Далавери и 3 мрлд. лв. бюджет в НЗОК
Източник: БГНЕС

З дравната каса е похарчила 700 000 лева, за да плати за лекарства, които дори не са били внесени в България.

Това стана ясно днес по време на заседание на парламентарната здравна комисия, което приключи в късния следобед. Информацията изнесе здравният министър д-р Петър Москов и уточни, че става въпрос за сума от тазгодишния бюджет на касата. По случая вече тече проверка.

След като българските здравни власти се обърнали към фирмите за лекарства, за да поискат отстъпка от цената на медикаментите, за които здравната каса плаща, фирмите отговорили, че някои от медикаментите изобщо не са внасяни в нашата страна.

Така се получила разлика от 700 000 лева, между медикаментите, които са били на българския пазар, и разходите, които здравната каса е отчела. Според здравния министър д-р Петър Москов случаят не е свързан с паралелен внос на лекарства.

„Тук не става въпрос за паралелен внос. Става въпрос за откровена измама. Става въпрос с невъзможността по начина, по който функционираше касата досега да регистрира, да отчита по електронен път първо, моето присъствие като пациент, когато получавам определен медикамент; второ, този медикамент защо е изписан, от кого е изписан и така нататък. Един протокол..., аптеката го пуска нагоре, даден медикаментът на пациента еди-кой си. Тоест няма нищо общо с паралелния износ", каза Москов.

Той увери, оперативното ръководство на касата работи и идентифицира всеки един от тези случаи. Крайният резултат ще бъде публично оповестен и съответно ще бъде сезиран и всеки един от правозащитните органи, обеща министърът.

Москов уточни, че става въпрос за средства от тазгодишния бюджет на касата, но не се ангажира със срок, в който проверката ще приключи.

„С Ивайло Калфин и с управителя на НОИ ще направим нужното усилие, за да прецизираме индикации, при които горните инстанции могат да спират решение, и от това да следват някакъв тип финансови санкции върху комисиите от ТЕЛК”, допълни Москов.

„Няма да разкрия тайна, ако кажа, че има не малка част от решения на ТЕЛК-овите комисии, които са противоречиви или будят съмнения в достоверността си. Количеството и размера на инвалидни пенсии само по себе си доказва това”, смята той.

Иначе здравният министър представи проекта за бюджета на Здравната каса, която догодина ще разполага с 3,024 милиарда лева.

Точно толкова трябва да бъдат и разходите ѝ. Тази година обаче бюджетът ще регистрира дефицит.

Петър Москов не прощава и на частните лечебни заведения:

Дете: – Тате, гледам, че мама пак се сърди. Бащата: – Това е нейното хоби, синко. Нашето е да не разбираме защо.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

Трагедия на пътя: 27-годишен мъж загина на място край Велинград

България Преди 49 минути

Загиналият е управлявал лек автомобил, предприел е изпреварване и се е блъснал в насрещно движещ се микробус

Илон Мъск призова ЕС да бъде премахнат

Илон Мъск призова ЕС да бъде премахнат

Свят Преди 3 часа

По-късно Мъск добави в друго съобщение в Х, че бюрокрацията на Европейския съюз „бавно до смърт задушава Европа“

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Тегне ли проклятие над Лувъра? Музеят погълнат от мръсни води, стотици книги са унищожени

Свят Преди 4 часа

Наводнението е станало в отдела за древноегипетските антични произведения на изкуството

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Арестуваха мъж на летище "Хийтроу" след атака с лютив спрей

Свят Преди 4 часа

Пострадалите при атаката бяха откарани в болница, но се смята, че те не са в сериозно състояние

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

Помощ по въздух: Доставиха провизии на моряците от заседналия край Ахтопол танкер

България Преди 4 часа

Плавателният съд е трети ден край Ахтопол и по всяка вероятност ще остане на котва и през следващите дни

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари

Свят Преди 4 часа

Вчера и днес Русия отново бомбардира Украйна с множество удари с дронове и ракети

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Нетаняху: Анексирането на Западния бряг остава предмет на дискусии

Свят Преди 5 часа

Нетаняху съобщи днес също така, че ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп по-късно през месеца

Доналд Тръмп и Кийт Келог

Кийт Келог: Краят на войната в Украйна е наистина близо

Свят Преди 5 часа

Двата основни спорни въпроса са за територията – предимно за бъдещето на Донбас – и за бъдещето на украинската Запорожка АЕЦ - най-голямата в Европа, която в момента е под руски контрол

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Осуетиха опит за военен преврат в Бенин

Свят Преди 5 часа

По-рано група военни обявиха по държавната телевизия, че са взели властта

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

Движението на тирове през "Кулата" и "Илинден" е спряно

България Преди 5 часа

Заради протеста на гръцките фермери е блокиран за камиони и ГКПП "Капитан Петко войвода"

Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние

Тежка катастрофа на пътя София-Варна, мъж е в тежко състояние

България Преди 6 часа

Произшествието е станало в района на Добри дял

Откриха и иззеха 8 кг марихуана, укрита в буркани и дерегистрирана кола в Бобов дол

Откриха и иззеха 8 кг марихуана, укрита в буркани и дерегистрирана кола в Бобов дол

България Преди 6 часа

Това е станало при специализирана полицейска операция срещу наркоразпространението

Единодушно: Надзорният съвет на НОИ одобри проекта за бюджет на ДОО за 2026 г.

Единодушно: Надзорният съвет на НОИ одобри проекта за бюджет на ДОО за 2026 г.

България Преди 6 часа

Това съобщиха след края на заседанието Мария Минчева, зам.-председател на БСК и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов

Чикагото от “Игри на волята”: Не обичам да задържам нищо в себе си, директен и откровен съм с всички! (ВИДЕО)

Чикагото от “Игри на волята”: Не обичам да задържам нищо в себе си, директен и откровен съм с всички! (ВИДЕО)

Любопитно Преди 6 часа

Той влезе в предаването с качества като чар и харизма, които искаше да използва като свое оръжие