Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната незаконно
Източник: БТА

"Възраждане" няма да стои и да гледа отстрани как се унищожава националната валута и стабилността на икономиката на страната. Обещахме ви нещо в първия ден, в който бе гласувано това управляващо мнозинство - няма да допуснем България да влезе в еврозоната незаконно".

Това заяви в декларация от името на парламентарната група "Възраждане" лидерът на партията Костадин Костадинов.

В началото на декларацията Костадинов посочи, че веднага след гласуването на новото правителство са задействани стъпки за рязко ускоряване на процеса по унищожаване на българския лев и премахване на валутния борд. 

Костадинов посочи, че абсолютен приоритет на новата четворна сглобка изглежда се оказва не справянето с политическата криза, преодоляването на икономическите трудности пред българските граждани и фирми или справяне с галопиращата инфлация, а насилственото вкарване на страната ни в еврозоната. 

"На среща на финансовите министри в Брюксел новият финансов министър пак е започнал да се моли, унизително за България, да бъдат направени някакви отстъпки от правилата, за да може страната ни да използва някакъв прозорец от възможности да влезе в еврозоната или по-скоро да бъде вкарана в еврозоната", добави Костадинов.

"Сякаш е редно и достойно да търсим влизане през някакъв прозорец, като джебчии да се втурваме в нечий чужд дом и да пробиваме дупка в стената, а не през официалния вход, когато става дума за едно от най-важните геополитически и икономически решения за страната ни, което потенциално ще донесе огромни рискове и неоправдани тежести за поколения българи напред", каза Костадинов и добави, че от "Възраждане" няма да позволят това "национално предателство". 

В декларацията си Костадинов изтъкна, че някои политици се облизват за парите от резерва на валутния борд, които се надяват да бъдат освободени и усвоени по линия на проекти и фирми, близки до управляващите.

"Колко апетитна хапка са 74 милиарда лева – активи на управление емисионно, дали това не е голямата цел на сглобката да си раздели тези пари, пазили 27 години стабилността на лева. 74 милиарда лева е повече от това, което ще гласуваме като бюджет за тази година", заяви Костадинов.

В декларацията се казва още, че самата еврозона влиза в поредна криза.

"Достатъчно е да се види мъчителната икономическа картина в България, която доскоро беше мотор на европейската икономика. Франция – втората по големина държава в еврозоната изпитва реална бюджетна криза, ред други държави имат редица промени. И докато световната икономическа реалност точно сега драстично ще се променя с възможните от това драстични сътресения, най-разумното е поне да не бързаме към къща с нестабилни основи, която тепърва ще се разклаща. Такава къща е еврозоната в пирамидален вид сега", посочи Костадинов. 

По думите му валутният борд многократно се е доказал като най-доброто убежище за българската икономика по време на глобални или европейски, икономически и финансови кризи.

"Да си припомним как България благодарение на валутния си борд със стабилен български лев беше сред малкото страни, справили се сами, без нужда от външна подкрепа или някакви спасителни програми по време на глобалната финансова криза, кризата в еврозоната, гръцката криза и истерията покрай COVID", посочи Костадинов.

"Паричната система на България доказано работи повече от отлично и е една от най-добрите в света и е устойчива на външни и вътрешни шокове. Защо да разваляме нещо, което работи. Отговорът на новото правителство е за кражба и слугинаж", каза още той.  

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 27 минути

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 54 минути

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 1 час

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 8 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 9 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 9 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 9 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 10 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 10 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 10 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 11 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 12 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

Намериха мъртво изчезналото момиче от Хасково

България Преди 13 часа

Магдалена Русева изчезна в събота сутринта

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 13 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 15 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 15 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани