Българският F-16 няма да лети на парада за Деня на храбростта
Източник: БТА

П ървият български изтребител F-16 Block 70 няма да лети на парада за Деня на храбростта. Това става ясно от програмата за провеждането на празника, публикувана от Министерството на отбраната, предава "Фокус".

Денят на храбростта и празник на Българската армия на 6 май ще бъде отбелязан с водосвет на бойните знамена и знамената-светини и с военен парад. В ритуалите по повод празника ще участват министърът на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, висши офицери от Българската армия. Поканени са да присъстват президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев, представители на Народното събрание, Министерския съвет, Дипломатическия корпус, военно-патриотичните съюзи.

Водосветът на бойните знамена и знамената-светини ще започне в 9.00 ч. пред паметника на Незнайния воин в София. В ритуала ще участват Националната гвардейска част и Гвардейският представителен духов оркестър. В знак на признателност към българските воини, загинали за свободата на България, пред паметника на Незнайния воин ще бъдат поднесени венци и цветя.

Във военния парад в празничния ден на площад "Княз Александър Първи" в столицата ще участват над 700 военнослужещи в 8 представителни блока от Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Втора механизирана бригада, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националния военен университет "Васил Левски" и Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров". В парада ще участват и Гвардейският представителен духов оркестър с духовия оркестър на Сухопътните войски, както и знаменен взвод на Националната гвардейска част със знамената-светини. В началото на военния парад над площад "Княз Александър Първи" ще прелетят вертолет Ми-17, носещ националното знаме на Република България, и два вертолета AS-532 AL Cougar.

При изпълнението на националния химн по време на парада ще бъдат изпълнени 20 артилерийски салюта.

Командващ парада ще бъде командирът на Съвместното командване на специалните операции бригаден генерал Божидар Бойков.

В 12.00 ч. пред сградата на Администрацията на президента на Република България ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул.

В навечерието на празника, на 5 май от 21.00 ч. в София ще бъде проведена празнична илюминация.

По традиция в празничния ден 6 май Националният военноисторически музей ще работи с вход свободен. Жителите и гостите на столицата ще могат да разгледат експозициите на музея, а от 14.30 ч. до 15.30 ч. да присъстват на концерта на Представителния духов оркестър на Сухопътните войски.

По повод Деня на храбростта и празник на Българската армия Информационният център на Министерството на отбраната организира фотографска изложба под надслов "Българската армия през очите на военните репортери", която показва емблематични моменти от живота на въоръжените сили, уловени от обектива на репортерите на Военния телевизионен канал и в. "Българска армия". От 12.00 ч. до 16.00 ч. на 6 май 2025 г. изложбата ще бъде представена в откритото пространство пред сградата на Информационния център на Министерството на отбраната на ул. "Г.С.Раковски" №106.

Денят на храбростта и празник на Българската армия ще бъде отбелязан и във всички гарнизони в страната.

Във връзка с подготовката и провеждането на военния парад по повод честването на Деня на храбростта и празника на Българската армия, от 4 до 6 май 2025 г. вертолети от състава на Военновъздушните сили ще изпълнят полети с прелитане на малка височина над град София, площад "Княз Александър I", на дати и във времеви прозорци, както следва:

- на 4 май 2025 г. от 10.00 ч. до 10.30 ч.;

- на 5 май 2025 г. от 10.30 ч. до 11.00 ч. (резервни часове от 16.00 ч. до 16.30 ч.);

- на 6 май 2023 г. от 10.20 ч. до 11.00 ч.

С оглед на сигурността не е желателно в тези времеви прозорци на посочените дати гражданите да използват безпилотни летателни апарати.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 4 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 4 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 6 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 8 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

Русев: Отклонение в работата на една от системите на F-16

България Преди 9 часа

Русев: Проблемът ще бъде отстранен

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 10 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 10 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 11 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 11 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

Мъж нахлу в училище и наби дете в Семчиново

България Преди 11 часа

Причината най-вероятно е свада между пострадалото дете и сина на нападателя

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Моди даде разрешение за удар по Пакистан

Свят Преди 11 часа

Светът е на прага на война между ядрени сили

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Когато танцът обединява света – България задава ритъма с One Dance Festival

Любопитно Преди 11 часа

17 години One Dance Festival: международен танцов форум с мисия, награди и европейско признание

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

„Избрах те, защото никога не съм чувал за теб“: Тръмп унижи журналист в ефир

Свят Преди 12 часа

Главнокомандващият постави старшия национален кореспондент на мястото му по време на напрегнат разговор

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до  язовир "Искър"

Бутат хотел на Румен Гайтански – Вълка до язовир "Искър"

България Преди 12 часа

Столична община ще претендира за средствата за разрушаването по съдебен ред

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Украйна е готова да подпише сделката със САЩ днес

Свят Преди 12 часа

Споразумението изключва всякакви разпоредби, свързани с дълга на Украйна за предишна военна или финансова помощ от САЩ

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Коя беше Виктория Рощина - украинската журналистка, загинала след мъчения в руски затвор

Свят Преди 12 часа

Журналистката Виктория Рощина е заловена през лятото на 2023 г. близо до Запорожката атомна електроцентрала