Болничните вече ще се изплащат по-рано
Източник: БГНЕС

От следващата година болничните ще се изплащат по-рано и преди 15-то число на месеца.

Това предвиждат нормативни промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Те бяха представени днес от управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков.

Промените влизат в сила от 1 януари 2013 г.

Те предвиждат нови срокове в териториалните поделения на НОИ на документи за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност, за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете.

За работодателите този срок е до 15-то число на месеца, следващ този, през който осигуреното лице е представило документи за изплащане на съответното обезщетение (болничен лист или заявление-декларация).

За самоосигуряващите се срокът също е до 15-то число на месеца, следващ този през който е издаден болничния лист, или от който се иска изплащане на обезщетението за бременност и раждане за разликата между 135 и 410 календарни дни или обезщетението за отглеждане на малко дете.

Промяната се налага във връзка с определянето на нови срокове за внасянето на осигурителни вноски - до 25-то число на месеца и отпадането на обвързаността на подаване на болничните листове с начисляването и изплащането на трудовите възнаграждения.

При закъснение в сроковете, ще се налагат административни санкции, посочи Петков.

С промените в КСО се въвежда задължението осигурените лица да възстановят получените от тях парични обезщетения за временна неработоспособност за общо заболяване за периода, за който им е отпусната пенсия за инвалидност за същото заболяване.

Обезщетенията следва да бъдат възстановени, тъй като за един и същ осигурен социален риск - общо заболяване, не могат да се получават две осигурителни плащания.

Заплащането от работодателя на първите три работни дни от временната неработоспособност в размер на 70% от среднодневното брутно възнаграждение на осигуреното лице, действащо като временна норма от 1 юли 2010 г., става постоянна разпоредба в КСО.

Промяната е съобразена с действащото законодателство в други страни в Европейския съюз.

От утре НОИ ще предоставя нова електронна услуга, достъпна на сайта на института, за изчисляване на прогнозен индивидуален коефициент и прогнозен размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст

Услугата е предназначена за осигурени лица, на които им предстои да се пенсионират, като по този начин могат да вземат информирано решение дали да го направят или да продължат да работят.

За достъп до електронната услуга е необходимо попълването на лични данни, чиято защита се осигурява чрез въвеждане на персонален идентификационен код, издаден от НОИ.

Процедурата по издаването му е описана подробно в сайта на института. За да се изчисли прогнозният размер на пенсията е необходимо потребителят да е информиран за продължителността на трудовия стаж, придобит до 31 декември 1996 г. включително, както и съответната категория труд.

Той трябва да въведе и дохода за избран тригодишен период от последните 15 години от положения до края на 1996 г. стаж. Програмен продукт в сайта позволява да се направи избор на най-благоприятния тригодишен период, ако потребителят не може сам да прецени.

Данните за осигурителния стаж и доход за периода след 1 януари 1997 г., налични в регистъра на осигурените лица, се извличат автоматично. Размерът на пенсията има предварителен прогнозен характер според въведените от лицето и извлечените от регистъра на осигурените лица данни.

Електронната услуга е достъпна през рубриката "Е-услуги", раздел "Справки" на сайта на НОИ - www.noi.bg.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Зеленски вижда край на войната с Русия следващото лято

Свят Преди 1 час

Зеленски посочи, че Украйна е предала на американските преговарящи план за прекратяване на войната

Ловеч остава без вода заради авария

Ловеч остава без вода заради авария

България Преди 2 часа

Водоподаването за града ще бъде възстановено в 6:00 ч. в сряда

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

Съд във Варна образува дело за спирането на тока в Баба Алино

България Преди 3 часа

С жалбата, внесена в Административния съд, е поискана пълна отмяна

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Журналисти от "Франс прес" бяха нападнати от еврейски заселници

Свят Преди 4 часа

Заселниците, сред които имало много непълнолетни, хвърляли камъни

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

В цялата страна спешно се търсят кръводарители за жена

България Преди 4 часа

Близките отправят апел към всеки, който има възможност да дари кръв и да помогне

Обявиха бедствено положение в община Батак

Обявиха бедствено положение в община Батак

България Преди 4 часа

Община Пещера обяви частично бедствено положение в квартал "Луковица".

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Зеленски: Украйна получи ракети „Пейтриът“

Свят Преди 4 часа

Украйна е получила и потвърждение за бъдещи доставки на френската зенитно-ракетна система „Кротал“

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

Дрон е забелязан във водите на Черно море край Царево

България Преди 5 часа

Предстои да бъде установено какъв е моделът и произходът на дрона

Готвят нов Закон за потребителския кредит

Готвят нов Закон за потребителския кредит

България Преди 5 часа

В рамките на дискусията бяха обсъдени механизмите за контрол

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

Радостин Василев ще се кандидатира за президент

България Преди 6 часа

След номинацията Радостин Василев заяви, че президентът трябва да бъде „гласът на хората“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любимци от „Игри на волята" разменят временно Арената за кухнята в „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 7 часа

Дни преди старта на екстремния риалити формат, петима от най-колоритните участници ще представят кулинарните си възможности пред шеф Манчев – от днес до събота в 20:00 ч. по NOVA

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

Кола предизвикала падането на камъни в Кресненското дефиле

България Преди 7 часа

Водачката е отклонила вниманието си от пътя, и е загубила контрол над автомобила

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

Разбиха канал за подводен трафик на дрога край Бургас

България Преди 7 часа

Антимафиотите са установили и нов начин за прехвърляне на наркотиците - под вода

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

Деца на 10 години замеряли коли с бетонни парчета в София

България Преди 7 часа

На родителите са връчени предупредителни протоколи