В рамките на организирана кампания през летния сезон на 2026 г. Комисията за защита на потребителите провери половината от плажовете по българското Черноморие. Резултатите не показват масови или системни нарушения, като не е установено и необосновано повишаване на цените на предлаганите от стопанисващите плажовете услуги. Констатиран е ограничен брой нарушения, свързани предимно с предоставяната на потребителите информация и с условията за ползване на услугите. Един от тези случаи беше разгледан днес на заседание на КЗП и се отнася до морски плаж във Варна.
На поставена на видно място информационна табела са били обявени отделни цени за ползването на чадър, шезлонг и шалте. На място обаче потребителите не са могли да наемат само избраните от тях принадлежности, а са били задължавани да заплатят целия предварително определен комплект, включващ чадър, два шезлонга и две шалтета, независимо от действителните им потребности.
Скритите капани на евтините чадъри и шезлонги по морето
Така потребител, който желае да ползва само част от обявените услуги, е бил поставян пред избора да заплати и за принадлежности, които не желае и няма да използва, или да се откаже изцяло от услугата. Обявяването на самостоятелни цени създава основателно очакване, че всяка от принадлежностите може да бъде наета поотделно. Отказът това да бъде направено ограничава свободата на избор на потребителя и може да го накара да вземе решение, което иначе не би взел.
Комисията прие, че това поведение представлява нелоялна търговска практика, и прилагането му е забранено със заповед на председателя на КЗП. Във връзка с установеното нарушение ще бъде ангажирана и административнонаказателната отговорност на търговеца, като предвидената от закона имуществена санкция може да достигне до 25 000 евро. При неизпълнение на влязлата в сила заповед и продължаване на забранената практика законът предвижда отделна, по-тежка имуществена санкция, която може да достигне до 35 000 евро.
Масирани проверки по морето: КЗП погва плажовете и ресторантите за цените
КЗП обръща внимание на търговците, че цените и условията за ползване на плажните принадлежности трябва да бъдат обявени предварително, ясно и недвусмислено, а реалното предоставяне на услугите трябва изцяло да съответства на обявеното. Потребителите имат право да получат ясна информация за цената и условията, преди да направят своя избор, както и да ползват услугите при предварително обявените условия. При разминаване между обявеното и действително изискваното на място те могат да откажат услугата и да подадат сигнал до КЗП.