„Галъп”: България е в топ 5 на песимистите по света
Източник: iStock/Guliver Images

Б ългария се нарежда в топ 5 на песимистите по света, заедно с Италия, Хонконг, Полша и Република Корея, показва глобалното изследване „В края на годината” на световната асоциация „Галъп интернешънъл”, което се прави всяка година. Тази година то е проведено в 41 държави по света, като са интервюирани 38 709 души. За всяка държава през периода октомври-декември 2020 г. са анкетирани около 1000 души по метода „лице в лице”, по телефона или онлайн.

У нас надеждата за по-добра 2021 г. е по-скоро крехка.

16% от запитаните българи вярват, че предстоящата година ще е по-добра от пандемичната 2020 г., за 45% обаче тя ще е дори по-лоша, една четвърт очакват да е същата, а останалите не могат да преценят. Така страната ни се нарежда сред топ 5 на песимистите по света с 29 пункта превес на песимистичните очаквания спрямо оптимистичните заедно с Италия (с 43 пункта превес на песимистичните очаквания спрямо оптимистичните), Хонконг (34 пункта превес на песимистичните очаквания), Полша (32 пункта превес на песимистичните очаквания) и Република Корея (22 пункта превес на песимистичните очаквания).

Българите изглеждат силно песимистични и на фона на останалите държави от ЕС, където обобщеното ниво на песимизъм е 31 на сто от всички запитани, а на оптимизъм – 35%. По-скоро песимистичният поглед към бъдещето е обичаен за нашето общество, коментират от „Галъп”, като допълват, че в последните няколко години обаче като че ли нивата на оптимизъм за бъдещето у нас са се доближавали до общите стойности за света – в края на 2019 г. 32% от пълнолетните българи са отговаряли, че очакват по-добра 2020 г., а 22% са смятали, че тя ще бъде по-лоша от 2019 г.

Изглежда, че кризата с коронавируса, отразила се тежко и на здравната система, и на икономическата ситуация в страната, е засегнала тежко и надеждите за по-благоприятно непосредствено бъдеще – особено след рязкото увеличаване на заболелите и починалите в последните месеци на 2020 г. и наложените нови ограничения, посочват анализаторите.

Що се отнася до очакванията за икономическата ситуация, настроенията у нас отново са по-скоро негативни.

Едва 5% от българите очакват година на икономически просперитет, 64 процента смятат, че 2021 г. ще е година на икономически трудности, а 20% очакват икономическата ситуация в страната да е същата като през 2020 г. Останалите се затрудняват да отговорят. И по този показател страната ни е сред топ 5 на негативните отговори. Мнозинства от над две трети очакват трудна в икономически план година и в Обединеното кралство (71% отговарящи негативно/, Австрия (70%), Италия (67%) и Босна и Херцеговина (66 на сто).

На фона на Европейския съюз обаче България е близо до общите стойности по този показател. Сред жителите на ЕС 12% очакват икономически просперитет, 61% свързват 2021 г. с очакване за икономически трудности, а за 21% тя ще бъде същата в икономически план. Останалите се затрудняват да отговорят.

В края на 2020 г. 41% у нас декларират, че са по-скоро щастливи или много щастливи.

46% не се определят нито като щастливи, нито като нещастни, 10% казват, че са нещастни или много нещастни. Останалите не могат да отговорят. Традиционно, българите са по-скоро в долната част на класацията, що се отнася до лично щастие. И през 2020 г. българите изглеждат по-нещастни на фона на обобщените стойности на щастие по света (54% по света щастливи или много щастливи и 14% нещастни или много нещастни) и на средния европеец (50% в ЕС казват, че са щастливи или много щастливи, 12% – че са нещастни или много нещастни, а 37% са в междинната зона).

Все пак, глобалните изследвания на „Галъп интернешънъл” в последните години сочат, че усещането за лично щастие у нас плавно укрепва. Въпреки невисоките очаквания за следващата година, тежката 2020 г. не е успяла да пречупи усещането за лично щастие у българите – доколкото го има, в това отношение страната ни е далеч от дъното на класацията, обобщават анализаторите.

В глобален план те коментират, че ако 2020 г. ще бъде запомнена като годината на пандемията и карантината, то световното население е решително по-оптимистично за 2021 г. Повече от двама на всеки петима по света (43%) вярват, че следващите 12 месеца ще бъдат по-добри от последните, 24 на сто смятат, че ще бъдат по-лоши, а 26% – че ще са същите. Песимизмът е най-висок в Хонконг (57 на сто там казват, че идващата година ще бъде по-лоша), докато оптимизмът е най-силен в Азербайджан (73% там смятат, че годината ще е по-добра).

Нигерия, Индонезия, Азербайджан, Виетнам и Киргизстан са топ 5 оптимистите в света.

Според данните, макар и респондентите да са по-оптимистични за 2021 г., позитивните настроения не се отнасят за глобалната икономика. В ущърб за много бизнеси, изглежда, че потреблението ще се забави през следващата година. 46% смятат, че 2021 г. ще бъде година на икономически трудности, при само 25% вярващи, че ще бъде година на икономически просперитет. В глобален мащаб главно гражданите на Европейския съюз са онези, които носят песимизма – защото пандемията в много държави от Съюза не показва признаци за овладяване, смятат от „Галъп”. 61% от хората в ЕС смятат, че 2021 г. ще бъде година на икономически трудности.

Все пак, въпреки икономическия песимизъм, изглежда че личното щастието успява да си пробие път. 54 на сто от световното население описват себе си като щастливи, а само 14 на сто казват, че са нещастни.

Светът като цяло запазва своя оптимизъм за следващата година,

но песимистичните нагласи са преобладаващи в повече държави от обикновеното, коментира Кънчо Стойчев, президент на световната Асоциация „Галъп интернешънъл”. Докато хората очакват 2021 г. да донесе края на пандемията, няма илюзии, че икономическите трудности ще бъдат преодолени в кратки срокове. Със сигурност, дискусията за баланса между грижата за здравето и грижата за просперитета ще бъде във фокуса на световното внимание през следващите години, смята той.

Каква е оценката на българите за 2020 г.

Тренд: За 80% българи 2020 е била лоша, 44% са песимисти за следващата

"Галъп": 56% от българите подкрепят по-строгите мерки срещу COVID-19

Тренд: 45% от българите няма да се ваксинират срещу COVID-19

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ози Озбърн в нов документален филм: Не бих променил нищо

Ози Озбърн в нов документален филм: Не бих променил нищо

Любопитно Преди 2 минути

„Какъв страхотен начин да си тръгна беше този концерт“

Кейт Мидълтън е била жертва на пресата, твърди адвокатът на Хари

Кейт Мидълтън е била жертва на пресата, твърди адвокатът на Хари

Любопитно Преди 10 минути

Всичко по темата може да прочетете в следващите редове

TikTok препоръчва порнография на деца, разкрива нов доклад

TikTok препоръчва порнография на деца, разкрива нов доклад

Свят Преди 33 минути

Платформата не успява да предотврати достъпа на деца до неподходящо съдържание и даже го "препоръчва веднага след създаването на акаунт“

<p>Желязков:&nbsp;Два самолета F-16 Block 70 трябва да пристигнат &quot;всеки момент&quot;</p>

Премиерът Желязков: Два самолета F-16 Block 70 са в Португалия и трябва да пристигнат всеки момент

България Преди 41 минути

До края на 2025 г. в изпълнение на договора от 2019 г. страната ни следва да получи общо осем такива самолета

Настинка ли е, грип или COVID-19 – и как да избегнем най-лошото

Настинка ли е, грип или COVID-19 – и как да избегнем най-лошото

Свят Преди 45 минути

По-тъмните дни означават, че обикновено се насочваме към топли, уютни закрити пространства - а тази среда е идеална за вирусите

Юлиан Костов е водещият на хитовия формат “The Floor” в България

Юлиан Костов е водещият на хитовия формат “The Floor” в България

Любопитно Преди 46 минути

Международно признатият актьор ще посрещне 100 участници в първия сезон на световния телевизионен феномен по NOVA

Руска атака в Харков уби 13 000 прасета

Руска атака в Харков уби 13 000 прасета

Свят Преди 49 минути

Руските въоръжени сили често взимат на прицел пограничната Харковска област

Фатална катастрофа на АМ "Хемус": Мантинела прониза и уби шофьор

Фатална катастрофа на АМ "Хемус": Мантинела прониза и уби шофьор

България Преди 56 минути

Инцидентът е бил докладван в ОДМВР-София

Защо жените живеят по-дълго от мъжете: Учени разкриха тайната

Защо жените живеят по-дълго от мъжете: Учени разкриха тайната

Любопитно Преди 59 минути

Според проучването, причините за тази разлика се коренят в еволюционната история

Ерик Дейн се появи с инвалидна количка на фона на битката си с АЛС

Ерик Дейн се появи с инвалидна количка на фона на битката си с АЛС

Любопитно Преди 1 час

Актьорът беше забелязан тази седмица на летище във Вашингтон в моторизирана инвалидна количка

Хаос по жп линиите в България - паднали дървета спряха влакове в страната

Хаос по жп линиите в България - паднали дървета спряха влакове в страната

България Преди 1 час

Много от влаковете се движат със закъснение

Безопасно шофиране при дъжд и сняг: Практически трикове за всеки водач

Безопасно шофиране при дъжд и сняг: Практически трикове за всеки водач

Любопитно Преди 1 час

Практически съвети за видимост, гуми, скорост и безопасност при мокри пътища

<p>Премиерът Желязков: Системата BG-ALERT работи</p>

Премиерът Росен Желязков: Системата BG-ALERT работи и дава своите положителни резултати

България Преди 1 час

По разпореждане на Желязков длъжностните лица преминаха обучение за системата за ранно предупреждение BG_ALERT

<p>Пациентка в болница беше пребита до смърт в съня си</p>

Пациентка в болница беше пребита до смърт в съня си от съквартирантка

Свят Преди 1 час

"Никой не заслужава да бъде нападнат в болница, докато спи"

Сняг и дъжд изненадаха шофьори: Експерт разкрива как да избегнем фатални инциденти

Сняг и дъжд изненадаха шофьори: Експерт разкрива как да избегнем фатални инциденти

Свят Преди 1 час

Изключително важни са добрите чистачки, коментира експерт

Меган Маркъл

Земетресение, скандали и обвинения: Бащата на Меган Маркъл отрече, че е „в капан“ във Филипините

Свят Преди 1 час

Бащата на Меган Маркъл - Томас Маркъл-старши опроверга слуховете: „Не съм в капан след земетресението във Филипините“