Председателят на БАН: За първи път политика за спиране изтичането на мозъци
Източник: БГНЕС

61 млн. лв. общо отпуска правителството за финансиране по научни програми със срок от три години.

За тази година одобрени средства са 18 млн. лв.

За стипендии на докторантите са 3 млн. лева за увеличения. Те ще бъдат увеличени диференцирано според резултатите от научна дейност.

Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на брифинг след днешното правителствено заседание.

Образователният министър обясни, че на заседанието на Министерски съвет са приети две точки:

Едната е одобряването на национални научни програми, а втората е одобряването на допълнителни трансфери по бюджет на БАН и държавни висши училища за увеличаване стипендиите на докторантите.

"Програмите са на обща стойност 61 млн. лв., като повечето дейности ще бъдат със срок на изпълнение 3 години. За тази година одобрените бюджетни средства са 18 млн. лв. за стартиране изпълнението на програмите. А за стипендиите на докторантите предоставяме 1,5 млн. лв., които са за половин година – от 1 юли 2018 г. до края на годината, т.е. на годишна база се получава, че с 3 млн. лв. ще бъдат увеличени стипендиите на докторантите за година. Общата стипендия е 500 лв. и чрез постановлението ще могат да бъдат получени допълнителни средства – те могат да бъдат и 50 лв. за месец, и 350 лв. за месец".

Синоптици протестират, искат да се отделят от БАН

Красимир Вълчев отбеляза и факта, че има увеличение на докторантите през последните години, но в същото време има организации и училища с ниска оценка.

Затова министърът предлага диференциран подход – там, където най-голяма степен докторантите са ангажирани с научна дейност, те ще получат такива средства.

На кого се предоставят отпуснатите допълнителни средства в размер на 1,5 млн. за 2018 г. за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации на БАН?

Стипендиите ще отидат при докторанти, които са български граждани и граждани на държави-членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, приети във висши училища и научни организации в страната, субсидирани от държавата, с изключение на докторантите на свободна докторантура.

Целта е средствата да окажат положително въздействие за привличането и задържането на младите учени в страната, както и за реализацията на докторантите като качествени изследователи и преподаватели. Същевременно се очаква те да допринесат за изпълнението на приоритетите, заложени в националните стратегически документи за развитие на науката и образованието.

Ректорите на държавните висши училища и ръководителите на научните организации утвърждават правила за разпределение на допълнителните средства, разработени от специална комисия, включваща представители на докторантите. Средствата се предоставят на положително атестираните докторанти до 2 месеца след приключване на атестацията им съгласно Правилника за прилагане на закона за развитието на академичния състав и се изплащат еднократно въз основа на броя на месеците, за които са атестирани положително.

БАН отвърна, Вълчев предупреди за НИМХ

Министърът посочи, че има и програма и политика за задържане на младите учени и за мотивиране на български учени, които работят в чужбина, да се върнат в България.

"По компонента за млади учени ще бъдат предоставяни от 200 до 500 лв. допълнително, ако съответният учен има трудово правоотношение, и до 900 лв., ако няма такова. По компонента за постдокторанти ще бъдат предоставени от 1500 до 3000 лв. допълнително на месец за един постдокторант“, обясни Вълчев.

Борисов: Приходите в бюджета ни позволиха да направим много

Министър Красимир Вълчев обясни още, че водещите организации по националните научни програми са 11 – 8 от тях са секторни, 2 са насочени към участието на български учени в европейски научни програми и една е насочена към младите учени и постдокторантите.

"Тези програми са в областта на телекомуникационните и информационните технологии, храните, животновъдството, културното ни наследство, здравеопазването, околната среда и климата и др.“, каза министър Вълчев и обясни, че за да се възползват от финансиране по тях, първо всички организации и висши учебни заведения в една област трябва да се обединят и тогава да кандидатстват.

На редовното си заседание днес правителството обсъди доклад с нови и актуализирани мерки в Националната програма за реформи на България за 2018 година.

На заседанието министрите одобриха допълнително финансиране за държавните висши училища и за Българската академия на науките. 

