Борисов: Референдум за гей браковете? Всички знаем отговора
Източник: EPA/БГНЕС

Щ е приемем Истанбулската конвенция, ако има консенсус в българското общество. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по бТВ.

"Оттук нататък всеки, които си играе със страховете на хората, всеки който вместо да говори за домашното насилие, насилието над деца, казва, че това трябва да остане, това трябва да е така, или предлага някакви нови закони, окей, защо не са приети толкова години, десетилетия", попита той. 

"Ако има референдум за гей браковете – как ще завърши? Нима някой не знае, българинът е консервативен, отговорът ще бъде – не. Защо да ги похарчим тези пари", пита министър-председателят.

Плевнелиев: Истанбулската конвенция е за равенство, а не за измислен трети пол

Президентът: Не трябва да ратифицираме Истанбулската конвенция

БСП е официално против Истанбулската конвенция

Преди две седмици Красимир Каракачанов заяви, че е по-добре да има референдум за гей браковете, а не да се прав допитване до народа само за Истанбулската конвенция, каквото предлага БСП. 

"И ако ще питаме народа за нещо е по-добре да го попитаме за това: Вие съгласни ли сте за това България да приеме „трети пол“? Вие съгласни ли сте с идеята за джендър образование и джендър политика? И трето: Вие одобрявате ли еднополовите бракове? И когато народът се изясни по този въпрос няма нужда политиците повече да спорят. Така че да хванем бика за рогата и да го решим един път завинаги“, заяви той. 

Формулировката на въпроса на БСП е „Против ли сте ратификацията на т.нар. Истанбулска конвенция?“, но според ВМРО това може да бъде основателно оспорено в Конституционния съд, тъй като за легитимно юридически заглавие се смята официалното, а именно - Конвенцията на съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие.

Какво мислят българите за „джендър“ и домашното насилие

Призна ли правителството на Борисов третия пол

Борисов беше категоричен, че няма смисъл от референдум.

"ГЕРБ се оттегля, защото сами, без БСП, без Патриоти, срещу президента, няма смисъл да вървим, след като хората си мислят, че ние всъщност искаме да узаконим гей браковете, а то няма една точка по това нещо, няма ние да понесем пасива повече, но ще участваме в следващ дебат, когато съзреят, когато оценят, че насилието и конвенцията за насилие над жени и деца е достатъчно сериозен проблем, ще се върна да дебатирам", посочи той. 

В отговор на въпрос за оставка на вицепремиера Валери Симеонов след изказването му за евродепутата Ска Келер, която беше у нас, Борисов посочи, че са се разграничили.

Хората на Симеонов излязоха с остра реакция спрямо германския евродепутат, която у нас представи доклад за равнището на корупция в България. От НФСБ настояват евродепутата от "Зелените" да бъде обявена за персона "нон грата" и веднага да бъде "експулсирана с камионетка до Капъкуле" и обясняват, че с удоволствие ще предоставят безплатен партиен транспорт за тази цел. 

Бойко Борисов уточни, че се е чул по този повод с Валери Симеонов и му е казал, че такъв език и такъв начин на говорене в европейска България с Европейския съюз е неприемлив затова и са се разграничили с прессъобщение от неговите думи.

По-рано Борисов поздрави парламента на България и на Македония,

след като двете страни размениха ратификационните документи, с които влиза в сила договорът за приятелство. 

Ако направим транспортните коридори, Балканите ще станат приказка, подчерта Борисов.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран обяви, че бил убил по-малко от 1000 протестиращи

Иран обяви, че бил убил по-малко от 1000 протестиращи

Свят Преди 3 часа

Данните противоречат на потвърдените от неправителствени организации

Оставиха под домашен арест обвинената за убийството на Пейо Пеев

Оставиха под домашен арест обвинената за убийството на Пейо Пеев

България Преди 5 часа

От прокуратурата отправиха искане занапред Габриела Славова да предоставя доказателства, когато излиза

Протести в София и Пловдив, искат оставката на Сарафов

Протести в София и Пловдив, искат оставката на Сарафов

България Преди 6 часа

Протестират още във Варна и Бургас

България излезе на първо място в ЕС по плодовитост

България излезе на първо място в ЕС по плодовитост

България Преди 6 часа

На Бабинден данните на Евростат отреждат на страната ни водеща позиция

Пеевски: България трябва да се включи в Съвета за мир на Тръмп

Пеевски: България трябва да се включи в Съвета за мир на Тръмп

България Преди 8 часа

Пеевски: За България е много важно да бъде част от тази инициатива

Прокуратурата с производство срещу „Кроношпан“

Прокуратурата с производство срещу „Кроношпан“

България Преди 8 часа

Дружеството не е изпълнило наложените му принудителни административни мерки

ЕК: Искът на ЕП срещу сделката с Меркосур е неоснователен

ЕК: Искът на ЕП срещу сделката с Меркосур е неоснователен

Свят Преди 9 часа

Разглеждането на съдебния иск ще отложи предварителното прилагане на споразумението

а

Почина Рифаат ал-Асад, "касапинът от Хама“ на 88 години

Свят Преди 9 часа

Братът на покойния сирийски президент Хафез ал-Асад е починал в Обединените арабски емирства

Норвегия отказа на Тръмп

Норвегия отказа на Тръмп

Свят Преди 9 часа

Норвегия е твърд поддръжник на мултилатерализма

МВнР изрази недоумение за обявената от Радев покана от Тръмп

МВнР изрази недоумение за обявената от Радев покана от Тръмп

България Преди 10 часа

Поканата по официален ред е изпратена в неделя и получена в понеделник

ГДБОП задържа лекар за подкупи за ТЕЛК

ГДБОП задържа лекар за подкупи за ТЕЛК

България Преди 10 часа

Задържаният е председател на състав на ТЕЛК

Разследват бивш високопоставен съветник на Зеленски

Разследват бивш високопоставен съветник на Зеленски

Свят Преди 10 часа

По случая са идентифицирани общо девет заподозрени

Франция призовава НАТО за военни учения в Гренландия

Франция призовава НАТО за военни учения в Гренландия

Свят Преди 10 часа

Париж вече е изпратил малък военен контингент на арктическия остров

КЕВР започва извънредна проверка в „Топлофикация София“

КЕВР започва извънредна проверка в „Топлофикация София“

България Преди 10 часа

След приключване на проверката ще бъде изготвен констативен протокол и доклад

.

Исторически пробив в Черно море: Държавата влиза в битката за собствен газ в блок „Хан Аспарух“

България Преди 10 часа

Българският енергиен холдинг (БЕХ) става официален партньор в проучванията, гарантирайки енергийна независимост и милиардни приходи за хазната

Рюте: Европа всъщност трябва да е "щастлива", че Тръмп е на власт

Рюте: Европа всъщност трябва да е "щастлива", че Тръмп е на власт

Свят Преди 11 часа

"Не съм популярен при вас сега, защото защитавам Доналд Тръмп", казва шефът на военния алианс НАТО, докато президентът на САЩ заплашва Гренландия