Класа и ерудиция: Днес проф. Вера Ганчева щеше да навърши 80 г.
проф. Вера Ганчева   
Източник: БГНЕС

И зискванията за точност, ред и дисциплина изглеждат естествени и са валидни в цял свят, но у нас се възприемат като лична обида от онези, спрямо които биват предявявани. Думите са на проф. Вера Ганчева пред вестник "Култура" (2008). Днес се навършват 80 години от нейното рождение. Тя е писател, преводач, преподавател, издател и бетеанец. 

„Да „обезпокояваш" с императиви за графици, крайни срокове, детайлизирани справки по текстовете, упреци за пропуски и прочие, редакторки и редактори, които си седяха главно у дома поради липса на достатъчно работни помещения или в обетованата зона на кафенето на Съюза на преводачите, увреждаше не само служебните, а и личните отношения, както следваше да се уверя с изненадата на кръгъл наивник", коментира Ганчева в същото интервю.

Семейството, което определя формирането на личността 

Вера Ганчева е родена на 23 февруари 1943 г. в София, в семейството на културния и политически деятел Лалю Ганчев, дългогодишен посланик на България в Швеция,  и журналистката Надя Ганчева - създателка на списание „Лада“. 

„Без да абсолютизирам ролята на семейството и средата, в които човек „попада“ с раждането си, моят собствен опит и вече дългогодишните ми наблюдения на хората (позволявам си такова обобщение, приемливо за солидната ми възраст), не от днес и не съвсем от вчера, са ме убедили, че тяхното въздействие е определящо за формирането им от най-ранна възраст, още преди прословутите „първи седем години“. Не считам, че съдбата има нещо общо със случайността и затова за израстването и изграждането ми като личност при такива родители аз се считам задължена да й благодаря", казва още проф. Ганчева в интервюто за сайта на СБЖ.

През 1965 г. завършва „Славянска филология" в Софийския университет „Св. Климент Охридски", а през 1968 – „История на скандинавските литератури“ в Стокхолмския университет.

В началото е БТА...

От 1966 до 1976 г. Вера Ганчева работи в БТА, където последователно е репортер в „Международна информация", редактор, заместник-главен редактор и главен редактор на седмичното списание на БТА за литература, изкуство и култура „ЛИК".

„В БТА научих много и се постарах да отговоря на очакванията към мен най-напред като репортер, а впоследствие като заместник-главен и главен редактор на седмичника "ЛИК", казва Ганчева в интервю за сайта на СБЖ през 2018 г. „България се отваряше към света и дейността на БТА несъмнено подпомагаше този процес, който, както знаем, постепенно раздвижи за преобразования цялото ни общество. Ние, в „ЛИК", бяхме не само свидетели, но и участници в една зараждаща се културна революция", казва Ганева в интервю за сайта на Съюза на преводачите в България през 2020 г.

От 1976 г. тя е заместник-главен редактор на списание „Отечество", след което от 1978 до 1980 г. е главен редактор на издателство „Народна култура" и директор на издателството от 1980 до 1989 г. През 1991 г. основава издателство „Хемус", на което е управител до 2011 г. 

Принос към скандинавистиката у нас

През 1993 година проф. Вера  Ганчева защитава дисертация в Института за литература при БАН на тема „Към проблема за общоевропейските координати в развитието на шведската литература“. През 1996-1997 г. е директор на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Като един от създателите и дългогодишен ръководител на специалност „Скандинавистика“ в Софийския университет проф. Вера Ганчева полага основите на тази нова за България академична дисциплина, развива я и съдейства за превръщането й в истински център за изследване, представяне и рецепция на скандинавските литератури и езици. В специалност „Скандинавистика”, която оглавява до пенсионирането си през 2011 г., тя води лекционни курсове по история на скандинавските литератури, културна история на Скандинавския север, староскандинавска митология, художествен превод и др.

Книгите, преводите и...Пипи

Проф. Вера Ганчева е автор на шест книги с есеистика и литературна критика, много студии, предговори и статии, превела е редица произведения от шведската и норвежката литература. В продължение на повече от четири десетилетия издава, превежда и интерпретира жалонни произведения на норвежката литература, включително творби на Хенрик Ибсен, Кнут Хамсун, Сигрид Унсет, Аксел Сандемусе, Таряй Весос, Юхан Борген, Ролф Якобсен, Огуст Стриндберг, Улаф Х. Хауге, Астрид Линдгрен, Артур Лундквист, Тумас Транстрьомер, Ларш Гюстафсон, П. У. Енквист. Неин е първият превод на „Пипи Дългото чорапче" през 1968 г.

През 1984 г. е издадена първата й книга „Телескоп, път и две сиамски котки". Следват „Гладът като хляб" (1988), „Синьо + жълто = зелено" (1992), „Амалгама" (1993), „Швеция - страната и хората" (2001), „Емануел Сведенборг. Архитект на вечността" (2012).

Международно признание 

Проф. Вера Ганчева е носителка на много български и международни отличия. Сред тях са международната награда "Ханс Кристиан Андерсен" за превод на произведенията на Астрид Линдгрен (1979), наградата на Съюза на шведските писатели (1994). Три пъти е удостоявана с наградата на Шведската академия – през 1983, 2000 и 2013 година. На 10 януари 2008 г. е удостоена с шведския Кралски орден на полярната звезда първа степен. 

На 17 май 2001 г. проф. Ганчева е удостоена с датския кралски орден "Рицарски кръст на Данеброг" - за пропагандиране на датската литература и езиците, и литературата на скандинавските страни. Тя е човекът, който за първи път представя в България големи творци от Скандинавския полуостров, превеждайки от шведски и норвежки.

На 13 септември 2012 г. е удостоена със званието "Рицар на кралския орден" - за заслуги към Норвегия (първа степен) за своята активна дейност за популяризиране на норвежката литература, език и култура в България. По този повод тя цитира мисъл на Фритьоф Нансен: “Трудното ще направим сега. За невъзможното ще ни трябва малко повече време“. Тя е инициатор и организатор на множество научни конференции, семинари и срещи с участието на норвежки писатели и учени от Норвегия. На 29 май 2013 г. проф. Вера Ганчева е удостоена с почетния знак на Софийския университет „Св. Климент Охридски” (със синя лента).  Проф. Вера Ганчева умира на 10 юни 2020 г. Според последната й воля апартаментът й става собственост на Кралската шведска академия на науките, която отказва да го получи. Съгласно волята на Вера Ганчева, жестът й е пренасочен към Националния дарителски фонд "13 века България".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 8 минути

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 1 час

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 1 час

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 2 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 2 часа

Нанесени са и редица материални щети

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

Радев за 1 май: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване

България Преди 2 часа

По повод Деня на труда президентът отправи поздравление към българските граждани

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 3 часа

На 1 май почитаме паметта на свети пророк Йеремия и на преподобномъченик Акакий Серски

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 3 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио

<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Какви природни ресурси притежава Украйна и за какво се използват

Свят Преди 4 часа

След месеци на политически обрати, Вашингтон и Киев най-накрая постигнаха съгласие по стратегическото споразумение

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 4 часа

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

<p>Защо хората са загубили козината си</p>

Защо хората са загубили козината си: Изненадващата истина за еволюцията ни като бозайници без косми

Любопитно Преди 4 часа

Хората принадлежат към група животни, известни с козината, космите и мустаците си

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

БНБ установи съществени пропуски при отпускане на кредити

България Преди 4 часа

Те касаят платежоспособността на кредитополучателите

<p>1 май: Най-смъртоносното наводнение в България</p>

1 май: Най-смъртоносното наводнение в България

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>Какво ще бъде времето в празничния четвъртък&nbsp;☀️☔️</p>

Какво ще бъде времето в празничния четвъртък ☀️☔️

България Преди 4 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни