Доверието на потребителите в българската икономика през април е нараснало, отчита Националния статистически институт (НСИ).
Общият показател "доверие на потребителите" е с 6,4 пункта по-висок спрямо януарското си равнище, което се дължи на повишаване на доверието сред населението в градовете (с 8,5 пункта) и в по-малка степен - сред населението в селата (с 1,5 пункта).
Като цяло анкетата показва намаляване на негативните очаквания за следващите дванадесет месеца по отношение на финансовото състояние на домакинствата, общата икономическа ситуация в страната и безработицата.
По отношение на безработицата предвижданията са, че ще има съкращаване на персонал и през следващите дванадесет месеца, но темповете значително ще се забавят.
Общата оценка на потребителите за настоящото развитие на икономическата ситуация в страната се влошава в резултат на
понижените оценки на потребителите в селата.
Потребителите в градовете запазват мнението си отпреди три месеца.
Според оценките на потребителите финансовото състояние на техните домакинства през последните дванадесет месеца се е влошило още повече, като сред населението в селата влошаването е още по-голямо.
Потребителите продължават да смятат, че и през последните дванадесет месеца има покачване на потребителските цени, като инфлационните очаквания за следващите дванадесет месеца са в посока на забавяне на темпото на увеличение на цените.
Последната анкета отчита малко по-благоприятна обща оценка по отношение на разходите за покупка на предмети за дълготрайна употреба, като същевременно се регистрира и повишение на стойността на балансовия показател относно намеренията за такива покупки през следващите дванадесет месеца.
Малко по-позитивна е и нагласата на потребителите по за извършването на разходи за "покупка на кола" и за "подобрения в дома" през следващите дванадесет месеца.
Балансовият показател, свързан с намерението за "покупка или построяване на жилище" в бъдеще, се понижава. НСИ публикува и предварителни данни за март, според които
индексът на промишленото производство нараства с 1,7%
в сравнение с март 2009 г. В преработващата промишленост е отчетено увеличение от 6,3%, в добивната промишленост - 4,8%, а в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ продукцията намалява с 9,7%.
През март 2010 г., в сравнение с предходния месец, е отчетено увеличение на промишленото производство с 21,1%, като ръстът в преработващата промишленост е 34,7%, в добивната промишленост - 7,3%, а в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ продукцията намалява с 2,8%.
По-значително нараства производството на тютюневи изделия - с 99,6%, производството на напитки - с 67,2%, производството на химични продукти - с 38,4%, производството на изделия от каучук и пластмаси - с 33,8%.
Строителството продължава да бележи спад
Общата строителна продукция през март е с 20,2% по-малко в сравнение със същия месец миналата година, отчита статистиката.
При сградното строителство е регистриран спад на произведената продукция с 29,4%, а при гражданското строителство намалението е 1,4%.
По предварителни данни на НСИ произведената строителна продукция през март 2010 г. е с 20,9 на сто над равнището от предходния месец.
При сградното строителство регистрираното увеличение е 19,1%, а при гражданското строителство - 23,7%.
През първото тримесечие на 2010 г. общата строителна продукция намалява с 25,9% спрямо същия период на 2009 г.
Спадът при сградното строителство е 34,5%, а при гражданското строителство е регистрирано намаление от 7,3%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!