 2 часа

В мотивите си държавният глава изтъква, че са направени и стъпки в правилната посока

Разследват вероятни атентати срещу болници в Берлин

Разследват вероятни атентати срещу болници в Берлин

Свят Преди 3 часа

И при двата случая няма ранени

Олимпийци призовават Иран да спре екзекуцията на шампион по бокс

Олимпийци призовават Иран да спре екзекуцията на шампион по бокс

Свят Преди 4 часа

"Светът не трябва да стои безучастен, докато Иран заглушава своите шампиони“

Украйна ще бъде домакин на среща на ЕС за пробив в кандидатурата ѝ за членство

Украйна ще бъде домакин на среща на ЕС за пробив в кандидатурата ѝ за членство

Свят Преди 4 часа

Дипломатите търсят начини да ускорят процеса въпреки ветото на унгарския премиер Виктор Орбан

Полицията хвана 171 нарушители с електрически тротинетки само за 4 часа

Полицията хвана 171 нарушители с електрически тротинетки само за 4 часа

България Преди 4 часа

"В рамките на около общо 4 часа са проверени повече от 480 водачи на индивидуални електрически превозни средства"

Жозе Моуриньо

Жозе Моуриньо в центъра на скандал с неплатена хотелска сметка - ето какво се случи

Свят Преди 4 часа

Португалският треньор е обвинен, че е напуснал Турция, оставяйки след себе си неплатена сметка от близо 750 хиляди евро в луксозен хотел в Истанбул

Спорът между BBC и Тръмп не можеше да дойде в по-лош момент

Спорът между BBC и Тръмп не можеше да дойде в по-лош момент

Свят Преди 4 часа

Британската обществена телевизия предстои да преговаря с правителството на Обединеното кралство за подновяване на своята харта

Рекордни санкции за търговски обекти в София заради смесване на отпадъци

Рекордни санкции за търговски обекти в София заради смесване на отпадъци

България Преди 4 часа

Всеки търговски обект трябва да организира сметоизвозването си

Русия: Примирието около Запорожката АЕЦ приключи

Русия: Примирието около Запорожката АЕЦ приключи

Свят Преди 4 часа

И двата електропровода към централата са възстановени

Голям турски военен самолет се разби между Грузия и Азербайджан

Голям турски военен самолет се разби между Грузия и Азербайджан

Свят Преди 5 часа

На борда на разбилия се самолет е имало 20 души, включително екипажът

Русия се включи в атаките на Тръмп срещу "Би Би Си"

Русия се включи в атаките на Тръмп срещу "Би Би Си"

Свят Преди 5 часа

Посолството на Москва в Лондон заяви, че "идеологическата догма е заменила журналистическата етика" в корпорацията

Принцеса Кейт със специална поява на Деня на примирието (СНИМКИ)

Принцеса Кейт със специална поява на Деня на примирието (СНИМКИ)

Любопитно Преди 5 часа

Принцесата на Уелс почете паметта на героите в трогателна служба във Великобритания

Жечо Станков: Количествата горива са достатъчни

Жечо Станков: Количествата горива са достатъчни

България Преди 5 часа

На първо място е сигурността на доставките на достъпни цени – това е гарантирано, заяви министърът

<p>Кометата Борисов&nbsp;достига най-близката си точка до Земята</p>

Кометата C/2025 V1 (Борисов) достига най-близката си точка до Земята

Технологии Преди 5 часа

Новооткритата комета със сигурност е възникнала в рамките на Слънчевата система

8 холивудски звезди, които избраха да остаряват без корекции

8 холивудски звезди, които избраха да остаряват без корекции

Любопитно Преди 5 часа

Вижте звездите, които избраха да се откажат от пластичната хирургия и да остареят естествено

Пребиха човек насред Стара Загора посред бял ден

Пребиха човек насред Стара Загора посред бял ден

България Преди 5 часа

Работата по случая продължава