БСП започва подписка за спиране на сделката с ЧЕЗ
Източник: БГНЕС

Б СП започва подписка сред българите за спиране на сделката с ЧЕЗ, съобщиха от пресцентъра на партията.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова се е срещнала днес с чешкия посланик Душан Щраух в централата на БСП.

Гинка Върбакова: Съгласни сме да включим държавата в сделката за ЧЕЗ

Румен Радев за казуса ЧЕЗ: Тревожното е, че службите не сработиха

"Връчих на чешкия посланик позицията на БСП във връзка с продажбата на ЧЕЗ. Тя е от 2004 г. и не е променяна. Ние искаме българската държава да има контрол в този сектор", е заявила Нинова в изявление след срещата. Посланикът е поел ангажимент да предаде писмото на чешкото правителство.

Според нинова има няколко начина за действие оттук нататък. "ЧЕЗ и Гинка Върбакова, по взаимно съгласие, да развалят договора си, да стартира нова процедура и тогава държавата да се включи, като един от евентуалните купувачи. Вторият вариант е Гинка Върбакова да прехвърли всичките си акции на държавата. И в двата случая за 3 милиона българи националната и енергийна сигурност са поставена в зависимост или от ЧЕЗ, или от Гинка от Пазарджик. Това е абсурдно", смята лидерът на БСП.

"От няколко дни, с авторитетни юристи по европейско право и по търговско право в България, обсъждаме и подготвяме за внасяне колективен иск в съда, български или чешки, както решат специалистите, и искаме да се спре сделката", е заявила лидерът на БСП.

Тя е отбелязала, че българските институции са "проспали" сделката. "Затова ще се обърнем към български или чешки съд и започваме подписка в цялата страна от български граждани - клиенти на ЧЕЗ, които смятаме, че могат да бъдат по делото трета заинтересована страна и да внесем колективен иск за спиране на сделката", е пояснила Нинова.

ДПС за ЧЕЗ: Нямаме информация

Каракачанов: Държавата не може да атакува сделката за ЧЕЗ

"Отговорността за случилото се не е на правителството на Чехия, а на България и персонално на Бойко Борисов. През последните дни се оплетоха в лъжи. Вчера премиерът ни беше изобличен и от чешкия министър-председател. Това е абсолютно непростимо за европейска държава. Също от чешка страна, беше изобличена и лъжата на ГЕРБ, че Българската банка за развитие нямала отношение към сделката. Щом държавната банка има, значи и държавата, и правителството на Борисов има", е заявила Нинова.

Според нея премиерът действа панически в две посоки, за да се спаси. "Първо, традиционно хвърля вината на друг и каза, че някакви "гадове" искат да го свалят от власт", е посочила Нинова. "Кого наричате "гадове", г-н Борисов? Защото през 2013 г. ви свали от власт българският народ с протести. По думите й най-малкото, което може да направи Борисов, е да се извини на българския народ.

"Разбираме, че енергийната и националната ни сигурност, както и животът на българите са поставени на колене пред Гинка от Пазарджик. Самият Борисов се докарал до там - да се моли на Гинка от Пазарджик. Мисля, че в по-унизително положение не сме били никога", е коментирала лидерът на БСП.

Задаваме и въпроси към чешкото правителство с очакване за отговори спазено ли е чешкото законодателство, какви гаранции са дадени, от кои банки, от кои офошорни компании са се ангажирали по сделката. ЧЕЗ изпълнило ли е условията да предупреди българското правителство за сделката, заявила още Нинова.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Семейна терапия. Психологът пита: – Как се справяте с конфликтите? Мъжът:  – Аз бягам. Жената:  – Аз го настигам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тъмният онлайн свят на стрелеца срещу Тръмп: заплахи, омраза и фетиш към „мускулести майки“

Тъмният онлайн свят на стрелеца срещу Тръмп: заплахи, омраза и фетиш към „мускулести майки“

Свят Преди 1 минута

Крукс е имал два възможни акаунта в DeviantArt – платформа за фен арт, популярна и сред фурритата, общност от хора, които се идентифицират като антропоморфни животни и/или изпитват сексуално привличане към тях

Откриха телата на майка и дъщеря ѝ след предполагаемо убийство в Австрия

Откриха телата на майка и дъщеря ѝ след предполагаемо убийство в Австрия

Свят Преди 2 минути

Петдесет и пет годишен австриец и 53-годишният му брат са в ареста от юни във връзка с делото

Тръмп продава Ф-35 на Саудитска Арабия, променяйки баланса в Близкия изток

Тръмп продава Ф-35 на Саудитска Арабия, променяйки баланса в Близкия изток

Свят Преди 16 минути

Това ще бъде първата продажба на такива изтребители от САЩ на Саудитска Арабия и ще ознаменува значителна промяна в американската политика

Тайван задържа китайски гражданин за шпионаж, вербувал военни

Тайван задържа китайски гражданин за шпионаж, вербувал военни

Свят Преди 23 минути

Лицето е задържано заедно с още шестима души

10 необичайни симптома, които могат да показват рак

10 необичайни симптома, които могат да показват рак

Свят Преди 27 минути

Редки симптоми, които често се пренебрегват, но могат да са сигнал за сериозно заболяване

Пожар избухна в емблематичен небостъргач в Загреб

Пожар избухна в емблематичен небостъргач в Загреб

Свят Преди 30 минути

100 пожарникари се борят с огъня

<p>Важно за бизнеса!&nbsp;ЕС изисква електрификация на корпоративните автопаркове</p>

Важно за бизнеса: ЕС изисква електрификация на корпоративните автопаркове след 2035 г.

Технологии Преди 41 минути

Планът идва в труден момент за сектора, тъй като силната зависимост от Китай за доставки на батерии продължава да забавят тяхното разпространение

Рецидивист с 2,29 промила в кръвта катастрофира след 100-километрова гонка с полицията

Рецидивист с 2,29 промила в кръвта катастрофира след 100-километрова гонка с полицията

България Преди 44 минути

В преследването са участвали екипи от пет районни управления

Тимъти Шаламе и Кайли Дженър

Проклятието на сестрите Кардашиян-Дженър: Тимъти Шаламе май се измъкна

Любопитно Преди 59 минути

Има теория, която феновете споменават от години, че всеки мъж, който се обвърже романтично с някоя от сестрите Кардашиян–Дженър, преживява спад в живота или кариерата си

Учителите са в стачна готовност заради неизплатени обезщетения

Учителите са в стачна готовност заради неизплатени обезщетения

България Преди 1 час

Според синдикат "Образование" има реален риск от протести и нормалното приключване на първия срок е поставено под въпрос

„Парасоциален“ стана дума на годината според речника на Кеймбридж - ето защо

„Парасоциален“ стана дума на годината според речника на Кеймбридж - ето защо

Любопитно Преди 1 час

Парасоциалните връзки с инфлуенсъри и чатботове променят живота ни

Манията по "6-7": Как гниенето на мозъка се превърна в ритуал за свързване

Манията по "6-7": Как гниенето на мозъка се превърна в ритуал за свързване

Любопитно Преди 1 час

Какво е числото "6-7"? Истината - никой не знае, но представителите на поколението "Алфа" са обсебени от него

Днепър под масиран удар - поразени са медии, фирми и жилища

Днепър под масиран удар - поразени са медии, фирми и жилища

Свят Преди 1 час

Най-малко двама души бяха ранени при нападението

След спор: Млад мъж преби дядо си в Свищов

След спор: Млад мъж преби дядо си в Свищов

България Преди 1 час

Възрастният мъж е бил блъснат няколко пъти