В условията на пандемия - трябва ли учениците да се завърнат в класните стаи?
Източник: iStock Photos/Getty Images

П андемията от COVID-19 промени напълно ежедневието на милиони хора по цял свят. Докато почти всички експерти са единодушни, че краят й е все още далеч, въпросът кога училищата трябва отново да отворят врати придобива все по-голяма популярност. Много родители се притесняват за своите деца и не искат те да се завърнат в класните стаи, преди опасната болест да бъде окончателно победена. Основателни ли са тези притеснения? Нека разгледаме какво сочат фактите, с които учените разполагат до този момент.

Продължаващата пандемия доведе до затварянето на 60 процента от училищата в 186 държави, отбелязва престижното издание „Тайм“. Общо около 1,5 млрд. ученици бяха принудени да останат по домовете си. В същото време редица изследвания показват, че децата се заразяват с COVID-19 по-рядко от възрастните, а дори и когато това се случи, болестта при тях преминава значително по-леко. В САЩ – страната, която е най-тежко засегната от пандемията, около 200 000 деца са били заразени с новия коронавирус. Това представлява по-малко от 6 процента от общия брой на случаите. „Големият проблем е, че дори онези деца, при които болестта преминава леко или асимптоматично, могат да заразят своите съученици, учители, родители и близки“, отбелязва проф. Родни Роуд от Тексаския държавен университет в Сан Маркос.

Проучвания, извършени в Европа и Австралия, показват нещо любопитно. Според тях, децата разпространяват COVID-19 по-трудно от възрастните. За пример се посочва случаят на едно 9-годишно момче от Франция. То се заразило с новия коронавирус, а властите установили, че детето било в контакт със 172 души. Всички те били поставени под карантина, но извършените изследвания показали, че нито един от тях не се е заразил. За сравнение, 64 процента от въпросните хора дали положителни тестове за грип или други сезонни заболявания.  

И още нещо важно. Според учени, анализирали ситуацията в Испания, Франция и Великобритания, случаите на открити антитела са два пъти по-малко при децата, отколкото при възрастните. В същото време статистиката сочи, че затварянето на училищата забавя разпространението на COVID-19 и намалява броя на смъртните случаи с едва 2 – 4 процента. Други експерти пък смятат, че децата просто не са били изложени на толкова голяма опасност, тъй като повечето от тях са учили дистанционно и почти не са напускали домовете си, докато родителите им са били принудени да ходят на работа или поне да излизат за малко, за да пазаруват. Казано с други думи – ако децата бяха продължили да ходят на училище, може би щяха да се заразяват много по-често с COVID-19.

Какво показва опитът на някои държави? В Норвегия и Дания училищата бяха затворени през март и около месец по-късно отново отвориха врати. Това не доведе до повишаване на броя на случаите на заразени с COVID-19, отбелязва вестник „Ню Йорк Таймс“. Причината е, че първо в училищата се завърнаха само най-малките деца, като разстоянието между чиновете беше увеличено, броят на учениците в класовете – намален, а освен това бяха въведени засилени мерки за дезинфекция. Подобна беше ситуацията и в Холандия, където след отварянето на учебните заведения няколко преподаватели се оказаха заразени с COVID-19. Впоследствие се оказа, че нито един от тях не е бил заразен от свой ученик.

Не така, обаче, се развиха събитията в Израел. В страната първо отвориха само основните училища при засилени мерки за безопасност. Тъй като не последва скок в случаите на заразени с COVID-19, през май заработиха всички училища, въпреки предупрежденията на епидемиолозите, че това не е добро решение, тъй като крие големи рискове. Само две седмици по-късно, прогнозите на учените се сбъднаха. 244 ученици и служители в училища се оказаха заразени. Броят на случаите продължи да расте главоломно и в началото на юли те надхвърлиха 2000.

САЩ са една от страните, които се подготвят да отворят своите училища отново. Това ще стане в съответствие със стриктни правила за безопасност. Мерките ще са по-различни за висшите учебни заведения, отбелязва проф. Роуд. В Тексаския държавен университет, където той работи, всички ще са длъжни да носят маски и да спазват социална дистанция. Ако някой преподавател се притеснява да не се разболее и не иска да преподава в сградата на университета, той ще има възможността да води своите лекции онлайн.

Не бива да се забравя и още един важен аспект на проблема – ходенето на училище е от огромно значение за развитието на децата. „За тях е важно не просто да учат, но и да контактуват със своите връстници. Резултатите от тяхната социална изолация могат да се окажат много тежки“, отбелязва проф. Каръл Рейс, биолог от университета в Ню Йорк. Освен това, много родители работят и няма на кого да поверят грижите за своите деца. „Истината е, че няма лесен отговор на въпроса трябва ли училищата да бъдат отворени. Ситуацията не е еднаква в различните градове, райони и държави и всичко е в ръцете на местните власти. Те са длъжни да анализират внимателно фактите, преди да вземат това важно решение“, отбелязва проф. Роуд.

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 24 минути

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 1 час

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 3 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 4 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 4 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 4 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 5 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 5 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 6 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 6 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 7 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 7 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 7 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 7 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун