Грипна епидемия в областите Плевен, Русе и Добрич
Източник: БГНЕС

В Плевен днес бе обявена грипна епидемия, учениците няма да учат следващата седмица, а в детските заведения се въвежда "филтър".

Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция. Заболяемостта от остри респираторни заболявания е "скочила" през последните дни от 122 на 10 хиляди на 310 на 10 хиляди.

Най-засегнати са децата и по-младите хора. Във възрастовата група от новородени до 4-годишна възраст заболяемостта е 1137 на 10 хиляди, следва групата 5-14 години - 914 на 10 хиляди, и 15-39 години - 429 на 10 хиляди.

В Плевен грипният вирус е предимно от тип "Калифорния". Грипната епидемия ще бъде наблюдавана всекидневно и допълнително ще бъде обявено кога ще бъде отменена.

Предприети са традиционните при тези случаи мерки - прекратяране на планови операции, на свиждания в болниците, преустановяване дейността на детските и женски консултации.

Грипна епидемия е обявена и в област Русе, съобщи директорът на Регионалната здравна инспекция в града д-р Маргарита Николова.

Заболеваемостта, отчетена от общопрактикуващите лекари, е стигнала 272 на 10 000 души.

"Към момента няма да се обявява грипна ваканция за учениците, тъй като процентът е много под 30 - 9-10 на сто, както е изискването, за да се обяви ваканция", обясни д-р Николова.

Ако при всекидневното наблюдение обстоятелствата се променят и се стигне до по-висок процент на отсъстващите ученици, ще бъде свикано отново оперативното бюро за грип и остри респираторни заболявания за обявяване на "грипна ваканция".

В момента най-голяма е заболеваемостта при децата до четири години, а следващата по степен засегната възрастова група е от 15 до 29 години, следвана от пет до 14 години.

С обявяването на грипната епидемия се налагат и ограничителни мерки в лечебните заведения, засягащи профилактичните и плановите дейности.

Д-р Цветелина Мирчева, директор на дирекцията "Надзор на заразните болести", обясни, че основно в Русе върлува грип от типа "Калифорния", като е имало и случаи на болни от типа "Виктория".

"Следващият петък оперативното бюро ще се събере отново и ще решим дали грипната епидемия да продължи, или да бъде отменена", каза д-р Маргарита Николова.

В Добричка област се обявява грипна епидемия от 25 януари,

съобщиха от пресцентъра на областната управа. Според данни на Регионалния оперативен щаб за борба с грипа и острите респираторни заболявания в периода 20-23 януари в областта е достигната заболеваемост от 224.38 на 10 000 души.

Най-много са заболелите сред децата до 4-годишна възраст и в групата 5-14 години.

В училищата засега не се обявява грипна ваканция, информираха от Регионалния инспекторат по образованието. В първия ден от новата учебна седмица проверка ще установи дали отсъстващите заболели ученици надхвърлят 30%.

Преустановяване на профилактичните прегледи и имунизации, на плановите консултации на бременни и кърмачета са сред разпоредените противоепидемични мерки. Спират се и плановите операции в лечебните заведения.

За тежко болните хора трябва да се осигури медицинско обслужване и по домовете. При нужда трябва да бъдат разкрити допълнителни кабинети за преглед на пациенти с грипоподобна симптоматика. В детските градини, които по време на епидемията ще продължат да работят, ще се извършва строг сутрешен филтър от медицински специалисти.

- Между скандал с жена или с тигър, какво бихте избрали? – Сибирски или бенгалски?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Шофьорът на Антъни Джошуа е бил без валидна шофьорска книжка

Шофьорът на Антъни Джошуа е бил без валидна шофьорска книжка

Свят Преди 1 час

Полицията е повдигнала четири обвинения срещу шофьора Адения Моболаджи Кайоде

Роберт Фицо осъди остро атаката на САЩ срещу Венецуела

Роберт Фицо осъди остро атаката на САЩ срещу Венецуела

Свят Преди 1 час

Той заяви, че като ръководител на правителство на малка държава трябва „решително да отхвърли подобно подкопаване на международното право“

Коя е Делси Родригес - вицепрезидентката на Венецуела

Коя е Делси Родригес - вицепрезидентката на Венецуела

Свят Преди 3 часа

Родригес е назначена за вицепрезидентка през юни 2018 г., като Мадуро обявява назначението ѝ в социалната мрежа "Екс", описвайки я като "млада жена, смела, опитна, дъщеря на мъченик, революционерка и изпитана в хиляда битки"

Анджелина Джоли се готви да напусне САЩ

Анджелина Джоли се готви да напусне САЩ

Любопитно Преди 4 часа

Анджелина Джоли напуска Лос Анджелис и Холивуд, продава имението си и планира живот между Ню Йорк, Европа и Камбоджа в търсене на уединение, след години на съдебни битки с Брад Пит и живот под светлината на прожекторите

Български рибар загина в Гърция

Български рибар загина в Гърция

Свят Преди 5 часа

Лодката се е преобърнала в района на устието на река Струма в Северна Гърция

Поклонението пред Димитър Пенев ще бъде в понеделник

Поклонението пред Димитър Пенев ще бъде в понеделник

България Преди 5 часа

То ще със стои от 10:00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“

Идентифицираха първите жертви от пожара в Швейцария

Идентифицираха първите жертви от пожара в Швейцария

Свят Преди 6 часа

Телата на две швейцарки на 21 и 16 години, и на двама швейцарци на 18 и 16 години бяха предадени на семействата им

Тръмп: Гледах задържането на Мадуро, беше като телевизионно предаване

Тръмп: Гледах задържането на Мадуро, беше като телевизионно предаване

Свят Преди 6 часа

Доналд Тръмп твърди, че Николас Мадуро и съпругата му са на борда на американски военен кораб и ще бъдат съдени в Ню Йорк

Николас Мадуро е отвлечен от американски командоси при нощна акция

Николас Мадуро е отвлечен от американски командоси при нощна акция

Свят Преди 6 часа

Президентът Доналд Тръмп е дал заповед за отвличането преди два дни

АП: Американските удари по Венецуела са продължили под 30 минути

АП: Американските удари по Венецуела са продължили под 30 минути

Свят Преди 7 часа

Агенцията коментира, че засега не е ясно дали САЩ планират по-нататъшни действия по отношение на Венецуела

Бургасбус

Кметът на Бургас: Очаквам ръководството на „Бургасбус” да коригира цената на билета в евро

България Преди 7 часа

Според НАП е налице необосновано увеличение на цената с 4 на сто

Мадуро е обвинен в престъпления, свързани с наркотици и оръжия

Мадуро е обвинен в престъпления, свързани с наркотици и оръжия

Свят Преди 8 часа

От Каракас отхвърлиха категорично случилото се, като венецуелското правителство определи действията на САЩ като „военна агресия“

Бурята блокира трамваи в София: Линии 10 и 15 не се движат

Бурята блокира трамваи в София: Линии 10 и 15 не се движат

България Преди 8 часа

Причината е паднало дърво върху контактната мрежа

Президентът на Венецуела Николас Мадуро

От шофьор на автобус до президент - кой е Николас Мадуро

Свят Преди 9 часа

Мадуро е президент на Венецуела от 2013 г., след като пое властта след смъртта на Уго Чавес – популисткия ляв президент и негов ментор