"За първи път от 30 години насам България има политика за спиране на изтичането на мозъци от страната".

Това каза председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски на брифинг след днешното заседание на Министерски съвет.

"Приетите национални програми, в чиято подготовка и обсъждане ние участвахме активно, са насочени към изключително важни в този момент въпроси за държавата и обществото ни. В този смисъл научната общност отговаря в по-голяма степен на очакванията на българското общество“, каза още акад. Ревалски и посочи, че изпълнението на програмите ще бъде пряко наблюдавани от МОН.

"Много важно е, че една голяма част от тези програми е насочена към младите хора. За първи път в България регламентираме понятието постдокторант – нещо, с което бяхме много изостанали от другите държави в света. Така ще позволим на чужденци да идват да работят в български научни организации“, коментира той.

Акад. Ревалски посочи, че увеличаването на стипендиите за докторантите е много горещ въпрос.

"Това е силен сигнал към онези организации, които извършват научни изследвания на високо ниво, и същевременно силен сигнал към младите хора, че държавните институции започват да полагат повече грижи за тяхното развитие. Чрез тези програми за първи път от 30 години насам България има политика за спиране на изтичането на мозъци от страната. Защото ние в момента сме един нетен донор на развитие страни в областта на науката“, подчерта той.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Учен откри скрит космически убиец, причинил най-големите измирания на Земята

Любопитно Преди 4 минути

Животът на Земята е претърпял множество масови измирания, но винаги се е изправял на крака, отърсвал се е от прахта и е продължавал своя дълъг марш към сложните форми на съществуване

Доналд Тръмп

Тръмп взриви мрежата: Показа „Патриотичен паспорт“ със своя портрет

Свят Преди 3 часа

„Новият паспорт на Съединените щати, който казва: „Добре дошли, но се дръжте прилично!“, написа Доналд Тръмп в съобщение, публикувано в собствената му социална платформа Truth Social

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Извънредно положение в щат на САЩ: Най-големият горски пожар погълна ски курорт

Свят Преди 3 часа

Националната метеорологична служба на САЩ издаде рядко предупреждение за „особено опасна ситуация“, тъй като сухите и ветровити условия подхранват появата на още пожари в западната част на страната

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

Военни колони на НАТО влизат в България: Започва голямо учение

България Преди 3 часа

Периодично придвижване на чуждестранни военнослужещи и специализирана техника по републиканската пътна мрежа на България е планирано от днес до 12 юли. Транзитът е свързан с логистиката и провеждането на международното учение на НАТО „Alliance Wall Exercise“

Нов взрив в Близкия изток: САЩ удариха Иран след атака в Ормузкия проток

Нов взрив в Близкия изток: САЩ удариха Иран след атака в Ормузкия проток

Свят Преди 3 часа

Американската армия извърши удари по ирански цели, след като президентът Доналд Тръмп обвини Иран в „глупаво нарушение“ на примирието след нападение срещу товарен кораб в Ормузкия проток

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Новото поколение телевизори издига реализма на нови нива

Технологии Преди 4 часа

Технологията има различни имена: Micro RGB, True RGB или други, в зависимост от производителя и подхода му. Но като цяло основата е сходна: нов начин за създаване на изображения с голяма прецизност, много повече детайли и реалистични цветове

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

Температурите скачат до 37 градуса, ето къде се очаква дъжд

България Преди 4 часа

Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София - около 31°

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

27 юни: Кървавата депортация на кримските българи

Любопитно Преди 4 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 12 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 13 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

Мащабна полицейска акция в Несебър, има задържани

България Преди 13 часа

От областната дирекция засега не предоставят повече информация за предмета на акцията и за точния брой на задържаните, като се позовават на продължаващи процесуално-следствени действия

<p>СО обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон</p>

Столична община обяви регулярни нощни проверки през целия летен сезон

България Преди 13 часа

Общината, полицията и здравните власти започват регулярни нощни акции за спазване на обществения ред през летния сезон

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

Задържаха бившата полицайка Симона Радева, конвоират я в Сливенския затвор

България Преди 14 часа

Тя беше осъдена окончателно на 3 години и половина

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 14 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища